Ayhan Atalay: Tarım Yapılan Arazilerde Azalma Var

Ankara’da Tarım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın sahibi olan Ayhan Atalay, sektördeki gelişmeleri ve ülke gündemini Serhat yaşam dergisine değerlendirdi.

Serhat yaşam: Ayhan Atalay kimdir?

Ayhan Atalay: Ardahan Göle İlçesi Dereyolu (Salut) doğumluyum. İlk Orta ve Liseyi Göle’de bitirdim. Sonra Üniversite eğitimi için Ankara’ya geldim. Daha sonra Polatlı’ya yerleştim. Polatlı’da Tarım ürünleri ile uğraşıyorum. Başta Tohum olmak üzere Tarımla ilgili bir çok sektörde faaliyet gösteriyoruz.

Serhat yaşam: Son dönemde yerli ve ithal tohum tartışması var. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Ayhan Atalay: Tohum Siyaset gibi evrenseldir. Yerli tohum, ithal tohum demek anlamdızdır. Çünkü Çiftçi en kaliteli tohumu alıp değerlendirmesi en doğal hakkıdır. Bu tür ayrımları yapmak doğru değildir.

Serhat yaşam: Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesine gidip geliyorsunuz. Bölgede Tarımı nasıl görüyorsunuz? Tohumculuk konusunda neler yapılabilir?

Ayhan Atalay: Bölgede malesef tarım zayıf daha çok hayvancılık yapılabilir. Oralarda birincisi hayvanlar için yem bitkileri geliştirmek, ikincisi o topraklar tarım için en bakir topraklar o topraklarda organik tarım yapılabilir. Organik tarım ve yem bitkilerini ekilmesini teşvik etmek lazım.

Serhat yaşam: Sizi siyasette farklı yerlerde görebilecekmiyiz?

Ayhan Atalay: Zaten siyasetin içerisindeyiz. Geçmişte bir siyasi partinin İlçe Başkanlığını yaptık.

Serhat yaşam: Erken seçim ihtimali görüyor musunuz?

Ayhan Atalay: Ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Yaz aylarında çiftçinin ürününü düşük satmaları için baskı yapıldı. Şimdi fiyatlar iki misli arttı. Kaybeden çiftçı oldu. Tarım yapılan arazilerde azalma var. 2021 için söyleyeyim Buğdayda 6-7 milyon açık var. Arpada 4-5 milyon açık var. Mısırda 2 milyon ton açık var. Bunlar hep yurt dışından gelecek ve geliyorlar. Böyle olmaması gerekiyor. Tamam buna kuraklığın etkisi var ama tarım yapılan arazilerde ciddi azalma var. Örnek vermek gerekirse 2000’li yıllarda tahıl ekilen araziler yaklaşık 13 milyon hektar iken şimdi tahıl ekilen araziler yaklaşık 10 milyon hektar. Yaklaşık 3 milyon hektar tarım arazisi eksilmiş. Bu durum girdi maliyetlerin artmasından dolayı ekilemeyen arazilerdir. Gübre fiyatı bu yıl 4 liradan 15 liraya çıktı. Bu korkunç bir fiyat artışı. Gübre kullanımında %50 azalma var. Kimse bu fiyata gübre alamaz.

Serhat yaşam: Son dönemde yapılan zamlar ve temel gıda ürünlerden fiyat artışları için ne söylemek isterdiniz?

Ayhan Atalay: Herkes bir yerde kendini korumaya çalışıyor. Döviz artışından kaynaklanan fiyat artışları daha parekendeye yeni yansımaya başlayacak.

Göz Atın

Bursa, Science Expo’ya hazırlanıyor

 Bursa’da bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla 2012 yılında başlayan, pandemi nedeniyle iki yıldır …

Bir cevap yazın