Corona Virüsü Dünya Genelinde Yayılmaya Devam Ediyor

Dünya genelinde corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bini aşarken Amerika’nın Washington eyaletinde corona virüsü salgınına yakalanan bir kişi daha hayatını kaybetti. Bu Amerika’da salgın nedeniyle ikinci ölüm olarak kayda geçti.

New York eyaletinde de bir kişide corona virüsüne rastlandığı açıklandı. Bu kişinin de evinde karantina altına alındığı açıklandı. New York’ta salgına yakalandığı tespit edilen kişinin 30’lu yaşlarda bir kadın olduğu ve kısa süre önce İran seyahatinden döndüğü belirtildi.

Florida eyaletinde de iki kişide virus tespit edildiği açıklandı.

Son 24 saatte Çin’de hayatını kaybeden kişi sayısının da 42 olduğu duyuruldu.

Dünya genelinde de corona salgını yayılmaya devam ediyor. Kuveyt Sağlık Bakanlığı ülkede 10 kişide daha corona virüsüne rastlandığını açıkladı. Böylece ülkede görülen toplam vaka sayısı 56’ya yükselmiş oldu.

Hastalığın Çin’in ardından en çok görüldüğü ülkelerin başında gelen Güney Kore’de önlem olarak okullar tatil edildi. Hükümetten yapılan açıklamada okulların 23 Mart tarihine kadar tatil edildiği açıklandı. Öta yandan Güney Kore’de 476 yeni vaka tespit edildiği açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı da 4212’ye ulaştı. Hastalık nedeniyle bugüne kadar Güney Kore’de 22 kişi de hayatını kaybetti.

Almanya’daki vaka sayısı da son açıklanan verilere göre 129’dan 150’ye yükseldi. Vakaların 86’sının Kuzey Rhine-Westphali eyaletinde olduğu belirtiliyor.

İzlanda’da Cuma günü görülen ilk vakanın ardından 2 kişide daha corona virüsüne rastlandı. Hastalık görülen 3 kişinin de son olarak İtalya’ya gittiklerinin tespit edildiği açıklandı.

Ünlü spor ürünleri markası Nike şirketinin Hollanda’daki Avrupa Merkez Ofisi’nde bir çalışanda corona virüsüne rastlanması üzerine şirket binasının Pazartesi ve Salı günü dezenfekte edileceği bu sebeple çalışanların işe gitmeyeceklerini duyurdu. Hastalık görülen çalışanın da karantina altında olduğu belirtildi. Bu vakayla birlikte Hollanda’da görülen hasta sayısı da 10’a yükselmiş oldu.

Avrupa’da hastalığın görüldüğü son ülke de Portekiz oldu Portekiz’de iki kişide corona virüsü tespit edildi. Bu kişilerden birinin son dönemde İtalya, diğerinin de İspanya’ya gittikleri açıklandı. Her iki kişinin de Porto’da bir hastanede tedavi altına alındığı açıklandı.

İran’da son 24 saat içerisinde 12 kişi daha corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Hastalığa yeni yakalananların sayısı da 523 kişi daha artarak 1501 kişiye yükseldi.

Irak’ta da iki yeni vakaya daha rastlandığı açıklandı. Bu iki kişinin de kısa bir süre önce İran’dan geldiklerinin bilindiğine dikkat çekildi. Bu iki vakayla birlikte Irak’taki vaka sayısı 21’e yükseldi. Bu kişilerin tamamının İran’dan gelmiş oldukları biliniyor.

Hindistan’da iki kişide corona virüsü tespit edildi. Bu kişilerin tedavi altına alındıkları duyuruldu.

Vietnam, corona virüsü salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla İtalya’yla arasındaki vizesiz seyahat uygulamasını askıya aldığını duyurdu. Uygulamanın 3 Mart itibariyle durdurulacağı açıklandı.

İtalya’da da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 kişi daha artarak 34’e yükseldi. Ülkede tespit edilen vaka sayısı da 1694’e ulaşmış durumda. İtalya’da şu ana kadar 83 kişi tedavi olup virüsten kurtulmuş durumda. 140 hastanın da halen yoğun bakımda olduğu biliniyor.

Çek Cumhuriyeti Güney Kore ve Kuzey İtalya’yla arasındaki uçuşların durdurulduğunu açıkladı. Ayrıca ülkede yapılacak Biathlon Dünya Kupası müsabakasının da seyirsisiz yapılmasının kararlaştırıldığı duyuruldu.

Özbekistan’da önlem olarak Afganistan, İtalya ve İran’la arasındaki tüm uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Tayland’da da yeni bir vakaya daha rastlandığı açıklandı. Böylece ülkedeki vaka sayısı 43’e yükseldi. Ülkede şu ana kadar 31 hastanın tedavisinin başarılı sonuçlandığı 11 kişinin de tedavisinin sürdüğü ifade ediliyor.

Endonezya da ülkede iki kişide corona virüsüne rastlandığını bu kişilerin tedavi altına alındığını açıkladı.

Avustralya’da da Yeni Güney Galler Eyaleti’nde bir doktorda virüse rastlandığı açıklandı. Ülkede ayrıca son olarak 41 yaşında bir kadın hastada da virüse rastlandığı açıklandı. Bu kişinin erkek kardeşinin bir süre önce İran’dan Avustralya’ya geldiğinin bilindiği belirtildi.

Mısır da ülkede bir corona virüsü vakasına daha rastlandığını açıkladı. Bu ülkede görülen ikinci vaka oldu. Daha önce 14 Şubat tarihinde bir kişide virüse rastlandığı ve tedavi altına alındığı açıklanmıştı.

Alman havayolları Lufthansa şirketi Çin’e uçuşlarını askıya alma kararını Nisan sonuna kadar uzattığını açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, Ortadoğu bölgesi havayolu şirketlerinin uçuş iptalleri nedeniyle en az 100 milyon dolarlık kayıp yaşadıklarını iptaller nedeniyle bu kayıpların daha da artacağını belirtti. IATA, hükümetlerin havayolu şirketlerine destek vermesi gerektiğini belirtti. Uzmanlar corona virüsü salgını nedeniyle havayolu taşımacılığı sektörünün 1.5 milyar dolar civarında bir kayıp yaşamasının beklendiğini belirtiyorlar.

Kaynak: amerikaninsesi.com

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın