Dijital Teknoloji Bizi Dinliyor ve Takip Ediyor

Son yıllarda Dünyada Dijital Teknolojide yaşayan gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi insanları nasıl dinlediklerini ve yönlendirebildiklerini açıklamaya çalışayım.

Eski bir Atasözü var. “Bedava peynir Fare kapanında olur” Hiç düşündünüz mü cep telefonlarında sürekli kullandığımız bazı program ve uygulamalar neden reklam almıyor ve neden ücretsiz? Çünkü reklam geliri olmayan sosyal medya siteleri internet uygulamalarının reklamı kullanıcılar oluyor. Kullandıkları uygulama ve sosyal medya sayfalarının verilerini büyük firmalar ile paylaşıyorlar. Firmalarda bu verilere göre reklam ve ürün çeşidi geliştirip pazarlıyorlar.

Örneğin telefonunuzun İnterneti açık ve siz internettte herhangi bir işlem yapmasanız dahi birisiyle konuşurken bir ürün hakkında 3 defa veya daha fazla ürün ismini telefuz ederseniz İnternet’e girip arama motorunda bir haber baktığınızda az önce konuştuğunuz  o ürünle alakalı reklam görürsünüz. Çünkü bedava kullandığınız program ve uygulamalar sizi dinliyor. Bu durum tatile çıkmadan yaptığınız program hakkında konuşmanız internettte karşınıza tatil yerleri reklamı veya Ayakkabı hakkında konuştuğunuz da İnternet’e karşınıza Ayakkabı reklamı görürsünüz.

Bazı ünlü cep telefon markalarının telefonunu aldığınızda batarya üzerindeki yazı jelatini kaldırdığınızda çok ince bir dinlememe mekanizması ile karşılaşabilirsiniz. Sosyal medya sitelerinde paylaşılan videolarda ünlü bir markanın cep telefonu bataryası üzerindeki yazı kaldırılıyor. Altında dinleme mekanizması bulunuyor. Cep telefonu bataryası dolu ise mekanizmayı koyan ilgili firma sizi dinleyebilir.

Dijital Dünyanın neredeyse her alanında yapay zeka etkilerini görmek mümkün. Arama motorunda bişey yazdığınızda alternatifler size sunan ve mail kutusunda gelen mesajların orijinal olup olmadığını yine yapay zeka karar veriyor.

Son dönemde ise dijital Teknolojide yapay zeka sayesinde insanların yaşam koşullarını kolaylaştırdığı gibi, insanları izleyebiliyor. Yapay zeka Teknolojide düşünen ve harekete geçen bir makina gibi sizi takip edebilir veya sizi yönlendiriyor olabilir.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

İBB, 4 Çeşit Yemeği 29 TL’den Satışa Sundu

İBB, 4 çeşit yemeğin 29 TL’den satışa sunulduğu Kent Lokantaları’nın 7’ncisini, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak …