Göle Kültür ve Kaşar Festivali Ardından Konuşulanlar

Ardahan Göle İlçesinde 15-16-17 Temmuz 2022’de yapılan  Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivalinde yaşananlar geçmişte yapılan yanlış uygulamalardan ders alınmadığını gösterdi.

21. Göle Kültür ve Kaşar Festivaline bu yıl yoğun bir katılım oldu. İstanbul’dan ve Ankara’dan Göle Derneklerin çabaları ile binlerce gurbetçi festival vesilesi ile Göle ilçesini ziyaret etti. Kaşar üreticileri ile yaptığımız görüşmede satışlardan memnun olduklarını belirttiler.

Göle Kültür ve Kaşar Festivali ilk gününde festival alanına giden yolda sıkıntılar yaşandı. Belediye tek yönlü yolda çukurları kapatmadığı için çok sayıda araç alt kısmı hasar gördü. Festival alanına kurulan sahne sadece protokol için kurulan çadır görebiliyordu. Sahnede konuşmacılar ve sanatçıların sesini sadece protokol net duyabiliyordu. Sahne arkasındaki büyük halk kitlesi gelen sesi net duyamıyordu. Festival alanı ve özelikle sahne önünde kargaşa olmasına rağmen önceki festivallerde olduğu gibi müdahale edecek görevli bulunmuyordu. Ayrıca 1 ton Kaşar bedava dağıtımında tam bir rezillik yaşandı. Gözümün önünde gelişen bir olayı anlatayım. İki köylü bayan yanıma gelip ihtiyaçları olduğunu ama bedava Kaşar alamadıklarını söylediler. Bende yanların gidip resim çektirerek Kaşar dağıtan biri gazeteci, biri Belediye Başkanı, biride Dernek Başkanı gelen herkese Kaşar vermek yerine tanıdıklarını veriyorlardı. Belirttiğim Kadınlar bir daha gelmelerine rağmen peynir vermediler. 1 ton peynir kime gitti hala cevap yok. İlgili kişilerin dahil olduğu whatsap guruba yaşanan olayı yazdım ne yalanlama ne cevap yazmadılar. Festival alanında yaşanan bir kavga ise hastanede son buldu. Festivalde iki kadın Dernek Başkanı görmezden gelen organizasyon yöneticilerine sosyal medyadan tepki yağdı. Festivalden resim paylaşarak herkesi festival alanına davet eden Dernek Başkanlarının eşlerini Göle’ye getirmediği gözden kaçmadı.

Sonuç olarak yoğun bir katılım ile yapılan Göle Kültür ve Kaşar Festivali organizasyonda yapılan yanlışlar ve beceriksizlikler hafızada kaldı.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi

Göz Atın

Iğdır’da Kerbela Şehitlerini Anma Programı

Iğdır kent merkezinde Ehl-i Beyt Alimleri Derneği’nin düzenlediği Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma programı …