Akın Akyüz: STK bilinci henüz istediğimiz seviyelerde değil

Siyasetçi ve İşadamı Akın Akyüz, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Akın Akyüz kimdir?

Akın Akyüz : 1977 İstanbul doğumluyum. Aslen Ardahan Posof nüfusuna kayıtlı olup, İstanbul Ataşehir’de ikamet etmekteyim. Üniversite öncesi eğitimimin tamamını İstanbul Kadıköy’de tamamladım. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Farmasötik Toksikoloji bölümünde tamamladım. Halen Moleküler Tıp alanında doktora çalışmalarıma devam etmekteyim. Yaklaşık 20 yıldır sağlık ve medikal alanında çalışan şirket sahibiyim. Sağlık ve iş yaşamı ile ilgili çeşitli dernek ve STK’ların kuruluşunda ve yönetiminde bulundum. Halen AK Parti Ataşehir Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım. Evli ve iki erkek çocuk sahibiyim.

Serhat Yaşam:  Çalıştığınız sektörde çalışmalarınızı ve gelecekteki amaçlarınızı anlatabilir misiniz?

Akın Akyüz : Ülkemizde sağlık sektörü son yıllarda yapılan yatırımlarla oldukça fazla gelişmiş durumda. Bu yapılan yatırımlara bağlı olarakta bizim çalıştığımız alan olan tıbbi cihaz sektörü de benzer şekilde gelişimini sürdürmektedir. Ağırlıklı olarak ithal ürünlere bağlı olan sektörde, ülkemizin ihracat hedeflerine de uygun olarak yerli ve milli cihazların geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İhtiyaç duyulması halinde öncelikle kendi insanımızın kullanabileceği cihazlar, daha sonra da ülkemize döviz kazandırabilmek için yurtdışı pazarlara açılacaktır. Bölgemizin yakın coğrafyada bir sağlık üssü durumuna gelmesi bizim bu hedeflerimizin gerçekçi ve sağlam bir zemine oturmasını sağlamaktadır.

Serhat Yaşam: Yönetiminde olduğunuz Ekonomi Kulübü Derneği çalışmaları hakkında bize bilgi verir misiniz?

Akın Akyüz: 2014 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Ekonomi Kulübü, ülkemizin her alanda gelişmesi için toplumumuzun temel değerlerini benimsemiş dürüst, ahlaklı iş ve meslek insanlarının bir araya geldiği sosyal ve ticari sahada strateji geliştiren bir kuruluştur. Ülkemizin menfaatlerini ön planda tutarak, ticaretin temel problemlerine bize has değerlerle çözümler sunmak, üniversitelerin teknik ve teorik imkanlarıyla iş dünyasının tecrübe ve dinamizmini birleştirmek, kültürel ve sosyal etkinlikleri destekleyerek ülkemizin birikimine katkı sağlamak ana gayesidir.

Serhat Yaşam: Ülkemizin ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?

Akın Akyüz: Bu konuyu biraz geniş bir perspektiften değerlendirmek isterim. Ekonomik gelişmeleri tek başına ele almak doğru olmaz. Çünkü ekonomik sahada güçlü olanlar, her devirde bağımsız ve belirleyici olmuş; kendi ideallerini yayabilmişlerdir. Son iki yüzyıldaki düşünce akımları ve bunların ortaya çıkardığı gelişmelerle ekonomik hayatın nasıl biçimlendiği hepimizin malumudur. Güç ve ilerlemenin getirdiği her avantaj batı dünyasının menfaatine olurken, dünyanın geri kalanı yokluk, sefalet ve çatışmaların kurbanı olmuştur. Bugün Türkiye’nin, eskiye nazaran bağımsız olduğunu söyleyebiliyorsak bu, son 15 yıldır özenle takip edilmiş ekonomik politikaların ürünüdür. Ülkemiz, kendi ayakları üzerinde bağımsızca durmanın yolunu çizdiği gibi, çevremizde yaşanan insanlık dramlarına karşı yeniden mazlumların umudu haline de gelmiştir. Tabi bütün bunlar olurken elbetteki bu durumdan rahatsız olanlar da olacaktır. Zaman zaman ülkemiz üzerinde oynanan oyunları rahatlıkla görebiliyoruz. Ama şunu hiçbir zaman unutmamalıyız; tahakküm altında yaşayan birinin nasıl ki idealleri anlamsız bir hayale dönüşür, ödün vermeksizin savunduğumuz ideallerimiz de ekonomik güçten yoksun kaldığı sürece yıkılır gider. İşte bu yüzden güçlü, bağımsız ve istikrarlı bir ekonomi en önemli hedefimiz olmalıdır.

Serhat Yaşam: Memleketiniz Ardahan’daki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz? Neler yapılabilir?

Akın Akyüz: Memleketimiz Kuzeydoğu Anadolu’da sınır bekçiliği yapmaktadır. İlimizin çevre ülkeler ile yapılan ticaretten daha fazla pay alması için projeler geliştirilebilir. Son yıllarda merkezi hükümet ilimize önemli yatırımlar yaptı. Tabiki biz yatırımların daha fazla olmasını temenni ediyoruz. Yine bölgemizde en önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılık. Tarım ve hayvancılıktaki projelerde daha fazla desteklenerek, en büyük problemlerden biri olan göçün önlenmesi sağlanabilir.

Serhat Yaşam: İstanbul’daki bölge STK’ların çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Akın Akyüz: STK’lar sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Maalesef ülkemizde STK bilinci henüz istediğimiz seviyelerde değil. Buna rağmen görev alan arkadaşlarımızın maddi, manevi gayretleri ile çok faydalı çalışmalar yapılmaktadır. Bölgemiz ile alakalı STK’ların çalışmalarını çok yakın takip ediyorum ve destekliyorum. Bundan sonraki dönemde de elimden gelen gayreti göstererek çalışmalarına destek vermeye devam edeceğim.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın