ABD Yeni Bombardıman Uçağı B-21 Raider Tanıttı

ABD Hava Kuvvetleri en yeni bombardıman uçağı B-21 Raider’ı tanıttı. ABD Savunma Bakanlığı uzun süredir gizli şekilde geliştirilen yeni nesil hayalet nükleer bombardıman uçağı B-21 “Raider”ı tanıttı.

ABD ordusu, son 30 yıl içerisindeki ilk yeni hayalet bombardıman uçağı B-21 Raider’ı tanıttı. Uçağı geliştiren Northrop Grumman, ilk olarak 2015 yılında uçağın bir örtü ile kaplı siluetini göstermişti. Pentagon, B-21’i Northrop Grumman’ın Palmdale, California’daki fabrikasında düzenlenen bir etkinlikte resmen tanıttı, ancak ayrıntılarının çoğu hala bir sır olarak kalıyor. Şirket, etkinlikten önce aracı “dünyanın ilk altıncı nesil uçağı” olarak adlandırarak, teknolojik olarak bugün hizmette olan askeri jetlerden çok daha gelişmiş olduğunu ima etti.

Uzun menzilli hayalet nükleer bombardıman uçağı, Kaliforniya’daki Plant 42’de tanıtıldı. Uçak ilk kez kameralar karşısına çıkarıldı.

Bir önceki bombardıman uçağı B-2’nin şekil özelliklerine benzerlik taşıyan uçak, dünyanın her bölgesinde hava saldırısı düzenleme kapasitesine sahip olacak. Havada yakıt ikmali yapabilecek olan uçak konvansiyonel ve nükleer silah taşıyabilecek.

B-21’in birim maliyetinin yaklaşık 750 milyon dolar olması bekleniyor. Amerikan Hava Kuvvetleri, B-1 ve B-2’lerin yerini almak üzere söz konusu uçaktan en az 100 adet satın almayı planlıyor.

Stratejik bombardıman uçağı sınıfındaki B-21’lerin radara yakalanmama özelliği bulunuyor.

ABD’nin, 30 seneyi aşkın bir süre sonra geliştirdiği ilk bombardıman uçağı olan B-21 Raider, Çin’le gelecekte olası bir çatışma konusunda gittikçe artan endişelere Pentagon’un bir yanıtı olarak görülüyor.

Göz Atın

Dünya’nın en güçlü pasaportları açıklandı

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) zirvede yer alıyor. Listede Türkiye 38’inci …