Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri, sırasıyla Zürih, Paris ve Hong Kong oldu. Listede Türkiye’den sadece İstanbul en pahalı şehirler arasında 111’inci sırada yer aldı.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgının yarattığı koşullar nedeniyle Zürih ve Paris'in, Singapur ve Osaka'yı bu yıl yerinden ederek "dünyanın en pahalı şehirleri" olarak sıralandığı bildirildi.

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafında hazırlanan "Dünyada Yaşam Maliyeti 2020" endeksi ve endekse ilişkin raporda, Covid-19 salgınının ekim ayı itibarıyla dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi.

Açıklamada, son dönemde İsviçre frankı ve eurodaki değer artışının da bu 2 şehirde hayat pahalılığını artırdığı belirtildi.

EIU endeksine göre dünyanın en pahalı ilk 3 şehri Zürih, Paris ve Hong Kong olarak sıralanırken, bu şehirleri sırasıyla Singapur, Tel Aviv, Osaka, Cenevre, New York, Kopenhag ve Los Angeles'ın takip ettiği kaydedildi.

130 şehir arasında yaşam maliyeti bakımından en ucuzları ise Almatı, Karakas, Lusaka, Taşkent ve Şam oldu.

Endekse ilişkin yayımlanan raporda, temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının nispeten durağan seyretmesine rağmen, örneğin salgın döneminde bilgisayar gibi bazı ürünlere olan talebin arttığı, bunu da bazı ürün fiyatlarının yükselmesine neden olduğu ifade edildi.

Göz Atın

Togg T10X İçin Ön Sipariş Süreci Sona Erdi

Togg T10X için 1 haftada verilen ön sipariş sayısı 100.000’e ulaştı. Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk …

Bir cevap yazın