Ardahan’ın İşgalden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Ardahan ilinin dşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan etkinlikler ardından Kongre Caddesinde devam etti. Burada ki kutlama törenine Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Faruk Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, Kurum Amirleri, Siyasi ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Tugay Komutanı Berat Acar ve Belediye Başkanı Faruk Demir’in halkı selamlamasının ardından törende öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterisi sunuldu ve çeşitli yarışmalarda başarı elde eden öğrencilere ödülleri verildi. Atlı gösterilerin de yapıldığı törende Belediye Başkanı Faruk Demir, günün önemine ilişkin konuşma yaparak Ardahanlıların kurtuluş gününü kutladı.

Tören sonunda protokol üyeleri, öğrenciler ve halkın katılımı ile Yanık Cami Anıtına kadar bayraklarla yürüyüş gerçekleştirildi. Burada Yanık Cami Şehitleri ev tüm şehitlerimiz için dua edildi. Ayrıca, Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suat Vural, Yanık Cami hadisesi ve kurtuluş süreci hakkında bilgilendirme yapıldı.

Törende konuşan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, “Bugün esaretten özgürlüğe geçtiğimiz, bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan, emperyalist güçlere, Rus işgaline ve onların iş birlikçilerine unutamayacakları bir dersi verdiğimiz gündür. 101 yıl önce Ardahan Kalesi’ne bir daha indirilmemek üzere, sonsuza kadar şanlı bayrağımız dikilerek buralar yurt topraklarına katılmıştır. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ardahan’ın 100. Kurtuluş yıl dönümünü kutlayan Ardahan Valisi Hüseyin Öner konuşmasında: “Serhat Şehrimiz Ardahan’ın işgalden kurtuluşunun 101. Yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde, coşku ve heyecanla kutluyoruz. 93 Harbi sonrası 43 yıllık işgal döneminde; yaşlısı, genci, kadını, erkeği ve çocuğuyla çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık göstererek, kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden, bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşan Ardahanlı Şehitlerimizi ve Tüm Şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle yâd ediyoruz. Kurtuluş günlerimiz; tarihe ışık tutması, geleceğimize yön vermesi açısından son derece önemlidir. Tarihimizden ders çıkararak geleceğimize emin adımlarla yürüyebilmek için bizlere düşen görev; kendine has tabiatıyla, kültürüyle, değerleriyle ve zengin tarihi değerlere sahip ilimizin kalkınması ve gelişmesi için var gücümüzle çalışmaktır. Bin yıllık gönül bağımızla sevgiyi ve hoşgörüyü yüreğinde yaşatan, ortak yaşama kültürünü oluşturmuş kardeşlik kenti Ardahan’da bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece gelecek günlerimiz çok daha güzel olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Ardahan’ımızın 101. kurtuluş yıl dönümünü yürekten kutluyor, kıymetli Ardahanlı hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Göz Atın

İBB 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Enstitü İstanbul İSMEK, İBB …