Bilim insanları koronavirüse çare bulmak için 69 ilacı test ediyor

Bilim makalelerinin yayınlandığı bioRxiv internet sitesine göre, bir grup bilim insanı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi için test edilen 69 ilacı açıkladı.

ABD merkezli New York Times gazetesinde yer alan habere göre bilim insanları bu ilaçların bazılarının şu anda başka hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığını ve bunları koronavirüs tedavisinde yeniden kullanmanın yeni bir ilaç bulmaktan daha hızlı olabileceğini söyledi.

Bu yeni çalışmaya katılan yüzlerce bilim insanı, virüsün 29 geninden 26’sını analiz etti ve koronavirüsün 332 insan proteinine saldırdığını buldu.

Ekip, kanser, Parkinson hastalığı ve hipertansiyon gibi koronavirüsle alakasız görülen hastalıkların tedavisinde kullanılan, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı 24 ilacı belirledi.

Listede, şizofreni tedavisinde kullanılan haloperidol ve diyabetli insanların aldığı metformin gibi ilaçlar da yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz Cuma günü Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında  koronavirüs çalışmaları kapsamında işaret ettiği sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin adlı ilaç da listeye konuldu.

Yeni çalışmaya öncülük eden, California Üniversitesi’nde görevli biyolog Nevan Krogan, klorokinin birçok toksik yan etkisi olabileceği konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) diğer ilaçların yanı sıra yakında klorokin testine başlanılacağını duyurdu.

New York Valisi Andrew Cuomo ise testlere başlamak üzere büyük miktarda klorokin ve azitromisin antibiyotik aldıklarını bildirdi.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Dr Anthony Fauci de, klorokinin aslında koronavirüsü tedavi ettiğine dair somut bir kanıtın olmadığını ve testler sonucunda virüse karşı güvenli ve etkili olup olmadığını göreceklerini söyledi.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Göz Atın

Köprülü Beldesi’nde Öğretmenlerin Lojman Sorunu

Ardahan tek Beldesi olan Köprülü Beldesi İlk ve Orta Öğretim Okullarında görev yapan öğretmenler her …

Bir cevap yazın