Ardahan Çalıştayı Yoğun Katılım İle Sona Erdi

Türkiye’nin En Büyük İl Çalıştayı 18-19 Kasım 2022’de Ardahan Üniversitesi Ev Sahipliğinde Rekor Katılımla Gerçekleştirildi.

Ardahan ilinin kronik sorunlarının yakından incelenmesi, değer ve potansiyellerini gün yüzüne çıkarabilmesi ve böylelikle topyekûn kalkınmasına vesile olabilecek fikir, deneyim ve eleştirileri bütünleşik, sistematik ve analitik bir yapıya kavuşturulması amacıyla Ardahan Üniversitesi Ardahan Ekonomik ve Sosyal Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARESAM) tarafından Ardahan Çalıştayı gerçekleştirildi.

Ardahan Üniversitesi ev sahipliğinde Âşık Şenlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve rekor katılımın olduğu Ardahan Çalıştayı; Ardahan Valiliği, Ardahan Üniversitesi, Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı, Ardahan Üniversitesini Kalkındırma Vakfı,  Kars Ardahan Iğdır Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Serhat Kalkınma Ajansı, Ankara-Ardahan Dernekler Federasyonu, İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu, Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneği, Ardahan Ekonomik ve Sosyal Uygulama ve Araştırma Merkezi iştirakçi kurum ve kuruluşlar olarak yer aldı.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, 65. Türkiye Hükümeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, 22., 23., ve 24. Dönem CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ramazan Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Genel Sekreterimiz Kubilay Aras, Prof. Dr. Metin Toprak, Prof. Dr. Yusuf Bayraktar, Prof. Dr. Şeref Kılıç, İstanbul ARDAFED Başkanı Orhan Çerkez ve ekibi, Ankara Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Ergüder Şimdi, KAISIAD Başkanı Orhan Gökçe, KAIDER Başkanı Tarık Aksakal ve ekibi, Serhat Ardahan Spor kulübü Başkanı Murat Gökdemir, SARAR Grup Protokol Müdürü Alaattin Çoban, Ardahanlı Bürokrat Ensar Kılıç, Gümrük Bölge Müdürü Recep Bilgin, Ardahan Baro Başkanı Murat Yolçu, Ardahan Çalıştayı Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İhsan Kurtbaş, il protokol üyeleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, Ardahanlı esnaf ve sanatkarlar, STK üyeleri, akademik ve idari personel, basın mensupları ile öğrenciler katıldı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Doç Dr. İhsan Kurtbaş, çalıştayın kapsamı ve sorunsalı, metodolojisi ve amacını içeren bir konuşma yaptı.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner her medeniyetten izler taşıyan Kars-Ardahan-Iğdır illerinden oluşan Serhat şehirlerimizin değerli bir üyesi olan Ardahan’da böyle bir çalıştayın yapılması ilimizin gelişmesi için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Vali Öner, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hatlarının yurda giriş noktasının bu bölgede olması, Asya ile Avrupa’nın yük ve yolcu taşımacılığında yeni rotası olan ipek demir yolunun bu coğrafyada olmasının Ardahan’ı stratejik bir bölge haline getirdiğini ifade etti.  Oturumda konuşmacı olarak yer alan Milletvekili Ahmet Arslan, TRA-2 bölgesinin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinden ve sınırda bulunmaları münasebetiyle sahip olduğu avantajlardan bahsetti. Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç; ise konuşmasında şehirlerin oluşmasında tarımın önemini anlattı. Ardahan’ın tarım ve hayvancılık potansiyeli hakkında önemli bilgiler verdi. Bölgenin demografik yapısına ilişkin bilgiler veren Kılıç, Ardahan’ın sahip olduğu yatırım imkânları ve markalaşma konularından bahsetti.

Panelde konuşan Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay; Ardahan ekonomisi, yatırım imkânları ve potansiyellerine ilişkin bilgiler aktardı. Ilgar tünelinin açılmasıyla birlikte Ardahan’da sınır ve sınır ticaretinin artacağını belirten Atalay,  yatırım imkânlarının artışına bağlı olarak büyüme oranlarının da yükseleceğini vurguladı. TRA-2 Bölgesel Sorunları ve Çözüm Önerileri panelinin ardından Ardahan Çalıştayı kapsamında; Ardahan Ekonomisi, Yatırım İmkanları ve Potansiyelleri, Ardahan’da Çalışma Hayatı, İstihdam ve İşsizlik, Ardahan’da Sınır ve Sınır Ticaretinin İmkanları, Ardahan Coğrafyası ve Turizmi, Ardahan’ın Pazarlama ve Markalaşma Sorunları, Ardahan’ın Kentleşme, Çevre ve Altyapı Sorunları, Ardahan’da Eğitim, Ardahan’da Engellilik ve Engelliler, Ardahan’da Göç, Ardahan’da Arıcılık, Ardahan’da Tarım ve Hayvancılık, Ardahan’da Kadın ve Toplumsal Cinsiyet, Ardahan’ın Enerji Kaynakları ve Ardahan’da Sağlık olmak üzere toplam 15 çalıştay masası kuruldu. Çalışma masası raportörleri çalıştay düzenleme kurulu üyelerinden oluşturuldu. Bu çerçevede her çalıştay masası, farklı bir sorun alanını ele alıp irdeleyerek, oturumların sonunda, masa moderatörleri ve raportörleri kendi oturumlarının sonuç bildirgesini hazırladılar. Çalıştay masalarında ele alınan ve değerlendirilen sorun ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sistematize edilerek analitik bir yapıya kavuşturulacaktır. Böylelikle şehrin kuş bakışı bir perspektiften bütüncül bir şekilde anlaşılması, sorunlarının tespit edilmesi ve bu sorunlara ilişkin bütüncül ve doğru çözümler ortaya konulması sağlanacaktır. Çalıştay masalarında ortaya çıkan sonuçlar, kendi başlığının altında raporlaştırılarak siyasetçiler, bürokrasi, sivil toplum temsilcileri, oda-meslek kuruluşları ve medya ile paylaşılacaktır

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …