Ardahan Köprülü Beldesinde Rüzgar Enerjisi Santrali Kuruluyor

Ardahan Köprülü Beldesi’nde 500 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulacağı açıklandı. Köprülü Beldesinde 2 yıl önce Güneş Enerji Sistemi (GES) Santrali kurulmuştu. Köprülü Belediyesi ile özel bir firma aracılığı ile yapılacak Rüzgar Enerji Santrali (RES) ilgili firma yatırımı gerçekleştirip sözleşme gereği üretilen enerjiyi satıp elde edilen geliri Köprülü Belediyesi ile paylaşacağı öğrenildi. Köprülü Beldesinde Rüzgar Enerji Santrali çalışmaları 2023 yılı Nisan ayında başlanacağı öğrenildi.

Rüzgar Enerji Nedir?

Rüzgar Enerji Santrali (RES) Rüzgar temiz, ücretsiz ve kolayca bulunabilen bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar santarllerinde elektriğin üretilmesi için bir rüzgar türbinin döndürülmesi gereklidir. Türbine bağlı generatör mıknatıslanarak elektrik enerjisi üretir. Rüzgarın kinetik enerjisi ile bir rüzgar türbinini döndürür kinetik enerji mekanik enerjiye çevrilir.

Rüzgar Türbinü Nedir?

Rüzgar türbini, rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.

Bir rüzgar türbini genel olarak kule, jeneratör, hız dönüştürücüleri (dişli kutusu), elektrik-elektronik elemanlar ve pervaneden oluşur. Rüzgarın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevrilir. Pervane milinin devir hareketi hızlandırılarak gövdedeki jeneratöre aktarılır. Jeneratörden elde edilen elektrik enerjisi aküler vasıtasıyla depolanarak veya doğrudan alıcılara ulaştırılır.

Kullanımdaki Rüzgar türbinleri boyut ve tip olarak çeşitlilik gösterse de, genelde dönme eksenine göre sınıflandırılır. Rüzgar türbinleri dönme eksenine göre “Yatay Eksenli Rüzgar Türbinleri” (YERT) ve “Düşey Eksenli Rüzgar Türbinleri” (DERT) olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …