Almanya, Namibya’da yaptığı soykırımın ‘faturasını’ ödüyor

Almanya, uzun yıllardan sonra ilk defa sömürgecilik döneminde Namibya'da yapılan katliamları ilk defa Cuma günü 'soykırım' olarak tanıdığını açıkladı. Almanya ülkeye yardım projeleri için bir milyar euro'dan fazla mali destek sözü verdi. Alman sömürgeci güçler, 1904-1908 yılları arasında Namibya'da Herero ve Nama halklarından on binlerce kişiyi katletmişti. Tarihçiler, bu olayları 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak değerlendiriyordu.

Almanya,soykırımdan 110 yıl sonra  Namibya'daki milyarlık projeleri finanse edecek. Namibya’da sömürge işgali döneminde soykırım yaptığını kabul eden Almanya, bu ülkedeki yardım projelerine 1 milyar euro’dan fazla mali destekte bulunmayı vaat etti.

Almanya, başka bir deyimle soykırıma tazminat olarak ülkede bir milyar avro tutarındaki  projeleri finanse ediyor.

1904 ve 1908 yılları arasında Herero ve Nama halklarını kıyımdan geçiren Almanya, hayatta kalanları köle işçi olarak kullanımış, bir bölümünü çöle sürmüş ve bunların birçoğu kötü yaşam koşullarından dolayı oralarda ölmüştü.

Namibya medyası, Almanya'nın ülkedeki altyapı, eğitim ve sağlık yatırımlarını destekleyeceğini bildirdi.

Namibyalı bir sözcü, eski sömürgecilerinin ilgili topluluklardan resmi bir özür dilemesini de bekliyoruz, dedi.

Reuters, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın anlaşma hakkında yorum yapmayı reddettiğini ve anlaşmada gizliliğe atıfta bulunduğunu yazıyor.

Bugün Namibya olan bölge, 1884 yılında Almanya tarafından işgal edildi. Ancak Almanya, Birinci Dünya Savaşı sırasında bu sömürgesini kaybetti ve 1920'de bölgenin kontrolü Güney Afrika'ya geçti. Ülke olarak çok ’genç’ sayılan Namibia, 21 Mart 1990 tarihinde Güney Afrika’dan bağımsızlığını kazandı.

Göz Atın

Pandemi sonrası zengin turist çekmek isteyen 6 ülke

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ile tüm dünya turizminde hızlı bir canlanma görülse de bazı ülkeler gelen …

Bir cevap yazın