Köylünün Hayatı Şehirlinin Hayali Oldu

Pandemi sürecinde özelikle Büyükşehirlerde yaşayanların sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar yüzünden zamanların çoğunu evinde geçirmek zorunda kalmışlardı. Bu durum kırsal kesimlerde ve deniz kenarlarında Ev, Arsa ve Tarla talebinde patlama yaşanmasına sebep olmuştu. Yazlık Ev ve Arsa fiyatları bir kaç misli artmıştı. Çünkü insanlarda diğer Canlılar gibi dört duvar arasında günlerce zaman geçirmekten bunalmışlardı.

Büyük kentlerde yaşayan İnsanlar artık müstakil bir Ev, Bahçesinde Meyve Sebze yetiştirmek ve imkan olursa Hayvan beslemek ve bunların Etinden Sütünden yararlanmak istiyor. Son yıllarda gelir düzeyi yüksek olan İşadamların Çiftik Evler yapmalarında büyük artış yaşandı.

Anadolu Köylerinde sıradan bir yaşam süren insanların hayatı neden Büyükşehirlerde yaşayan insanların hayali haline geldi? Şehirde yaşayanların genellikle Bahçeli Müstakil bir Ev hayali vardır. Ama Pandemi sürecinde Türkiye’de olduğu gibi Dünya genelinde Şehir dışındaki Evlere talep artığı görüldü.

İnsanlar iş bulduğu yani doyduğu yerde yaşamak zorundadır. Bu durum isteyerek veya istemeyerek Ekonomik şartlar yüzünden İnsanlar gelişmiş Büyük Kentlerde yaşamak zorunda kalıyor. Ama Ekonomik refah artıkça Köylerde yaşayan İnsanlar gibi bir hayat hayal ediyor ve istiyor. Bu durum İnsanlarında genetik olarak diğer Canlılar gibi Doğa ile baş başa kalıp zaman geçirmek istemesi ile ilgilidir.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Ekrem İmamoğlu, Aşure Gününde Matem Lokmasına Ortak Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Muharrem orucunun 10’uncu ve aşure gününde, Bağcılar Cemevi’nde …