Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98.Yılı Ataşehir’de Kutlandı

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yılı etkinlikleri kapsamında Kar-Der tarafından Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Etkinlik Salonunda program düzenlendi.

kinliğe CHP Genel Sekreteri Ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Belediye Baskan Yardımcıları Sadi Özata, CHP İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Ataşehir Giresunlular Derneği Başkanı Fatih Yelekoglu, Sancaktepe Belediye Başkan Aday Adayı Özgen Nama, Kızılay Ataşehir Şube Başkanı Rahman Bakı, Sinan Karaveli, Mustafa Erdoğan, Halil İbrahim Duman, Anadolu Yakası Pazarcılar ve Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, İstanbul Özel Halk Otobüsçüler Odası Başkanı Murat Bozkurt, MHP Ataşehir İlçe Başkan Yardımcıları Hatem Aydın, Resul Gönülalan, Yüksel Özgür, İş Adamı Metin Güzel, Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Prof. Dr. Oktay Belli, Güzin Sühran Belli, Sancaktepe Belediye Belediye Meclis Üyesi Soner İkitemur, Ataşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Levent, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri İle Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin yanısıra mahalle muhtarları ve davetliler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kars Iğdır Platformu tarafindan hazırlanan slayt gösterisinde Kars, Ardahan ve Iğdır görüntüleri eşliğinde ilçeleri, tarihi, kültürel ve yöresel ürünleri tanıtıldı. Ataşehir Belediyesi Çocuk Kafkas Halk Oyunları Ekibinin Kafkas gösterisi izleyici konuklardan tam not aldı

tkinliğe CHP Genel Sekreteri Ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Belediye Baskan Yardımcıları Sadi Özata, CHP İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Ataşehir Giresunlular Derneği Başkanı Fatih Yelekoglu, Sancaktepe Belediye Başkan Aday Adayı Özgen Nama, Kızılay Ataşehir Şube Başkanı Rahman Bakı, Sinan Karaveli, Mustafa Erdoğan, Halil İbrahim Duman, Anadolu Yakası Pazarcılar ve Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, İstanbul Özel Halk Otobüsçüler Odası Başkanı Murat Bozkurt, MHP Ataşehir İlçe Başkan Yardımcıları Hatem Aydın, Resul Gönülalan, Yüksel Özgür, İş Adamı Metin Güzel, Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Prof. Dr. Oktay Belli, Güzin Sühran Belli, Sancaktepe Belediye Belediye Meclis Üyesi Soner İkitemur, Ataşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Levent, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri İle Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin yanısıra mahalle muhtarları ve davetliler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kars Iğdır Platformu tarafindan hazırlanan slayt gösterisinde Kars, Ardahan ve Iğdır görüntüleri eşliğinde ilçeleri, tarihi, kültürel ve yöresel ürünleri tanıtıldı. Ataşehir Belediyesi Çocuk Kafkas Halk Oyunları Ekibinin Kafkas gösterisi izleyici konuklardan tam not aldı.

Gösterilerin ardından açılış konuşmasını yapan Kar-Der Başkanı Orhan Çerkez konuşmasında; Asırlardır Kaficasların kilidi, ticaret, sanatı, bilgi ve eğitim merkezi olan gazi Karsımız, 7 düvelle savaşan bir imparatorluğun kaybettiği ilk topraklardan olmuştur. 93 harbi olarak adlandırılan, 1877-1878 Osmanlı Rus savaşında Gazi Ahmet Muhtar Paşa komutasındaki 20 bin kişilik Kafkas ordusu, 75 bin kişilik Rus ordusuna Alaca Dağ bölgesinde 6 bin şehit, 8 bin esir vererek mağlup olmuş ve Kars Anadolu topraklarından koparılmıştır. 43 yıl boyunca hemşerilerimiz, bayraksız gökyüzü ve esaret altında kurtuluş gününü beklemişlerdir. Pes etmeyen Kars halkı, her şeye rağmen işgale karşı direnmiş ve Kazım Karabekir Paşa’nın komutasında ki 30 Ekim 1920 tarihinde Türk ordusu işgalden kurtarmıştır. Karsımızın kurtuluşu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin ilk resmi zaferi, 3 Aralık günü imzalanan Gümrü anlaşması ise ilk resmi antlaşma olarak tarihimizde önem arz etmektedir. Tüm bunlar doğrultusunda Kars, 1855 yılında Rus işgalinde karşı gösterdiği kahramanca savunmayla ilk Gazi ünvanını alan ilimiz olmuştur. 17-18 Ocak 1919’da Dr. Esat Oktay başkanlığında 131 üyesi ile Güneybatı Kafkasya Milli Geçici Hükümeti’ni kurmuştur. 131 milletvekili bir parlamento oluşturulmuştur. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasasıdır. 13 Nisan 1919’da İngilizlerin müdahalesi ile son erer.

Çerkez konuşmasının sonunda; “Bu hükümet Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ışık tutmuş, tüm halktan güven vermiştir. Bıkmadan usanmadan kültüründe örf ve adetinden ödün vermeden bağımsızlık için mücadele eden Karslılar için, vatan, millet, özgürlük kavramları vazgeçilmez bir ideoloji olmuştur. Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvende olabilir. Birbirimize hoşgörümüz oldukça nefretler sona erer. Bu coğrafyada yaşayan bizler, dil, din, örf, adet ve kültür mozaiği oluşturmuş, hiç bir fark gözetmeden dostluğumuzu ve kardeşliğimizi pekiştirmişizdir. Bunlar bizi bir arada tutan değerlerdir. Bu değerleri bizlere bırakan Atalarımıza minnettanz. Cumhuriyetimizin kurtuluşunun 95. Yıl dönümü ve Serhat ilimizin kurtuluşunun 98.yıl dönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve Karabekir paşa olmak üzere bu topraklar adına, Cumhuriyet ve özgürlük için mücadele eden şehitlerimize Allahtan rahmet, Gazilerimize de minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz’da; “Serhat Şehrimiz, Gazi Karsımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yıl dönümün kutlamalarının haklı gururunu yaşıyorum. Bu gece organizasyonda emeği geçen başta KAR-DER Başkanı Orhan Çerkez olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyor ve herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada olmamıza vesile olan başta Kars’ın kurtuluşu için mücadele eden misak-ı milli korumak için bedel ödeyen isimsiz kahramanlarımıza, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla, gazilerimizi minnetle anıyorum. Acılarımız sevince, esaretin özgürlüğe, ümitsizliğin onurlu bir geleceğe çağ dışı kalmış bir yaşama aydınlık çağdaş bir kimliğe dönüştürmenin adıdır Kurtuluş. Şehrimiz Kars, 43 Yıllık esaretin ve işgalci zorlu sürecin ardından doğu cephe komutanı Kazım Karabekir Paşaya bağlı birliklerin ileri harekatları ile 30 Ekim 1920 günü yeniden vatan topraklarına katılmıştır. Kars ve çevresinin kurtuluşu ile anadolunun düşman işgalinden kurtulmasının ordumuzun bekası ve moral ile motivasyon yükselmiştir. Kazanılan zafer o dönemki hükümetin resmi zaferi olmuştur. Zaferin ardından imzalanan gümrü antlaşması da TBMM’de ilk anlaşma olmuştur. Bu anlaşma devletimizin kuzey doğu sınırlarını çizmiş, modern ve aydınlık ülkenin temellerini atmıştır. Kars’ın kurtuluşunun ardından mücadele 3 yıl boyunca sürmüş ve bu süreç 29 Ekim 1923’e kadar uzamıştır. Cumhuriyetimizin 95 Yılını kutlarken, Karsımızın 98.Yılını da kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Ataşehir Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 95.Yılını vatandaşlarımızla birlikte kutlarken, sizlerle birlikte birarada olmanın mutluluğunu yaşıyor, sizlerle birlikte özgür ve bağımsız olabileceğimiz yıllar diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. İlhami Yılmaz’a 14-16 Ağustos 2014 tarihinde Kafkas Üniversitesi I.Uluslararası Ani – Kars Sempozyumu sonuç kitabı KAR-DER Başkanı Orhan Çerkez ve Prof. Dr. Oktay Belli tarafından takdim edildi.

Gecede CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP Genel Sekreteri aynı zamanda İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıl dönümü nedeniyle Karsla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşarak, önemli mesajlar verdi. Gürsel Tekin’e konuşması sonrasında CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ile Orhan Çerkez çiçek takdim etti.

06 Kasım 2018 – Salı 00:34 Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98.Yılı Ataşehir’de KutlandıKars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yılı etkinlikleri kapsamında Kar-Der tarafından Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Etkinlik Salonunda program düzenlendi.

 

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …