Gazeteciler mücadeleyi bırakmamalı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza atan İGD, çok sayıda gazeteciyi Büyükçekmece Eser Otel’de düzenledikleri, yemekli gecede bir araya getirdi. Gecenin ev sahipliğini İGD Başkanı Mehmet Mert yaparken geceye; çok sayıda davetli katıldı. Gazetecilerin yaşadığı her türlü olumsuzluk ve zorluklara rağmen her zaman bir arada olmaları gerektiğini söyleyen Mert, “İşte bugün de o birlik ve bereaberliğin en güzel örneklerinden birini vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

10 Ocak nasıl ortaya çıktı

İGD Üyesi İlke Duyan’ın sunumu ile sahneye davet edilen İGD Başkanı Mehmet Mert, “Bugün ne olmuştu? 10 Ocak 1961 tarihinde, gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasa yürürlüğe girmişti. Böylece artık gazete çalışanlarının iş sözleşmeleri yazılı olarak yapılacak, sözleşmelere işin türü, ücreti yazılacak, gazetecilerin, sendikal, sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içerecekti. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (bunlar…. Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. O gün Milliyet gazetesi genel yayın yönetmeni olmasına rağmen, meslektaşları ile birlikte hareket eden Abdi İpekçi’nin de içinde olduğu gazeteciler ise üç gün boyunca Basın adında bir gazete çıkararark patronlarına karşı direndiler. Ve 3 gün sonunda patronlar geri adım attı kazanan direnen meslektaşlarımız oldu. Daha sonra bu yasa yürürlüğe girerek yasalaştı. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Göz Atın

İBB, 4 Çeşit Yemeği 29 TL’den Satışa Sundu

İBB, 4 çeşit yemeğin 29 TL’den satışa sunulduğu Kent Lokantaları’nın 7’ncisini, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak …