Hüseyin Coşkun: Sarıyer Bir Tarafı Kent Bir Tarafı Köy

CHP Sarıyer Belediye meclis üyesi, Sarıyer Belediye Meclis Başkan vekili aynı zamanda Belediye Başkan yardımcısı olan Hüseyin Coşkun Siyasal Yaşam Gazetesine önemli açıklamalar taptı.

Siyasal Yaşam: Hüseyin Coşkun kimdir? Kendinizden bize bahsedebilir misiniz?

Hüseyin Coşkun: 1965 Erzincan Çayırlı doğumluyum. Evli 2 çocuk babasıyım. 1990 yılında Siyasi yaşama adım attığımdan beri CHP Sarıyer ilçesinin her kademesinde yer aldım. 2004, 2009, 2014 ve 2019 CHP Sarıyer Belediye meclis üyesi seçilmiş ve halen Sarıyer Belediye Meclis Başkan vekili aynı zamanda Belediye Başkan yardımcısı, Başkanımız olmadığı zaman Başkan vekili görevlerini sürdürmekteyiz. Meclis çalışmalarına ilişkinde yaptığımız çalışmaların özeti olarak yayınlanmış 6 Raporumuz var. Balıkçılık ile ilgili rapor, bağımlık ve uyuşturucu ile ilgili rapor, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler raporu ve Karadeniz Ekonomik işbirliği sekretaryası ile hazırladığımız Karadeniz ve deniz kirliliği raporlandırdığımız bir kitabım ve sosyaleşen rehapitalasyon merkezlerin paydaşlar üzerine yayınlanmış raporlarımız var. Çalışmalarınız bir çok kurumda ve Üniversitelerde yardımcı kitap olarak önerilmektedir. Buda bizim için Belediyemiz için gurur kaynağı.

Siyasal Yaşam: Sarıyer ilçesini İstanbul’un diğer ilçelere göre öne çıkaran etkenler nelerdir? Bunları bize açıklayabilir misiniz?

Hüseyin Coşkun: Sarıyer 39 ilçeden ayrı incelenmesi gereken bir kent, bir yerleşim yeri. Bir tarafı Kent bir tarafı köy. Baktığınızda Maslak gökdelenler şehri, buralarda neredeyse hepsinde yabancı şirketlerin yönetim merkezleri var. Ama birde madalyonun öteki yüzü varki bizim Tepe mahalle dediğimiz yerde tamamen gecekondu evleri ile oluşmuş, gecekondu mantığı ile yapılmış evlerin olduğu ve buralarda binlerce yoksul yurttaşın yaşadığı bir ilçeden bahsediyoruz. Anadolunun çeşitli illerinden göç edip gelen ciddi bir halk kitlesi var. Halla Tarımla, seracılık, Hayvancılık ve Arıclık ile uğraşan Köylülerimiz var. Bunların tümünü ele aldığınızda ayrı bir hizmet sektörü, ayrı bir geçim kaynağı, ayrı bir eğitim, ayrı bir kent bilinci ve ayrı bir yurttaşlık bilinci bunların hepsini ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Türkiye’nin en uzun plajlarına sahip bir ilçede, halen Denizi görmeyen insanların olduğu bir ilçeden bahsediyoruz. 50 yıldır yaşayıp sahile inmeyen insanlarımız var. Bunların yerinde yönetimle çözülebileceğini düşündüğümüz için Denize görmeyeninde görmesi için olanak sağlamalıyız. Barış, hoşgörü, Birlikte yaşama, Mahalle kültürü adına ne derseniz deyin onu sağlaması gereken  yerel yönetimlerdir. Bizde bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Siyasal Yaşam: Sarıyer ilçesi kültür  sanat etkinlikleri ve STK’lara verdiği destekler ile öne çıkıyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Hüseyin Coşkun: Biz bir faaliyet veya etkinlik yapmadan önce sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapıyoruz. Örneğin Doğu Anadolu’ya yönelik bir etkinlik yapacaksak Kars, Ardahan veya Ağrı STK’ları ile görüşüp onlara Sanatçı önerin diyoruz. Bu Derneklerin önerdiği sanatçıları çıkarıyoruz. Aynı şekilde Karadeniz, Trakya ve diğer bölge Dernekleri ile bu şekilde çalışıyoruz. Tiyatro’da aynı şekilde Sarıyer’de bir sahneleri veya yerleri bulunanlar önceliği onlara veriyoruz. Bunların getiriside her hangi bir akademi açılacaksa bizden hoca önerisi istiyorlar bizde pötföyümüzdekileri yönlendiriyoruz. İlginçtir her hangi bir etkinlikliğimizede bu Akademiler sponsor oluyor. Örneğin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Sarıyer’de bir Akademi Dünya çapında ünlü müzisyenleri sahne aldılar, bir kuruş ödemede tapmadık. Biz burdan tasarruf ettiğimiz bütçeyi yaşlılar, çocuklar veya yerel basını desteklemek için ayırıyoruz. Biz pandemi döneminde bir günde 54 sanatçıyı sahneye çıkardığımızı biliyorum.

Siyasal Yaşam: Pandemi döneminde yerel yönetimler sosyal yardımlarını artırdı. Sarıyer Belediyesi pandemi sürecinde neler yaptı?

Hüseyin Coşkun: Sarıyer Belediyesi’nin Halk kart’ı var. Bu kartta yaklaşık 6 bin yurttaşımız kayıtlıdır. Yoksul vatandaşlarımızın yararlandığı bir pörtföyümüz var. Bu kartlara dönem dönem nakit para yüklüyoruz. Kart sahibi yüklenen meblağ ile istediği yerde  ihtiyaçlarını alabiliyor. Pandemi döneminde bu uygulamayı artırdık. Pandemi sürecinde rutin yaptığımız yardımları 3’e katladık. Gıda kolisi yardımları yanında nakit yardımı 10 katına çıkmıştır. Çağrı merkezimizi arayıp yardım isteyen tüm yurttaşlarımıza dönüş yapıldı. Sarıyer’de ciddi bir dayanışma ağı var. Bu süreçte bütün işyerlerini ilaçladık. Sarıyer’de bulunan 38 Mahallenin kamu binaları, ibadet yerleri, spor tesisleri ve bütün kapalı alanları dezefenkte ediyoruz. Bu süreçte 38 mahalle muhtarımız STK’larımız ve kanat önderlerimizden gelen talepleri değerlendirip gerekenleri yaptık.

Siyasal Yaşam: Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, yerel yönetimleri nasıl etkiledi?

Hüseyin Coşkun: Size somut örnek vereceğim. Etkinliklerde kullandığımız plastik sandalye almak istediğimizde artan döviz kurları yüzünden firmalar şu anda fiyat veremiyoruz diyorlar. Şubat ayından önce gelmeyin diyorlar. Yeni almak istediğiniz üründe alamıyorsunuz. Bazı şeylerin ihalesini tedarik zincirinde yaşanan  sıkıntılar yüzünden yapamadık en somut örnek budur. Tabi bu durumu fırsata çevirende oldu. Varlığı olan varlığına varlık kattı, yokluğu olanda iyice yok oldu.

Siyasal Yaşam: Yaşanan ekonomik kriz Belediyelerin bütçelerini nasıl etkiledi?

Hüseyin Coşkun: Sarıyer Belediyesi olarak 7500 öğrenciye burs veriyoruz. Bu öğrencilere 800 liradan 6 milyon TL nakit vermemiz gerekiyor. Bazen belediyenin vezneleriden kuruş yatırılmadığı günler oluyor. Vatandaştan şöyle bir beklenti var. Af çıkar, yapılandırma olur belediyeye ödemiyelim sonra öderiz fikri var. Pandemi döneminde Sarıyer’de tüm Eğlence Yerleri, Cafeler kapalıydı. Bu yerler açık olsaydı merkezi hükümete ve yerel belediyelere vergi olarak önemli katkıları olurdu. KDV, çevre vergisi, emlak vergisi, tabela vergisi ve çöp vergisi bunlar hep gelir kalemleridir. İsyerleri kapalı olunca gelirlerden bir düşüş, pandemi nedeniyle sosyal yardımlarda büyük artış oluyor.

Siyasal Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Hüseyin Coşkun: Sarıyer ve Beykoz coğrafi özelliklerinden dolayı yerel hizmet götürmek çok zor. Sarıyer yüz ölçümü 176 km bunun 50 km sahil yani vatandaşların piknik yaptığı Belgrad ormanları, Fatih ormanı, bütün Türkiye’nin geldiği kamp yerleri Sarıyer’de. Merkezi hükumetin ve iller bankasından 360 bin nüfusa göre bütçe geliyor. Yaz aylarında Sarıyer dışından günlük 100 misafirimiz geliyor. İnsanlar Denize, Ormana ve kamp yerlerine geliyorlar. Alemin 10 çöp arabası ile yaptığı işi biz 30 çöp arabası ile yapmak zorundayız. 3-4 tane cenaze aracı ile hizmet verilen yerde biz 30-50 cenaze aracı ile hizmet vermek zorundayız. Bunun yanında Sarıyer’de bir kardeşlik ortamı var. Huzur ve sevgi ortamı var. Hangi Köyde Mahallede kim hangi sülalede biliyoruz. O kadar iç içeyiz. Birde Maslakta 20 bin beyaz yakalı sabah gelip akşam gidiyor. Bunları da hiç görmüyoruz ama çöpünü alt yapısı ve diğer hizmetlerini yapıyoruz. Sarıyer’de 3. döneminde %56 oy oranı ile vatandaşlarında desteğini aldık. 2700 personel ile mazeret üretmeden ve tüm olumsuzluklara rağmen Sarıyer ilçesinin tüm köylerine ve merkezine hizmet vermeye devam diyoruz.

Göz Atın

Ekrem İmamoğlu, Aşure Gününde Matem Lokmasına Ortak Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Muharrem orucunun 10’uncu ve aşure gününde, Bağcılar Cemevi’nde …