Çin’den dünyaya 2 milyar dolarlık Koronavirüs desteği

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü (DSÖ) Tedros Adhanom Ghebreyesus’un daveti üzerine Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73. Zirvesi’nin açılışında video üzerinden açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanların ailelerine baş sağlığı dileyen Çin Cumhurbaşkanı “Çin’de acı veren çabalardan ve ödenen büyük bedellerin ardından virüsün yayılmasının geriye çevirdik ve insanların sağlığı ile hayatını koruma altına aldık.” diye konuştu.

“EN ACİL GÖREV SALGINI DURDURMAK”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni tip koronavirüsle mücadelede açık, şeffaf ve sorumlu davrandığına dikkat çeken Xi Jinping, salgını önleme ve kontrol etmede kazanılan başarıların da tüm açıklığıyla paylaşıldığının altını çizdi.

Xi Jinping, Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılışında yeni tip koronavirüsle mücadele için altı öneri sıraladı. En acil görevin yeni tip koronavirüsün tedavisi ve kontrol altına alınması olduğunu dile getiren Çin lideri, virüsün küresel yayılımının mümkün olan en kısa zamanda durdurulması gerektiğini aktardı.

AFRİKA’YA ÖZEL ÖNEM VERDİ

DSÖ’ye verdiği desteği bir kez daha yineleyen Çin Cumhurbaşkanı “Bu kritik dönemde DSÖ’yü destelemek uluslararası iş birliğini ve insanların hayatlarını kurtarma savaşını desteklemektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, sağlık sistemleri görece güçsüz olan Afrika ve diğer gelişmekte olan ülkelere özel önem ayırdı. Bu bölgelerin desteklenmesinin yeni tip koronavirüsle mücadelede dünyanın önceliği olması gerektiğini söyleyen Xi Jinping, ülkesinin şimdiye kadar salgınla mücadele kapsamında 50’den fazla Afrika ülkesine ve Afrika Birliği’ne tıbbi uzman heyetleri de dâhil olmak üzere destek verdiğini hatırlattı.

2 MİLYAR DOLARLIK YARDIM SÖZÜ

“Halk sağlığı alanında küresel yönetişimi güçlendirmek zorundayız.” diyen Xi Jinping, ortaya çıkan eksiklik ve deneyimler ışığında Çin’in yeni tip koronavirüsle küresel mücadelenin kapsamlı şekilde gözden geçirilmesine destek verdiklerini yineledi. Çin lideri “Bu çalışma, bilime ve profesyonelliğe dayanmalıdır. DSÖ’nün önderliğinde objektif ve tarafsız olmalıdır.” ifadelerini kullandı. “İnsanlığın ortak geleceği” terimini kullanan Xi Jinping, yeni tip koronavirüsü yenecek en etkili silahın uluslararası iş birliği ve dayanışma olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin gereken sorumluluğu yerine getireceği sözünü veren Çin lideri, sadece kendi ülkesinin değil aynı zamanda tüm insanlığın sağlığı güvence altına almak için küresel bir topluluk kurma çağrısı yaptı. Bu bağlamda ülkesinin Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte çalışacağını ve yeni tip koronavirüsle mücadele için iki yıl içinde 2 milyar dolar yardım yapacaklarını ilan eden Xi Jinping, ayrıca Afrika’da 30 hastane ile Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nin kurulması için ilgili kurumlarla iş birliği mekanizması kurulacağını duyurdu.

İNSANLIĞA AŞI MÜJDESİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geliştirecekleri yeni tip koronavirüs aşısını insanlığa hediye edecekleri müjdesine vererek, böylelikle gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimine katkı sunacaklarını belirtti.

Son olarak, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, en fakir ülkelerin borçlarının ertelenmesi için G20 ülkeleri ile birlikte çalışacaklarını kamuoyuna açıkladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Göz Atın

Finlandiya NATO’nun 31. Üyesi Oldu

Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgalinin ardından Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreci hız kazanmıştı. Finlandiya’nın NATO’ya …

Bir cevap yazın