ATSO Başkanı Çetin Demirci: Güzel Günler Göreceğiz

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, Serhat Yaşam dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıka ile Ankara ziyaretlerini ve Ardahan’daki gelişmeler hakkında açıkla yaptı.

Serhat Yaşam: Kocaeli ve Gebze’de iş insanları ile yoplantılar yaptınız. Yaptığınız görüşmelerde neler konuşuldu?

Çetin Demirci: Ardahan’a yapılacak yatırımlar konusunda, Ardahanlı iş adamlarına doğru anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Devlet tarafından teşvik ve hibe verilen kuruluşlar, yatırım Ajansı SERKA ve KOSGEB’den yasal izni alarak Ardahan’da hangi alanlara yatırımlar yapılır? Nasıl yapılır? Hibe veren kuruluşlar ile birlikte İş adamlarımıza bilgi verdik. Çok yararlı toplantılar olduğunu düşünüyorum. Hangi sektörlerde kar edebileceklerini anlattık. Dönüşler olacaktır. Çünkü orada bire bir konuştuğumuz iş adamları oldu.

Serhat Yaşam: Kocaeli ve Gebze’de İş insanları ile yaptığınız toplantılar İstanbul ve Ankara’da yapılacak mı?

Çetin Demirci: Bu konuda Dernekler ile işbirliği yapmak istiyoruz. Çünkü artık gecelerde Kaz yemek yerine Ardahan’a ne yapabiliriz? Bunu konuşmamız gerektiğini düşünüyorum.

Serhat Yaşam: Ardahan’da bir Tekstil Atölyesi açıldı. Bu gibi yatırımların devamı gelecek mi?

Çetin Demirci: Devlet tarafından Çıldır, Göle ve Ardahan merkezde yatırım programları var. Bu işletmeler Devlet tarafından yapılıp işletilmesi özel sektöre veriliyor. Sanırım Ardahan il genelinde 1000 kişilik daha istihdam yaratılacak. Özel yatırımlar sanırım 4 ve 5’inci işletmelerini açıyorlar. Bu yolda Ardahan tekstil üsü olabilir.

Serhat Yaşam: Ankara bazı Bakanlıklara heyet olarak götüşmeleriniz oldu. Görüşmenizde ne konuşuldu?

Çetin Demirci: Bakan beyle görüşmemizde 20 yıl önce açılan Ardahan Organize Sanayi Bölgesinin yanlış yer tercihi yüzünden atıl kaldığını, buraya yatırım yapılmadığını yeni bir Organize Sanayi Bölgesi için destek talebinde bulunduk. Bu konuda bize yardımcı olacaklarnı belirttiler.

Serhat Yaşam: Sınır ticareti için bir görüşmeniz oldu mu?

Çetin Demirci: Bakan bu konuda brifing alacak. Biz sadece sınır ticareti gelişmesi istemedik. Ardahan’a sadece lojistik merkezi değil diğer yatırımlarında yapılmasını istedik. Çünkü Ardahan’da iki sınır kapısı bir demir yolu kapısı var.

Serhat Yaşam: Doğu Ekspresi son durağı Ardahan olsun diye çağrılar var. Bu konuda ne soylemek istersiniz?

Çetin Demirci: O konuda şu ana kadar bir gelişme yok. Bu konuda bir talebimiz var. Bu talebimize bakıp duruyorlar.

Serhat Yaşam: Ardahan’a Havaalanı konusu tamamen kapandı mı?

Çetin Demirci: Bizim ilk dönemde bu konuda kampanya yaptık. Ardahan Havaalanı için biliyorsun fizilibite çalışması yapıldı. Kısacası Ardahan Havaalanı için siyasi destek bulamadık. Siyasi destek olamayınca öyle kaldı. Ardahan için hepimiz kafa yoruyoruz. İnşallah güzel günler göreceğiz.

Göz Atın

İBB 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Enstitü İstanbul İSMEK, İBB …

Bir cevap yazın