Alkışlanacak Kadın: Sona Polat Bilgin

Ardahan’ın yetiştirdiği ”Çiçekçi Kız” Yazar Sona Polat Bilgin çocuk dünyasına girmeyi başarabilmiş kalemlerden.
” Çocukların Sona ablası, çocuklar benim güneşim. Onlar olmszsa üşüyorum” diyor. Çocuklar için 25’e yakın Çocuk öyküsü ve masalını kaleme alan yazarımız büyükler içinde dört kitabımı okuyucularla buluşturmuş.

Kardelen’in Hayali, Çocukluğumun Çalınmış Uykuları, İçimdeki Yaramaz Çocuk gibi öykü kitaplarının yazarı Sona  Polat Bilgin ’Yaramaz Çocuk Yayınları’ adını verdiği yayınevini kurdu. Tam bir kardelen olan yazar Bilgin, yayınevinin adını yazdığı kitaplarından esinlenerek koyduğunu belirtti. Bilgin, “Eğitime ve öğrenmeye çok önem veriyorum. Lise eğitimim yarım kaldı. Yıllar sonra liseyi dışardan okudum. Geç yaşta da olsa üniversiteyi bitirdim ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda memur olarak çalışıp, emekli oldum. Çalışırken bile üretmeye, yazmaya devam ettim. Kumbaramda biriktirdiğim paralarla kitaba erişemeyen köy okullarındaki çocuklara kitaplar alıp gönderdim. Ben, paylaştıkça çoğalıyorum. Yayınevimi kurduğum ve hayalime kavuştuğum için çok mutluyum. Şimdi kendi kitaplarımı basacağım” dedi. Bilgin’in öykü ve masal kitaplarının yanı sıra anı, günlük, deneme olmak üzere 25 yakın kitabı bulunuyor. Sona Polat Bilgin’in en önemli dileklerinden biride Türkiye çapında jüri özel ödülü alan ” Baharım Ol Gel Baba” adlı çok satan kitabının çocuklar için uzun metrajlı film olması.

Yazarımızın en önemli özelliklerinddn biride girşimci ruha sahip olması. TRT radyolarına çok konuk edilen yazarımız, çocuk dünyası yanısıra girişimci Kadınlar programlarında davet edilmiş. Türkiye’de ki girişimci kadınlar arasında olması gereken Sona Polat Bilgin özel hayatında imkansız denilen işlere imza atmış.

UNESCO ÖDÜLLÜ

Hayatı boyunca sivil toplum kuruluşlarında kadınlar ve çocuklar için sayısız projede yer alan Bilgin’in bir de müzikal oyunu bulunuyor. 2014 yılında Eskişehir’de, UNESCO ve Eskişehir Valiliği işbirliğinde düzenlenen Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yazdığı öykülerden oyunlaştırdığı ‘Alkışlanacak Kadınlar’ müzikali sahneledi. Yazarın hayatından da kesitlerin yer aldığı oyun, UNESCO tarafından ödüle layık görüldü

ARDAHAN DEVLET HASTANESİNE KİTAP DESTEĞİ

Çocuk kitapları yazarı Sona Polat Bilgin pandemi döneminde sağlık çalışanlarını unutmadı. Anlamlı bir destekte bulundu. Kendi yazdığı kitaplardan 650 adet kitap Ardahan Devlet hastanesine gönderdi. Ayrıca çocukluğumun güzel şehri” dediği Ardahan Devlet hastanesine biri büyükler öteki çocuklar için iki oda donattı.

Sona Polat Bilgin, Pandemi döneminde kendi canlarını hiçe sayarak, özveriyle çalışan sağlık çalışanların koşulsuz emeğine saygı duyduğunu belirterek” Gecelerini gündüzlerine katan sağlık çalışanlarımızın emeğini asla ödeyemeyiz. Onlara ne yapsak azdır” diye belirtiyor. Ardahan Devlet Hastanesi yönetimi Sona Polat Bilgin’in sağlık çalışanlarına yapmış olduğu kitap katkısından dolayı teşekkür etti.

AİLE OLMANIN GÜZELİĞİ

Aile olmanın bütünlüğüne önem veren yazarımız, evli ve üç çocuk annesi. ”Geçmişi, olmayanın geleceği olmaz” diye düşünenlerden olan yazarımız, ”sevinçlerim” dediği Gelenekleriyle sıkı bağ kuranlardan. Sıcak, komşuluk ilişkileriyle büyüyen yazarımız, Ardahan Kürt, Terekeme, Azeri yerli halkının kardeşçe bir arada yaşadığı renkli şehir. Diyor sevinci çoğalıyor. Bizler, bu serhat şehrin yürekleri, çiçek kokan çocuklarıydık” derken duygulanıyor. ”Ve Sanatın kalbi ” olarak adlandırıyor Ardahan’ı. 16 yaşına değin, büyüdüğü Serhat şehrini çocukluğu kadar çok sevdiğini ve önemsediğini belirtiyor. Tüm Türkiye’yi dağları Kırçiçeeği kokan Ardahan’a davet ediyor. “Biz Ardahanlılar soğuk şehrin, sıcak yürekli insanlarıyız” diyor. Çiçeklerin dilini merak edenleri Ardahan’a davet ediyor. “Çiçekçi Kız” herkese sevgi ve saygılarını sunarak sözünü tamamlıyor.

BABA

Hasret yetti cana sensizlik acı
Yüreğim korunda kül oldum baba
Gölgen de yeterdi başımın tacı
Çölde kurumuş bir dal oldum baba

Nasıl anlatsam ki günler yetmiyor
Boğazımdan inan lokma gitmiyor
Bu derde hiçbir şey çare etmiyor
En yakınlarıma el oldum baba

Gecenin koynunda nasıl üzgünüm
Sensiz geçen güne biraz küskünüm
Bir görsen halimi candan bezginim
Bülbül ötmez bağda gül oldum baba

Tütmez oldu artık baba ocağı
Senleymiş ömrümün en güzel çağı
Özlemin görünmez ucu bucağı
Gidip gelinmeyen yol oldum baba

Yoksun ya bağlarda baykuşlar öter
Ayrılık acısı ölümden beter
Dön artık bu kadar hasretlik yeter
Gözyaşıma düştüm sel oldum baba

Yanında biricik kızın ben idim
Gönlünde kokan tek gülün ben idim
Sohbetinde tatlı sözün ben idim
Şimdi sustum artık lal oldum baba

SONA BİLGİN KİMDİR?

1959 yılında ayrıldığı Serhat şehir Ardahan’ın kucağında anasının 5. kızı olarak dünyaya geldi. Ağaç beşikte sallanmadı salıncakları sevdiği belkide ondandır.
16 yaşında kadar yaylalarda büyüyen sona çiçeklerin dilini öğrenmiş ve şöyle diyor ”Koyun kuzu hep birlikte yaylalara gidiyorduk geze geze çiçeklerle konuştuğum için adım çıkmıştı gevezeye.”Okumayı çok seven Sona’nın lise 2. sınıfta eğitimi yarım kaldı. Okuma hevesi oddan gömlek olarak yapıştı hayata yenilmedi. Lise diplomasını alarak üniversite sınavlarını kazandı.Denemeleri,öyküleri ve şiirleri; Kadının Sesi Gazetesi, Kum Dergisi, Öykü Teknesi,Bakış Dergisi, İçel Sanat Dergisi, Tay Dergisi, Eskişehir Sanat Derneği Dergisi’nde yayınlandı.
Kendini çocuklara ve gençlere adayan Sona, ödüllerini, okumak isteyip de durumu iyi olmayan öğrencilere bağışladı.
Mayıs 2010’da TRT 1 televizyonunda katıldığı yarışmada Ardahan’ı tanıttı birinci olduğu ve aldığın 10.000 ödülü basın karşısında geleceğimiz dediği gençlere bağışladı.
Türk anneler derneği Eskişehir şubesi tarafından Mart 2011’de düzenlenen ” Kadınlar Yazıyıor Şiir Yarışması’nda
‘Babama Baba Demeden’ şiiri ile jüri birincilik ödülü kazandı, ayrıca Vehbi Cem Aşkun şiir yarışmasında ”Düşlerim Devrilirken Şiiri dereceye girdi ve aldığı ödülleri engelli öğrencilere bağışladı.
Türkiye’nin bir çok dergisinde yazıları yer aldı. Sona Bilgin Türk kadını başarısını bir kez daha kanıtladı ve başaran kadınlar sayfasında yer almayı hak etti.” Eskişehir Kadının Sesi Gazetesi. Örnek kadınlarımız Hürriyet Gazetesi Eskişehir Ekinde alkışlanacak kadınlar STV’de,emniyet müdürlüğü ve Milli Eğitim Müd. ortaklaşa hazırladığı ” Haydi Bir Şiir Söyle” programlığına paylaşımcı kadın olarak davet edildi. İl milli eğimden emekli olan Çiçek ci kız Sona bilgin tüm dostlarına çiçek götürdüğü için basındaki dostları “Çiçekçi Kız” demişler…
Çok sayıda kent ve gezgin bir yaşam oldu. Eskişehir, Bursa, İzmir, Kayseri, İstanbul, Ankara ve daha bir çok kentte renkler, sesler ve sözcükler biriktirdi, biriktiriyor.
Kendini güneşim dediği çocuklara adayan Sona Sivil toplum örgütlerinde topluma hizmet ediyor.
Kendi hazırlayıp sunduğu” Çiçek Kokan Öyküler” adlı radyo programı yapmaktadır.
Bir çok dileği olan çiçekçi kızın en önemli dileği yazdığı öykülerinin senaryolaştırıp kısa ve uzun metrajlı flim yapmak. Hayal ettiği filmin adını bile hazırlamış.” Çocukluğumun Çalınmış Uykuları. Geleneklerin güzelliği ile büyüyen Sona paylaştıkça mutlu olan kişilerden. TRT radyolarının türküleri ile büyüyen Çiçekçi kız ninni nedir bilmedim. Türkülerle büyüdüm” diyor.

Hayatı hassasiyetle yaşayan yazarımız “Sevgiden başka kazancınız yok” diyor Yüreği samimiyet kokan yazarımıza, ömrünce sevgi dolu bir yaşam diliyoruz. Türk kadınına örnek teşkil eden çalışmayı ve paylaşmayı ilke edinen Çiçek Kızın nice başarılara imza atması dileklerimizle…

Göz Atın

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz

Dört farklı noktada öğrencilere sıcak yemek hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez gençleri bir …

Bir cevap yazın