Ertan Kayıkçı: Maliyetler İnşaat Yapmayı ve Satmayı Zorlaştırıyor

Kayıkçı Gayrimenkul, Danışmanlık Firması sahibi ve Siyasetçi Ertan Kayıkçı, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile Gayrimenkul sektörünü ve Darıca’da siyasi gündemi değerlendirdi.

Serhat Yaşam: Ertan Kayıkçı kimdir? Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ertan Kayıkçı: 1971 Ardahan Göle doğumluyum. ilk ve orta öğrenimimi İstanbul Pendik’te, Lise öğrenimini ise Gebze de tamamladım. Yaklaşık olarak 35 yıldır Kocaeli Darıca’da ikamet etmekteyim. Evliyim 2 kız 1 erkek çocuk sahibiyim.

Serhat Yaşam: Uzun yıllar siyasete yer aldınız. Bize siyasete üstlendiğiniz görevleri anlatabilir misiniz?

Ertan Kayıkçı: Siyasete sırasıyla CHP Darıca Belde Başkanı, CHP Kocaeli Başkan yardımcılığı, CHP Kocaeli il Disiplin kurulu üyesi olarak çeşitli görevler üstlendim.

Serhat Yaşam: CHP Darıca İlçe yönetimini başarılı buluyor musunuz?

Ertan Kayıkçı: Darıca CHP ilçe yönetimi genç dinamik bilinçli, CHP Parti kültürünü bilen, tabandan yetişmiş, Parti’nin birçok kademelerinde görev almış, Gençlik kollarından gelen, ülke sorunlarına duyarlı, sadece ilçe sorunları ile değil, ülke sorunları için kafa yoran, Partiyi Darıca’da iktidar yapmak için uğraşan, kaliteli birleştirici bir dil kullanan, başarılı çalışkan arkadaşlardan oluşan bir yönetime sahibiz. Görevde kaldıkları süre de desteğimiz devam edecektir.

Serhat Yaşam: Ülkemizde son dönemde erken seçim tartışması var. Bu konuda görüşleriniz nelerdir? Erken seçime ihtiyaç var mı?

Ertan Kayıkçı: Özellikle son yıllarda ülkemizin geldiği noktaya baktığımızda, başta Ekonomi, göç ve sığınmacılar, komşu ülkeler ile sorunlar, iç siyasette sürekli ötekileştirici dil kullanımı, kendisi gibi düşünmeyenler ya Fetocu ya da terörist ilan etmek. Hükümetin küçük ortağı dışında kimseyi dinlememesi, TBMM’nin etkisiz bırakılması, sistem dışına atılması her şeye kendisinin karar vermesi ve uygulaması, gün ve gün karşı cephenin büyümesi ve genişlemesi, gündemi artık iktidarın değil de muhalefetin belirlemesi, çoğalan muhalafet cephesi, erken seçimi gerekli kılıyor.

Serhat Yaşam: Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz. Gayrimenkul ve inşaat sektörü pandemi sürecinde nasılsın etkilendi? Son dönemde sektörde bir toparlanma var mı?

Ertan Kayıkçı: Her sektör de olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörler arasında yer aldı. Özelikle sürekl göç alan Darıca ilçemizde Pandeminin ilk dönemlerinde satışlar durma noktasına geldi. Daha sonra hükümetin ekonomi paketleri neticesinde konut kredilerinde faiz oranlarında indirim yapıldı. Faiz indirimi sayesinde müteahhitler ve inşaat firmaları elindeki gayrimenkulleri bir çoğunu sattılar. Fakat bu kısa ve suni bir rahatlama idi. Geldiğimiz bu noktada ev ve daire satın alan vatandaşlar, pandemi döneminde ya işlerinden çıkarıldılar ya da ödeme sıkıntısı içine düşüp almış oldukları yatırımlar elden çıkartmak zorunda kaldılar. Hala sektörde daralma devam ediyor, yükselen maliyetler inşaat yapmayı ve satmayı zorlaştırıyor. Faizlerinde yüksek oluşu emlak sektörünü durma noktasına getiriyor.

Serhat Yaşam: Ülkemizde Covid-19 nedeniyle yaşanan Ekonomik sorunları kısa sürede atlatabileceğimize inanıyor musunuz?

Ertan Kayıkçı: Ülkemizin bu yönetim anlayışı ile asla düzeleceğine inanmıyorum. Güçlendirilmiş Parlementer sistemine geri dönülmeli. Güçler ayrılığı sağlanmalı, Hukuk ve Adalet bağımsız yargının himayesinde olmalı. Diğer partilerin görüş ve talepleri dinlenmeli. Yeniden ulusal tarım politikaları, Ulusal ekonomi politikaları Ulusal eğitim politikaları ulusal anlamda ele alınmalıdır.

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …

Bir cevap yazın