Ardahan Ormanları Tepkilere Rağmen Kesilmeye Devam Etti

Ardahan Köprülü Beldesi Yaylası ve Serinçayır Köyü yaylası arasındaki Ormanlık alanda yapılan Ağaç kesimi için yapılan girişimler ve sosyal medyadaki tepkilere rağmen Ağaç kesiminin devam ettiği görüldü.

Ardahan Göle İlçesi Köprülü Beldesi Yaylası Canibeg Bölgesi Ormanlık alanı ile Serinçayır Yaylası arasında bulunan Ormanlık alanda Bölgenin Ekolojik dengesi için önemli bir yere sahip olan Sarıçam Ağaçları ortalame 80 yılda büyümelerini tamamlıyorlar. Bölgede yapılan ağaç kesimine sosyal medyada büyük tepki gösteriliyor. Köprülü Beldesi Dernek Başkanı Erol Özkurt, Serinçayır Köyü Dernek Başkanı Acar Dağ, Göle Kadın Meclisi Derneği Başkanı Türkan Deli bir çok girişimde bulunmuş ve yetkililerden Ağaç kesiminin durdurulacağı sözü almışlardı. En son olarak Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç yetkiler ile görüşme yaptığını ve Ağaç kesimi konusunda verilen sözleri sosyal medya sayfasında paylaştı. Serinçayır Dernek Başkanı Acar Dağ, sosyal medya saysanda Göle Dernekler Federasyonu ve Göle Derneği’ne Ormanlardaki Ağaç kesimine duyarsız kaldıklarını öne sürerek tepki gösterdi.

SERİNÇAYIR KÖYÜ DERNEK BAŞKANI ACAR DAĞ AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Önceleri içinden kayıp olduğumuz ormanlarımız, sarı çamlar arasında ışık görünmez yabani hayvanların meskeni olurdu ormanlarımız, günümüzde top sahası büyüklüğünde açık alanlar ve kel’leşmiş bir orman, her kesilen ağaçların yerine orman ekimi olmadı. Bu durum içimizi acıtıyor.

Bir memleket bu kadar mı sahipsiz olur,

Ormanın durumunu paylaştıkça şov yapıyor diye yazılan bazı yorumlar var, doğaya karşı insanlık duygusu olmayan bu zihniyetin eseridir bugün orman ile mucadelemiz.

Evet gerçekten şov yapmak isteyenler var gerçekten, bunları deşifre etmekten vaz geçmeyeceğim tabiki, olan bitene şahit oldukça ormanların durumunu görünce sabrım taştı, kalp kırmaya başladım, duyarsızlığa karşı sabrım taştı artık.

Ormana sahip çıkacak biz sivil toplum kuruluşlarının görevidir. Belki bu paylaşımlarım bir çok kişiyi rahatsız edebilir, yeter artık bıktık diyenler var, bir yorum bile yazmaya tahammül etmeyen insanlar var, ama şunu algılıyamıyoruz, herkes sürekli paylaşmış olsa tepki etki doğurur.

KÖPRÜLÜ BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL AKKOÇ AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Son 3 gündür Orman Bölge yetkilileriyle yaptığım görüşmeler vede yazışmalar sonucu. Vede 3 gün önce Köprülü Ak Parti Belde Başkanımız zafer polat Meclis üyelerimiz Mahir Özyildirim ve Levent Polat ile yerinde yaptığımız incelemede Daha önce toplamda 1500 yaşlanmış vede Fidanların gelişimini engelleyen ağaçların alınması bakım gençleştirme çalışması yapılması için başlatılmıştı. Göle Kadın Meclisi Başkanım Türkan Deli kardeşimle işletmeye gittik.Fakat Kesimin 1500 ağaçla durmayacağını yeni Damgalama yapıldığını öğrendik. Gerek Erzurum Bölge müdürümüz Gerekse Ardahan IL Müdürümüz ile yaptığımız görüşmeler sonucu Aşağıdaki sonuçlarda Mutakabatık olduk.

1- Önümüzdeki 5 Yıl boyunca Orman kesimi yapılmayacak. Angajman çalışması yapılmayacak.

2- Köprülü Belediyesi Merkez yaylasının etrafında bulunan Orman Doğal Orman statüsü verilecek vede özel koruma altına alınacak.

3- Yaşlı Dediğimiz Ağaçlar ve Orman Bölgesi Koruma altına alınacak Tohumlamada faydalanma amaçlı olarak kesimi kesinlikle yapılmayacak.

4- Serinçayır yaylası Alt kısmı yani Canibeg ve Serinçayır yayla arası Kesimi yapılan alanda Bu hafta Pazar günü başlamak Üzere

araç gereç Sevki yapılarak Fidan Ekime Başlanacak.

5- Bizler kesim ihalesini almasak veya ıhaleyi alarak komşu Köylerimize Hakkımızı Devir etmesek ihaleye katılacak veya kesimi alacak uretimi yapacak birilerini bulmak kolay olmayacak.

Ormanlar Geleceğimizdir tek Geçim Kaynağımız Hayvancılıktır öyle ise hep birlikte koruyalım ve sahiplenelim.

Kesim Bölgesinde taşıma nakliye bitince Her köprülü belediyesi sakini yakacağını alacak Orman Muhafaza memurları denetiminde.

Köprülü Belediyesi Kepçesi ORMAN şefliği talebi doğrultusunda Canibeg Bozulhan mevkisinde yangın Riskine karşı eski kesim yerinde yol çalışması esnasında 3 Orman kaçakçısının devirdiği Ağacı 5 personelim şahit Orman memurunun talebi üzerine alınarak yol açma çalışması esnasında 3 Orman kaçakçısının resim ve video çekerek Bir siteye kendi kestikleri ağacı belediye kesmiş gibi servis edilmiş. Ilgili personelimiz 3 Orman kaçakçısının adını ilgili kurumlara iletilmiş olup kesim sonuçlanınca yasal işlem yapılacağında hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Ormanlar Geleceğimiz Yuvamız vede Hayvanlarımızın serinlediği Otlağın yeşil kaldığı yağmurun Rahmettin bol olduğu yerlerdir. Köprülü Belediyesi Halkına Önemle Duyurulur. Saygılarımla.

Göz Atın

İBB 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Enstitü İstanbul İSMEK, İBB …

Bir cevap yazın