Finlandiya NATO’nun 31. Üyesi Oldu

Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgalinin ardından Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreci hız kazanmıştı. Finlandiya’nın NATO’ya katılma süreci atılan imzalarla tamamlandı ve ülke, ittifakın 31. üyesi oldu. Finlandiya’nın katılımı, Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun katılım belgelerini imzalayarak ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’a vermesi ile resmiyet kazandı.

Finlandiya’nın NATO şemsiyesi altına girme isteğini geciktiren Türkiye ve Macaristan, “veto” kararından vazgeçti ve Finlandiya’nın NATO üyeliği önündeki son engeli de kaldırdı. Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreci, bir yıldan kısa bir sürede tamamlanarak ittifakın yakın tarihteki en hızlı üyelik süreci oldu.

euronews.com yer alan habere göre, Açık kapı politikası izleyen NATO, 74 yılı geride bırakırken 9. kez genişledi. 1949’da 12 üyeyle kurulan İttifak, 31’inci üyesini kabul etti.

ABD, Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz’in imzalarıyla kurulan NATO’ya 1952’de Türkiye ve Yunanistan dahil oldu.

Almanya 1955’te ve İspanya 1982’de NATO’ya katılırken 1999’daki genişlemede Çekya, Macaristan ve Polonya İttifaka girdi.

2004’teki genişlemede Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya ve Slovenya dahil olurken 2009’da Arnavutluk ve Hırvatistan, 2017’de Karadağ, 2020’de Kuzey Makedonya, NATO üyeleri haline geldi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle güvenlik endişesine kapılan Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının yolunu açtığı için ironik biçimde teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Kısa süre sonra Finlandiya’yı İttifak’a, masadaki koltuğuna davet edeceğiz. Bunun belki de Putin’e teşekkür edebileceğimiz tek şey olabileceğini söylemek istiyorum çünkü o bir kez daha saldırganlığıyla engellemeyi planladığı bir şeyin hızlanmasına yol açtı. Birçok ülkenin kendi savunmalarını kollamak ve ileriye dönük olası Rus saldırganlığını caydırabileceklerinden emin olmak için daha fazlasını yapmaları gerektiğine inanmasına vesile oldu.” diye konuştu.

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgalinin ardından Finlandiya ile komşusu İsveç onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek NATO’nun koruyucu şemsiyesi altına girmeye karar vermişlerdi.

Ancak Stockholm’un başvurusu, hem Türkiye’den hem de Macaristan’dan gelen engelleme nedeniyle şimdilik tıkanmış durumda.

Göz Atın

Dünya’nın en güçlü pasaportları açıklandı

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) zirvede yer alıyor. Listede Türkiye 38’inci …