Coğrafya Kaderdir

İnsanlar yaşadığı bölgenin coğrafi koşuları, sosyal, ekonomik ve iklim şartları hayatlarını derinden etkiler. Doğup büyüdüğünüz veya yaşadığınız coğrafya kaderinize adeta yön veriyor.

Bir köyde veya şehirde eviniz ve işiniz var çalışıyorsunuz. O bölgenin iklim şartları tarım sektörünü etkiler ve köylüleri zengin bir hayat yaşar, o bölgede yer altı zenginlikleri varsa küresel büyük güçlerin her zaman müdahalesi veya etkisi ile savaşlar ve darbeler sık görülür. Eğer yer altı zenginlikler yoksa ve topraklar verimsiz ise o bölgenin devleti zayıftır ve bölgede yoksuluk ile işsizlik vardır.

Bazı ülkelerde ise yoksulluk kader değildir diyerek gelişmiş ülkelere göç edip yeni bir hayat için arayışa girenlerin sayısıda az değildir.

Hollanda yüz ölçümü Konya ili yüzölçümü kadardır. Ama Afrika kıtasndan daha fazla tarım ürünü ihraç ediyor. Afrika’da ise her yıl binlerce kişi kaçak yollar ile çalışmak ve daha iyi bir yaşam için  Avupa’ya göç ediyor.

Son yıllarda Dünyada yaşanan çoğu oldukça trajedik olaylar nedeniyle pek çok kişi coğrafya kaderdir sözünden bahseder oldu. Gerçekten coğrafyanın insanlar üzerinde bir etkisi var.

Binlerce yıl öncesine gidelim, medeniyet Mezopotamya’da kuruldu. Çünkü topraklar bereketliydi, bol su kaynağı vardı. Hava yaşamak için idealdi ve çevrede barınma yeri yapacak çok şey vardı. İlk atalarımız Afrika’da ortaya çıkmalarına rağmen coğrafya onların kaderini belirledi ve medeniyeti Mezopotamya’da kurmak zorunda kaldılar. Sonuç olarak doğduğumuz topraklar yada yaşadınız coğrafya kaderimizdir.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Ekrem İmamoğlu, Aşure Gününde Matem Lokmasına Ortak Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Muharrem orucunun 10’uncu ve aşure gününde, Bağcılar Cemevi’nde …