Kars ve Ardahan’da Kar Yiyen Kazlar Kesilmeye Başlandı

Kars, Ardahan’da “Kar yemeden kaz kesilmez” deyiminin olduğu bölgede mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte Kaz kesimine de başlandı.

Havaların soğumasıyla birlikte büyük emek ve çabalarla yetiştirilen Kazlarda kesilmeye başladılar. Kesilen kazlar temizlenip, tuzlandıktan sonra 10-15  gün kurtulmak için askıda kalıyor. Kurtulan kazların bir kısmı derin dondurucuya konularak muhafaza edilirken, bir kısmı da ambalajlanarak başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere gönderiliyor. Doğal ortamda beslenmiş her hangi bir hormon ürün ve ilaç verilmeyen Kazların eti kendine has tadı ve sağlıklı olması yüzünden artan talep olunca fiyatıda bu yıl artığı görülüyor.

Kars veArdahan Köylerinde en temel yöresel yiyeceği olan Kazlar kesilmeye başlandı.

Geçtiğimiz hafta karın yağmasıyla birlikte Serhat bölgesi olarak bilinen Kars ve Ardahan’da köylüler Kazları kesmeye başladı. Bölge insanı için hem Eti, Ciğeri ve tüyü oldukça kıymetli olan Kaz kesimi büyük bir titizlikle yapılıyor.

Özellikle Kars ve Ardahan’da kış aylarında sofralarda olmazsa olmazlarından olan kazlar kesiliyor. Köylüler ‘Kar yemeden kaz kesilmez’ diyerek geçtiğimiz günlerde yağan karın ardından kazlarını keserek temizliyor. Temizlenen kazlar, tuzlanıp kuruması için evlerin bahçelerinde özel olarak yapılan askılara asılıyor. 

Kazlar ilk önce kesiliyor. Kesildikten sonra tüyleri temizleniyor. Daha sonra iç organları ayrılıyor. Kazların iç organları da ayrı olarak satılıyor. Daha sonra tuzlanan kazlar, yaklaşık 10 gün sabah ayazında ve akşam ayazında kurutuluyor. Çünkü kesinlikle güneş yememesi lazım. Güneş yediği zaman tadının bozulduğu düşünülüyor. Kış aylarında kesilen kazlar kesme ve saklama koşulları nedeniyle lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahip oluyor.

Kars ve Ardahan’ın simgesi haline gelen, adına festivaller düzenlenen, filmler çekilen Kaz eti, bölgede yaşayan köylüler için büyük önem taşıyor. Özellikle kış aylarında sofraları süsleyen kaz eti önemli bir besin kaynağı olarak yer alıyor. Ayrıca büyük şehirlerde hemşehri Dernekleri tarafından düzenlenen dayanışma gecelerinde bölgeden getirtilen kaz eti ikram ediliyor.

Kars ve Ardahan’da bu yıl ortalama 2,5-3 kilo arasında değişen Kaz fiyatları 220 TL ile 300 TL arası satılıyor.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın