Köprülü Belediyesi İçin Nüfus Nakli ve Bilmeniz Gerekenler

Ardahan ilinin tek Beldesi olan Köprülü Beldesi için sosyal medyada son günlerde yapılan çağrılarda kış aylarında azalan resmi nüfusu 2 bin altına düştüğü için İstanbul’da yaz aylarında tatillerini Köprülü Beldesi’nde geçiren emeklilerden, Köprülü Belediyesi’nin kapanmaması için nüfuslarını Köprülü Beldesi’ne almaları çağrısı yapılıyor.

Köprülü Beldesi (Koreveng) 2013 yılı Mart ayında nüfusu 2 bin altına düştüğü için kapanmıştı. Yapılan itirazlar ve hukuk süreci sonunda Danıştay 8.Dairesi, Afyon Gömü Belediyesinin yeniden açılmasını emsal göstererek 9 nüfus yüzünden kapanan Köprülü Belediyesi’nin yeniden açılması yönünde karar vermişti. 2015 yılında yeniden açılan Köprülü Belediye Başkanlığına seçim yapılana kadar, Göle Kaymakamı Zafer Oktay geçici başkan olarak atanmıştı. 2019 yılında yapılan mahali seçimlerde AK Partiden adayı olan Yücel Akkoç Başkan seçilmişti.

Bu süreçte Köprülü Beldesi’ne önce Dedeşen Köyü daha sonra Durançam Köyü ve Kuzupınarı Köyü referandum ile mahalle olup Köprülü Beldesi’nde nüfus sorunu bir nebze çözülmüş gibi oldu. Ama gençlerin Büyükşehirlere göç etmesi yüzünden ve yaz aylarında Ķöprülü Beldesi’nde tatillerini geçiren emekliler nüfuslarını taşımadıkları için yeniden azalan nüfus sorununa çözüm arayışları başladı.

Köprülü Beldesi’ne en yakın mesafede bulunan Serinçayır Köyü ve Günorta Köylerini Köprülü Beldesi’ne Mahalle olmaları için görüşmeler yapıldı. Geçmiş yıllarda mahalle olmalarına karşı olanlar şimdi olumlu yaklaşıp referandum ile Mahalle olmak istediklerini dile getirdiler. Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç, 2021 yılında  ise bu iki köyün nüfusu az olduğu için Samandöken Köyü ile görüşmeler yaptı. Çünkü Samandöken Köyü ñüfusu Köprülü Beldesi merkezi kadardı. Samandöken Köyü bu duruma olumlu yaklaşmadı. İstanbul ve Ankara’da bulunan Samandöken Köyü Dernek Başkanları mahalle olmayacaklarını açıkladılar. Asıl sebep ise Samandöken Köyü geçmiş yıllarda Köprülü Beldesi gibi Belde olmak için çok sayıda girişimde bulunmuş fakat olamamıştılar. Ayrıca kendilerine rakip gördükleri Köprülü Beldesi’ne mahalle oldukları zaman Ķöprülü Beldesi İlçe olacağını iyi bildikleri için bu duruma hep karşı oldular.

Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç, son yıllarda azalan nüfus için Serinçayır Köyü ve Günorta Köyünün Köprülü Beldesi’ne mahalle olmasına karşı olduğunu çeşitli toplantılarda dile getirdi. Sebebini ise bu iki köyün nüfusunun az olması ve halen Samandöken Köyünü mahalle yapmak için uğraşması yüzünden zaman kaybı yaşandı. Bu yıl azalan nüfus sorununa çözüm için Köprülü Belediyesi kapanma noktasına gelmesi yüzünden Köprülü Derneği binasında acil toplantı yapma çağrısı yapıldı.

Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç’un Serinçayır Köyü ve Günorta köylerini referandum ile Köprülü Beldesi’ne mahalle yapılmasına isteksiz olması yüzünden ve Büyükşehirlerde yaşayan emeklilerin nüfuslarını Köprülü Beldesi’ne almaları konusunda duyarsızlıkları Köprülü Belediyesi’ni kapanma noktasına getirdi.

16 Aralık 2022 Cuma akşamı Köprülü Beldesi Dernek Başkanı Erol Özkurt’un çağrısı ile Esenyurt’ta bulunan Dernek Binasında nüfus nakili için toplantı yapılacak. Toplantı için başta kaanat önderleri olmak üzere önceki dönemlerde görev yapmış Köprülü Belediye Başkanları ve Köprülü Dernek Başkanlarına davet için telefon açılmamış. Sadece facebook’da yapılan duyuruda toplantı daveti yapılmış. Bu durumda tepkiler var. Çünkü toplantıyı düzenleyen Köprülü Belediye Başkanı ve Köprülü Beldesi Derneği Başkanı kanaat önderlerini toplantı öncesi telefon ile arayıp davet etmesi gerekiyor. Böyle önemli toplantılar için usul ve nezaket bunu gerektirir.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

İBB, 4 Çeşit Yemeği 29 TL’den Satışa Sundu

İBB, 4 çeşit yemeğin 29 TL’den satışa sunulduğu Kent Lokantaları’nın 7’ncisini, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak …