2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da Başladı

2022 FIFA Dünya Kupası, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. İlk kez Arap dünyasındaki ülkede düzenlenen futbolun milli takımlar düzeyindeki bir numaralı organizasyonunun Al Bayt Stadı’nda düzenlenen açılış seremonisini 60 bin taraftar takip etti. Yüz milyonlarca futbolseverin televizyonlardan canlı takip edeceği 2022 FIFA Dünya Kupası’nda yer alacak 32 takım, toplam 64 maça çıkacak. Turnuva, 18 Aralık’ta oynanacak final maçıyla tamamlanacak.

Katar nasıl bir ülkedir?

Katar dünyanın en küçük ama en zengin ülkelinin başında geliyor. O kadar çok parası var ki, ülkede harcamak imkânsız. Bu parayı ülke dışına da yatırarak uluslararası alanda güçlü bir yer edinmek istiyor. Dünya Kupası’na oluk oluk para yatırmasının da nedeni bu.

Katar’ın nüfusu 2 milyon 620 bin. Ancak bunun sadece yüzde 11’i Katar vatandaşı. Gerisi göçmen. Göçmenlerin yüzde 56’sı Güney Asya ülkelerinden gelen çoğu erkek göçmen işçiler. Katar adeta bir “Erkek öğrenci yurdu!” Katar’da kadın nüfusu sadece 700 bin!

Katar çok yeni bir devlet: İngiliz işgalinden 1971 tarihinde çıktı. İngiltere’den önce ise Katar 1913’e kadar Osmanlı’nın bir ilçesiydi.

Katar’la birlikte Dünya Kupası ilk kez “Tozun dumana karıştık olduğu” Ortadoğu’ya geldi.

Bu kupa tarihin en masraflı kupası. Şu ana kadar düzenlenen 21 Dünya Kupası’nın toplamından fazla maliyeti olduğu söyleniyor. Bazı hesaplara göre maliyeti 200 milyar doları aştı. Bilinen en pahalı turnuvanın maliyeti 15 milyar dolar.

Dünya Kupası’nın oynanacağı 8 stattan 7 tanesi sıfırdan inşa edildi.
Ülkede turnuvadan sonra bu statlardan üçü hariç diğerleri işe yaramayacak hale gelecek.

2016’da Uluslararası Af Örgütü Katar’ı, Khalifa Uluslararası Stadyumunun inşasında köle işgücü kullanmakla suçladı. İnşaatlarda çok sayıda göçmen işçi öldüğü ileri sürülüyor.

Ülkenin zenginlik kaynağı petrol değil, doğalgaz. Dünyada petrolde 14. gazda 3. büyük ülke.

Kişi başına düşen milli gelirde Katar dünyada bir numara.
Katar’da kişi başına düşen yıllık gelir 127 bin Dolar.

İkinci sırada bulunan Lüksemburg’da ise 25 bin Dolar civarında!
Dünyanın en uzun bisiklet pisti 33 km ile Katar’dadır.Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu’daki en büyük askeri üssü de Katar’da

Göz Atın

Fenerbahçe 0-3 Galatasaray

Spor Toto Süper Lig’in 18. haftasında Fenerbahçe ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi Ülker Stadyumu’nda …