Köprülü Beldesi Lisesi Yeniden Açılacak mı?

Ardahan Köprülü Beldesi’nde Köprülü Çok Programlı Lisesi 2010 yılında kapatılma kararı alınıp 1. sınıflara öğrenci alınmamış 2012 yılında Köprülü Ç.P Lisesi tamamen kapatılmıştı.

Köprülü Ç.P Lisesi kapatılma karar verildiğinde Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, TBMM Milli Eğitim komisyon Başkanlığı yapıyordu. Orhan Atalay Köprülü Lisesi’nin kapatılmasını istediği için kapandığını haber yapmıştık. Orhan atalay tepki göstermişti bu haberimize. Yaklaşık 3 yıl sonra İstanbul Esenyurt’ta katıldığı Köprülü Beldesi Derneği gecesinde Orhan Atalay aynen şöyle konuştu ” Köprülü Lisesini ben kapatım. Belki içinizden bana tepki gösteren olmuştur, hatta küfür eden bile olmuştur. Ama ben bunu o okulda okuyan öğrencilerin daha iyi ortamda eğitim almaları için Göle’de eğitim almalarını sağladım” dedi. Yani orhan Atalay istedi diye kapanan Köprülü Ç.P Lisesinde okuyan çoğunluğu kız öğrenci Göle’de okumaya gitmedi. Çok sayıda öğrenci ağır kış şartlarında Göle’ye okula gidip gelmek zorunda kaldı. Halen Köprülü Beldesi ve çevre köylerinden yaklaşık 120 öğrenci farklı şehirlerde Lise öğrenimini tamamlamaya çalışıyor.

Siyasal Yaşam Gazetesi sahibi Erkan Sarıkaya, Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ile geçen yıl Avcılar Hilton Otel’de İşadamlarına verilen İftar yemeğinde Köprülü Lisesi ne zaman açılacak? diye sordu. Orhan Atalay ”Köprülü’de öğrenci yok bulun öğrenci Liseyi açayım. Köprülü Beldesi’nde geçen yıl 1 doğum olmuş. Köprülü Beldesi’ni sizden çok ben düşünüyorum” dedi. Erkan Sarıkaya ise Atalay’a ” Sayın vekilim Köprülü Lisesi’ni siz kapatınız. O dönemden itibaren halen vekilsiniz. Köprülü Lisesi’ni açmak sizin göreviniz. Ayrıca Liseye yeni doğan çocuklar gitmiyor. İlköğretim mezunu öğrenciler gidiyor. Köprülü Beldesi ve çevre köylerin İlköğretim okularındaki öğrenci sayısı Lise için yeterli” dedi.

NE OLMUŞTU?

Köprülü Beldesi’nde ve çevre köylerinden çok sayıda öğrenci menzun olan Köprülü Ç.P Lisesi 2012 yılında kapatılmıştı. Lisede okuyan öğrencilerde Göle ilçe merkezindeki okulara yönlendirilmişlerdi. Köprülü Ç.P Lisesi  okulun fiziki yetersizliği ve öğrenci sayısının azalması gerekçe gösterilerek kapatılmasına karar verilmişti. Oysa Liseye Köprülü Belediyesi 4 derslik ek bina yapmıştı. Kapatılma kararı verildiği dönemde çoğunluğu kız öğrenci toplam 87 öğrenci eğitim alıyordu. 2010 yılında Köprülü Ç.P Lisesi önünde komşu köylerden yaklaşık 150 kişi okulun kapatılmaması için gösteri yapmıştı.

26 Temuz 2011 tarihinde Köprülü Beldesine gelen müfetişlere K.Ç.P. Lisesinin kapanmaması için çevre köylerden yaklaşık 250 kişi toplamış ve Lisenin kapanmasına okul binası önünde toplanıp tepki göstermişlerdi. Köprülü Belediyesi ve çevre köylerden 5 Muhtar Lisenin kapanmaması için gerekçe gösterilen eksikleri gidermeye söz vermişlerdi. Fakat Okulun kapanma sürecini engeleyememişlerdi.

Köprülü Ç.P Lisesi kapatılmasını engelemek için dönemin köprülü Belediye Başkanı Yıldırım Sarıkaya, şu anda hayatta olmayam dönemin Ak Parti Köprülü Belde Başkanı Hüseyin Çakmakçı, Eski Köprülü Dernek Başkanı Gürbüz Gökbulut ve komşu 5 köyün muhtarı çeşitli girişimlerde bulunmuş fakat Köprülü Ç.P Lisesinin kapatılmasını engeleyememiştiler.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın