Ankara’da Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri Tamamlandı

Başkent Ankara’da ANFA-Altınpark’ta 21-24 Ekim 2021’de Ankara KAI Federasyonu tarafından düzenlenen Kars, Ardahan ve Iğdır’ın yöresel ürünlerin sergilendiği tanıtım günleri etkinliği pazar akşamı tamamlandı.

Serhat Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı ve Ankara KAI Federasyonu tarafından düzenlenen tanıtım günleri etkinliği Ankara’daki Anfa Altınpark merkezinde büyük bir katılımla başladı. Etkinliğe Kars, Ardahan ve Iğdır illerinden valilikler, belediye başkanlıkları ile ticaret ve sanayi odalarının yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş katıldı. SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir ile SERKA uzmanları da etkinliğe katılarak bölgedeki yatırım imkânlarıyla ilgili işadamları ve girişimcilerle görüş alışverişinde bulundu. Devlet destekleri, sınır ticareti ile Serhat Kalkınma Ajansı’nın hibe ve yatırım programları hakkında girişimcilere bilgi verilerek faaliyet yürüttüğü Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinde yatırım yapmaları için girişimciler bölgeye davet edildi. Tanıtım günlerinde stant açan firmalar; gelen binlerce ziyaretçiye Kars kaşarı, gravyer, bal, kaz eti, kayısı, Kağızman’ın uzun elması ile Ardahan ve Iğdır’dan getirdikleri diğer yöresel ürünlerden ikram etti. Etkinlikte Kafkas halk dansları ekibinin gösterisi ile Âşık atışmaları da gerçekleştirildi.

Serhat Bölgesi olarak bilinen Kars, Ardahan ve Iğdır’ın lezzetini, kültürünü ve turizmini tanıtmak anlamında başlayan Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri; kafkas, halay, davul- zurna, kaşar döner, kaz güzellik yarışması sürpriz çekilişler, kaşar, bal, tereyağı Kars bal kolonyası ile Iğdır kayısı kolonyası, Sarıkamış Şehitlerimiz ile tüm şehitlerimiz için mevlid okutulması, Ebul Hasan Harakani Hazretleri ile ilgili bir sunumlar ile devam etti.

Pazar gününe kadar devam eden olan Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri’nde Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin hayatı hakkında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın tarafından yaklaşık 40 dakikalık sunum yapıldı. Sunumun ardından Aydın’a 65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım tarafından Hutuvet Sözleri tablosu hediye edildi.

Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Hocamız, bu tür organizasyonlarda toplumumuzu bilgilendirmeyi, tarihini, kültürünü ve medeniyeti anlatmayı ve toplumun her ferdinin toplumumuza daha iyi sahiplenebilmesi manasında, bugün değil yıllardır ülkemizde çok ciddi emek veriliyor ben de şahidiyim, burada görmekten de son derece memnun oldum. Bizim derdimiz insanımızı birleştirmek, buluşturmak, kaynaştırmak, arayı açmamak, gideni unutturmamak, kalanı unutmamak. Dikkat ederseniz tamamında iyi niyet var, hoşgörü var. Geleneğimiz, kültürümüz, aşığımız her şeyimiz Ankara’da yine de bizden kopup gelenlere burada hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz, bunu yıllardır ziyadesiyle güzel yapıyoruz. Buradaki hemen hemen her mahallede en bir Kars kadar Karslı, Ardahan’daki insanlarımız kadar Ardahanlı, bir o kadar da Iğdırlı var.” dedi.

Ahmet Arslan “Biliyorsunuz ki üç ilin birlikteliği başka yerde gözükmeyen bir durum, üç ilin Ankara’da da, İstanbul’da da birlikte hareket etmesi önek bir durum. Bunu çok önemsediğimizi bir kere daha vurgulamak istiyorum ve katılımcılara teşekkür etmek istiyorum. Bizle gerek valiliklerimiz nezdinde gerek kurumlarımız nezdinde destek oluşturmak adına her türlü gayreti ortaya koyuyoruz, koymaya da devam ediyoruz. Zira değerlerimizi tanıtmak adına artık çıta yükseklere çıktı, bundan sona daha da yükseklere çıkması lazım.” ifadesini kullandı.

Stantları tek tek gezen Arslan, Kılıç ve Yıldırım, Karslı, Ardahanlı ve Iğdırlı esnaflarla bir araya gelerek hasbihal etti. Esnafa hayırlı işler temennisinde bulunan Arslan ve Kılıç, 3 yıllık olan 60 kiloluk gravyeri keserek tadına baktı, vatandaşlara ikram etti.

Merkezi Ankara Gölbaşı’nda bulunan  Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım yaptığı açıklamada ”Kars -Ardahan-Iğdır’ın bir bütünün parçası olduğunu söylemek herhalde abartı olmaz. Zira tarih boyunca bu üç il gerek göçler yoluyla olsun, gerekse kültürel olgularıyla geçişken sağlamış kadim bir coğrafya.

Geçen sene pandemi nedeniyle düzenlememiştik. Bu havalarında güzel geçmesi etkinliğimize ilgiyi artırdı.

Tüm katılımcılara burada sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum. Çeşitli sürprizlerimiz olacak, mevlidimiz olacak tüm şehitlerimiz için Ebul Hasan Harakani hazretlerimiz için bir program yaptık. Böyle yerler aktarma merkezleridir. Bizden sonra gelecek nesillere göreneklerimiz ve geleneklerimizi en iyi şekilde aktarmak, insanların bir arada hasbihal etmesi için bu tanıtım günlerini çok önemsiyoruz.”dedi.

Göz Atın

İmamoğlu: İstanbul’u spor kenti haline getirmek istiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 20 farklı branşta faaliyet gösteren toplam 1.100 spor kulübüne malzeme dağıtımına …

Bir cevap yazın