Her Gün Yaşanan Zamlar Yüzünden Vatandaş Perişan!

Geçen ay artan döviz kuru karşısında eriyen Türk lirası ve başta ithal ürünler ve Akaryakıt fiyatları olmak üzere büyük zam dalgası başlamıştı.

Son günlerde market alışverişine gitiğimizde bazı ürünler üzerinde neredeyse her gün farklı fiyatlar görüyoruz. Kış ayına girdiğimiz bu günlerde Doğalgaz ve Elektriğe gelen zamlar Asgarı ücret ile geçimini sağlayan vatandaşları adeta perişan etti. Büyük zincir marketlerde Gıda ürünlerine gelen zamlar düşük gelirli vatandaşları kara kara düşündürüyor. Başta Ekmek, Sıvı yağ, Yumurta, Peynir, Süt ve diğer temel ihtiyaç olan gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışı insanlarım alım gücünü düşürüp vatandaşlar marketlerde eli boş dönmeye başladı. Meyve Sebze pzarlarıda artan fiyat artışından nasibini aldığı görülüyor. Pazara mal tedarik eden Toptancılarda üreticilerin fiyatları artırdığını kendilerinde yaşanan zamlardan rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Bazı ürünlerde %100 zam geldiği görülüyor. Altın fiyatlarında yaşanan artış yüzünden düğünlerde Altın takma geleneği bitme noktasına geldi.

Ayrıca artan ev fiyatları yüzünden dar gelirliler için ev almak hayal oldu. Kiralar ise son aylarda nedeyse iki misline çıktığı görülüyor. Sıfır arabalarda artan Döviz yüzünden ortalama %40 fiyat arışı olduğu açıklandı.

Son dönemde yaşanan zamlar yüzünden bir maaş ile ev geçindirmek çok zorlaştı. Zamların yağmur gibi yağdığı bu dönemde dar gelirli vatandaşların Enflasyona ezildiği zenginin daha çok zengin olduğu, fakirin ise daha çok fakirleştiği bir dönemden geçiyoruz.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Bursa, Science Expo’ya hazırlanıyor

 Bursa’da bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla 2012 yılında başlayan, pandemi nedeniyle iki yıldır …

Bir cevap yazın