Köprülü Beldesi’nde Doğmak

Ardahan Göle İlçesinde bağlı Köprülü Beldesi (Koreveng) doğal güzellikleri ve 100 yılık geçmişi olan Çağ kebap yöresel yiyeceği ile yaz aylarında gurbetçilerin uğrak yeri haline geliyor. Köprülü Beldesi aynı zamanda Canibeg Yaylası mesire alanı ve Kaplıcasınada bölgede yaşayanlar yoğun ilgi gösteriyor.

Köprülü Beldesi (Koreveng) 1980 ve 1990 yıllarından itibaren ekonomik sebeplerden dolayı büyük şehirlere yoğun göç vermişti. Gençlerin büyük şehirlere gitmesi ile Aileler arasında trajedi yaşanmıştı. Bölgedeki yoğun göç yüzünden Kars ve Ardahan illerinde hızla azalan nüfus Köylerde sadece yaşlı nüfus kalmasını sağlamıştı.

Son yıllarda Köprülü Beldesi’nde yaz aylarında tatillerini geçiren emekliler çok sayıda ev yapmaya başlayınca bölgede ekonomininde canlanmasını sağladı. Köprülü Beldesi’nde ev yapanların ve tatillerini geçirenlerin büyük çoğunluğu gençliğini Koreveng’de geçiren nesilden oluşuyor.

İstanbul’da çocukluğunu Koreveng’de geçirenler hep o dönemi içini çekerek anlatırlar. Köyünde 15 yıl yaşamış ama İstanbul’da 30-40 yıl yaşamasına rağmen yaşadığı şehirdeki anılarını anlatmak yerine doğduğu memleketini anlatıyorlar. Aslında insanların geninde doğdukları yeri her zaman özlem duyarlar ve görmek isterler.

İstanbul’da yaşayan ve ekonomik durumu biraz iyi olan arkadaşlarıma sohbet ederken bazen soruyorum, daha fazla para kazanırsınız ne yapmayı hayal ediyorsunuz? Cevapları neredeyse aynı. Apartman dairelerinden çıkıp bahçesi olan meyve sebze yetiştirebileceği, mustakil tek katlı doğa manzaralı sakin bir ev yapmak. Bazıları da Köyde büyük bir ev yapmak ve bir kaç hayvan alıp bakmak en büyük hayalim diyor.

Peki eskiden Annemiz, Babamızın yaşadığı ev ile yaşadıkları Köy hayatı neden şimdi bizim hayalimiz oldu. Sebebini ise kendimize sormalıyız: İnsan  niçin yaşar? Ve insan hayata nasıl zevk alır? İnsanlar yaşaması için sadece yiyecek ve içecek tüketmek ile yaşayamaz. İnsanların hayatlarında görmesi, duyması gereken güzel şeylerin olması gerekir. İnsanlar bir hedef yada amaçları için yaşamaya çalışır. Sonuç olarak Köydeki hayat hayalimiz oldu.

Erkan Sarıkaya

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

İBB, 4 Çeşit Yemeği 29 TL’den Satışa Sundu

İBB, 4 çeşit yemeğin 29 TL’den satışa sunulduğu Kent Lokantaları’nın 7’ncisini, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak …