Köprülü Beldesi İlçe Olur mu?

Ardahan’ın tek beldesi olan Köprülü Beldesi (Koreveng) son yıllarda gösterdiği gelişmeler ile ulusal düzeyde bilinirliği artan ve Ardahan’da en çok ziyaret edilen bölge olma özeliğini taşıyor.

Köprülü Beldesi mahallesi olan Durançam köyü olmak üzere Ardahan dışına yılda yaklaşık 70 bin büyükbaş hayvan gönderen bölge olarak öne çıkıyor. Ardahan il genelinde büyükbaş hayvan ihracatının büyük bir kısmı Köprülü Beldesi’nde yapılıyor. Ayrıca Köprülü Beldesi’nde her cumartesi günü hayvan satış pazarı kuruluyor. Köprülü Beldesi yaz aylarında büyükşehirlerden gelen emekliler ile birlikte nüfusu yaklaşık 20 bine çıkıyor.  Ayrıca Cağ kebap ilk Köprülü Beldesi eski ismi ile Koreveng’de yapıldığı 1880’li yıllarda Rus bellgelerinde yer alıyor. Rus işgali döneminde askerler tarafından Çağ kebap yapılışı ve tadı konusunda ayrıntılı olarak belirtilmiş. 1980’li yıllarda Erzurum’da bir Lokanta sahibi tarafından ismi tescil edilen Cağ kebap Erzurum bölgesine aitmiş gibi yurt geneline yayılmaya başlandı. Köprülü Beldesi acısu çeşmesi, şifalı kaplıcası (çermik) ve turistik Canibeg yaylası ile Cağ kebap yemek isteyen Ardahan il dışındada yaz aylarında çok sayıda ziyaretçisi geliyor.

Köprülü Belediyesi artan nüfus  ile birlikte alt yapı yatırımına hız verdi. Köprülü Beldesi’nde yapımı tamamlanan ve devam eden projeler şöyle: Köprülü Beldesi içinde geçen derenin ıslahı, Köprülü Beldesi ve mahallerinde parke yol yapımı, Tiyatro, Sinama, Çocuk Parkı, Gançler için spor parkı, Gençlik merkezi, Kütüphane, Kapalı spor salonu, Güneş enerji santrali, kapalı halk pazarı, Köprülü mahallesi olan köylere taziye evi ve kütüphane ile birlikte Köprülü Beldesi ve Mahalleleri için alt yapı kanalizasyon yapımı için ihale sürecine giriyor.

Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç yaptığı açıklamada ”Büyükşehirlerden yaz tatilini Köprülü Beldesi’nde geçiren hemşehrilerimizden nüfuslarını Köprülü Beldesi’ne almalarını istiyoruz. Nüfusumuz yaz aylarında 15-20 bin düzeyinde olmasına rağmen resmi olarak Köprülü Beldesi nüfusu 2300 düzeyinde. Eğer nüfusumuzu 5 bin üzerine çıkarırsak ilçe olmak için resmi olarak girişimleri başlatırız. İlçe olmamız halinde ilk başta 250 gencimiz iş sahibi olur” dedi.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın