ABD istihbarat raporu: Çin salgın verilerini örtbas etti

ABD’li parlamenterler tarafından yapılan açıklamada, gizli bir istihbarat raporunun, Pekin’in topraklarında ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen kişilerin sayısını örtbas ettiğini ortaya koyduğu bildirildi. Söz konusu salgın nedeniyle ölenlerin sayısının açıklanandan daha fazla olduğu öne sürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ‘Kovid-19’ salgını ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Çin’in paylaştığı verilere yönelik bir soruya net cevap vermedi. Pekin’in gerçek rakamları örtbas ettiğine dair rapor aldığını doğrulamadı ancak “Çin’in paylaştığı rakamlar gerçeğe nazaran daha az. Çin’den gelen rakamların doğru olup olmadığı bilemem. Ben Çinli bir muhasebeci değilim” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’in haberine göre geçen hafta Beyaz Saray’a gizli bir rapor sunuldu. İstihbarat raporuna göre Çin tarafından salgına ilişkin açıklanan veriler yanlış ve gerçekten uzak.

Cumhuriyetçi Senatör Ben Sasse, Çin Komünist Partisi’nin verileri örtbas ettiğine ve rejimi korumak için yalan söylemeyi sürdürdüğüne işaret etti. Temsilciler Meclisi Üyesi William Timmons da ABD İstihbaratının aslında halihazırda bildikleri bir şeyi doğruladığını ifade etti. Çin’in virüsün tehlikesini aylarca örtbas ettiğine dikkat çeken Timmons “Dünya bugün Pekin’in hatalarının bedelini ödüyor” ifadesini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nun kıdemli üyesi olan Cumhuriyetçi senatörlerden Michael McCaul, aynı rapora dayanarak Çinli yetkililerin hastalığa yakalanan kişilerin gerçek sayılarını gizlediğini vurguladı.

Başta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere Trump yönetimi de geçtiğimiz haftalarda Çin’e benzer eleştirilerde bulunmuştu.

Kovid-19’un ortaya çıktığı Çin tarafından paylaşılan verilerde 81 bin 554 kişinin enfekte olduğu hastalık nedeniyle 3 bin 312 kişinin öldüğü belirtilmişti. John Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan verilere göre ise ABD’de şu ana kadar 209 bin kişinin enfekte olduğu, 4 bin 700’den fazla kişinin ise öldüğü kaydedildi.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Göz Atın

Ardahan Kurtuluş Yıldönümü Ankara’da Kutlanacak

Merkezi Ankara Çankaya’da bulunan ve Başkanlığını Yücel Aktaş’ın yaptığı Ankara Ardahan İl Derneği, Ardahan ilinin …

Bir cevap yazın