Deniz Aydemir: Demokratik Bir Dernek Yönetimi Anlayışı Olacak

İstanbul Ardahan İl Derneği 10 Nisan 2022 Pazar günü Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde kongre yapacak. Kongrede Mali Müşavir Deniz Aydemir, Başkanlık için aday olduğunu açıkladı.

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya, İstanbul Ardahan İl Derneği Başkan adayı Deniz Aydemir İle kongre sürecini konuştu.

Siyasal Yaşam: İstanbul Ardahan İl Derneği Başkanlığı için adaylık süreciniz nasıl başladı?

Deniz Aydemir: Ben yaklaşık 5-6 senedir zaten yönetimde yer alıyordum. Önceki dönemde aday oldun fakat bir anlaşmazlık yüzünden çekilmiştim. Bu dönemde yönetimdeki arkadaşlarım ve üyelerin talebi üzerine Başkan adayı oldum. Bu Dernekte çok sayıda değerli insan tanıdım. İnşallah yeni dönem yeni insanlar tanımaya devam edeceğim.

Siyasal Yaşam: Ardahan İl Derneği Başkanı seçildiğinizde ilk olarak ne yapacaksınız?

Deniz Aydemir: Şu anda Dernek merkezin bulunduğu yerde bende rahatsızım Dernek üyeleride rahatsız. İlk işimiz Dernek merkezini görünür bir yere taşımak olacak. Hemşerilerimizin kolay ulaşabilecek merkezi konumda bir yere çıkaracağız.

Siyasal Yaşam: İstanbul Ardahan İl Derneği hangi amaç için kurulmuştu? Bundan sonra Derneğin hedefi ve amacı ne olacaktır?

Deniz Aydemir: İstanbul Ardahan İl Derneği 1987 yılında Ardahan’ın İl olması amacı ile kurulmuştu. Bu amaç gerçekleşti. Daha sonra Derneğin bir amacı kalmadı. Bundan sonra Derneğin amacı nüfusu göç yüzünden azalan Ardahan’ın İl olarak kalmasını sağlamak olmalıdır. Çünkü Ardahan  sürekli göç veriyor İl olma özelliğini yitirme riski bulunuyor. Bunu da lobi faaliyeti ile yetkililere görüşüp baskı yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Sadece yılda bir defa Kaz gecesi yapmaktan öte sosyal projeler gerçekleştirmek istiyoruz.

Siyasal Yaşam: Doğu Ekspresi Trenin son durağı Ardahan olsun kampanyası var. Siz seçilirseniz bu konuda ne yapacaksınız?

Deniz Aydemir: Bu konuda Lobi çalışması yapacağım. Ulaştırma Bakanlığına yada Cumhurbaşkanına kadar gideceğim. Onlara insanlarımız bu ülkenin sınır bekçiliği yapıyor. Başka ülkelerde sınır bölgelerde zor koşularda yaşayanlara orada dursunlar diye özel maaş veriliyor. Niye veriyorlar orayı terk etmesinler diye. Hükümet Doğu Ekspresi treni götürmeli ayrıca bölgeye yatırımda yapmalıdır. Kış Turizme yönelik yatırımlar yapılırsa bölge kalkınır. Ardahan’da önemli bir turizm potansiyeli bulunuyor. Sarıkamış tesislerin benzeri Ardahan’a yapılabilir.

Siyasal Yaşam: Dernek üyelerinden gelen eleştiriler başında birim başkanları yılda bir defa yapılan dayanışma gecesi için bilet satmak için hatırlanıyor. İkinci eleştiri ise Dernek sosyal sorumluluk projeleri olmaması tepkileri var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Deniz Aydemir: Bazı sosyal faaliyetler var ama yeterince sosyal faliyet yapılmadığına bende inanıyorum. Derneğin birim başkanların bir amacı yok. Daha doğrusu Ardahan İl Derneği’nin bir amacı yok. Yönetimi devraldığımızda bu Derneğe bir amaç kazandıracağız.

Siyasal Yaşam: 10 Nisan’da yapılacak Ardahan İl Derneği kongresinde oy kulanacak üyelerinize bir mesajınız var mı?

Deniz Aydemir: Bu işe inanan, bu işe emek vermek isteyen çaba sarf etmek isteyen bir kadro kurduk. Bu kadro ile yola çıkıyoruz. Dernek geçmişte tam demokratik bir yöntemle yönetilmiyordu. Yani orada bir iki arkadaşın tahakümüyle gidiyordu. Ama artık daha demokratik herkesin sözünün öne geçeceği bir dönem anlayışı ortaya koyacağız. Bu Derneğe bir amaç kazandıracağız. Bu dernek o amaçlara hizmet edecek. Yani yılda bir kere yapılan Dernek gecesi sönük kalacak yapılan işler yanında.

Siyasal Yaşam: Sizin bir siyasi geçmişiniz var. Milletvekili adayı olmuştunuz. Siyasette yine yer alacak mısınız?

Deniz Aydemir: Ben 1996 yılında CHP‘ye üye oldum. O günden itibaren siyasetin içinde yer alıyorum. Siyaset yapmaya da devam edeceğim. Bilgi var, donanım var, tercübe var. Bir yerde tapu devri için noterden akıl sağlığı  raporu istenen yaşta olanlar ülkeyi yönetiyorsa, bende genç yaşımda ülke yönetiminde yer almaya talibim.

Göz Atın

Iğdır’da Kerbela Şehitlerini Anma Programı

Iğdır kent merkezinde Ehl-i Beyt Alimleri Derneği’nin düzenlediği Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma programı …