Mehmet Ali Karadağ: Kars Ticaretin Merkezi Olacak

İş adamı Mehmet Ali Karadağ, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile gündemi değerlendirdi. Karadağ, başta iş hayatını ve bölge STK’ları olmak üzere önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Mehmet Ali Karadağ kimdir kendinizde bize bahseder misiniz?

Mehmet Ali Karadağ: 1963 Kars merkez doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi Kars’ta tamamladım. Evi iki çocuk babasıyım. 1980 yıllında İstanbul’a geldim. 1981yıllından itibaren Karaköy’de ticaret ile uğraşıyorum. Başta KAI Vakfı olmak üzere birçok STK’da görev almaktayım.

Serhat Yaşam: Kars Ardahan Iğdır Vakfı çalışmaları hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Mehmet Ali Karadağ: Pandemiden dolayı etkinlik yapamıyoruz. Bu yıl 700 öğrenciye burs verdik. KAI Vakfı olarak şimdiye kadar yaklaşık 22 bin öğrenciye burs verdik. Burada emek veren herkese teşekkür ediyorum. KAI Vakfı kurumsal olarak bölgenin birçok sorununu gündeme getirip çözüm bularak öncü STK olmuştur.

Serhat Yaşam: İstanbul’da merkezleri bulunan Kars, Ardahan ve Iğdır STK’larını başarılı buluyor musunuz?

Mehmet Ali Karadağ: Bölge için lobi oluşturalım deniyor. Vakıf olarak hemşerilerimizi bir araya toparlamak için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Daha sonra Kars sevdalıları arkadaşlarla münferit olarak hemşerilerimizi bir araya getirmek için birçok yemekli organizasyonlar düzenledim. Maalesef içimizdeki İrlandalılar yüzünde münferit olarak yaptığım bu çalışmaları bırakmak zorunda kaldım. Derneklerin çok güzel çalışmaları var. En etkili bazı STK’ların bir siyasi parti ile kendini sınırlandırmasını doğru bulmuyorum. STK’lar her kesime eşit mesafede olması daha iyi olur. Eski Milletvekili Sinan Oğan bir yemekte bize dedi ki ”Beni mecliste dövdüler hiç bir şey zoruma gitmedi, ama sırtımda ilk yumruğu atan hemşehrim olması beni yaraladı” dedi. Birbirimize destek olmamız lazım.

Serhat Yaşam: Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinde merkezi hükümetin yatırımlarını yeterli buluyor musunuz? Bölge için öncelikli neler yapılabilir?

Mehmet Ali Karadağ: Geçmişe dönersek Kars’ta Et Kombinası vardı şimdi yok. Hayvancılık çok güçlü yapılıyordu şimdi yok. Ne olursa olsun Devlet adil olmalıdır ve doğru hizmet vermelidir. Bunu suistimal edenide gerekli cezayı vermelidir. Öncelikle Tarım ve Hayvancılık çok iyi şekilde desteklenmesi gerekiyor. Kars Hayvancılık ile önde olmasına rağmen Trabzon Tereyağı meşhurdur. Bu durumu sorgulamamız gerekiyor. Ben İstanbul’da genelşkle Karslı hemşerilerimizden alışveriş yapıyorum.Bakkal alışverişimi komşum Hoçvanlı hemşerim Bakkaldan yapıyorum. Başka yere gittiğimde yüreğim sızlar. Kış aylarında Kars kaz eti diye başka şehirlerden Kaz satıldığını görüyoruz. Şu anda Kars valimizden Kars halkı çok memnun. Kars Erzurum gölgesinde hep ezilmiştir. Doğu Ekspresi geliş saatlerini düzeltmek için epey uğraştık. Çünkü öyle ayarlanmıştı ki akşam saatlerinde Erzurum’a uğruyor sabaha karşı saat 03’de Kars’a geliyordu. Kars’ın Turizmi ve organizasyonu serbest bırakılması üzerine kurulmalıdır. Çünkü bilet satışı ve organizasyon belirli firmalar yürütülüyor. Bu durumda esnaf eşit şekilde faydalanamıyor.

Serhat Yaşam: Kars’tan Azerbaycan’a transit bir yol çalışması var. Bu yolun Kars ve bölgeye etkisi ne olur?

Mehmet Ali Karadağ: Şu an çok iyi çalışmalar var. Yapılacak yeni yol güzergahı bölge ekonomisine büyük katkısı olacaktır. Ayrıca Kars Bakü Tiflis hattı çalışıyor şu anda önemli çalışmalar var. Bu işin Lojistiğini Kars yerine Erzurum’a götürmek istediler bu işin mücadelesini için çok uğraştık. Sonuçta Lojistik Kars’ta kaldı. Resmen Kars’ta yaşayan insanımın ekmeğini elinden almak istediler bu olmaz dedik.

Serhat Yaşam: Kars ziyaretinizde gözlemlediğiniz ve belirtmek istediğiniz noktalar var mı?

Mehmet Ali Karadağ: Kars şehir merkezinde yapılan yeni yerleşim yerlerin dizaynı çok kötü yapıldı. Daha önceki yerleşim yerlerine baktığınızda dört yol üzerine ve çok düzdü. Yenimahalle ve Yusuf paşa mahallesini iyi bilirim. Eskiden müstakil evler vardı. Şimdi 7-8 katlı binalar yapılmış. Eskiden çocuklar toprağa basarak oynardı daha sağlıklı olurdu. Kars’ın geçmişinde birçok mahallesinde hayvancılık yapılırdı. Şimdi her taraf beton yapılar ile dolmuş eski evlerin hiçbiri yok. Kars’ın Mayıs ayında başlayıp Eylül ayında bitecek kendi Mahalli ligini kurması lazım. Mahalli lig Kars gençliğini müthiş toparlar. Kars adına 1855’de hatıra para basıldığı yerdir. Belgesi darphanededir.Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti Cumhuriyeti Kars’ta kurulmuştur. Kanada’da Kars şehrinden tutun ilk Gazi ünvanı alan Kars ilimizin o kadar çok güzelliği var ki, şu anda çok güzel Gravyer peyniri yapan hemşerilerimiz var.

Serhat Yaşam: Kars peyniri başta olmak üzere yöresel ürünleri neden markalaşma konusunda başarılı değil?

Mehmet Ali Karadağ: Hemşerimiz İlhan Koçulu peynircilik konusunda çok güzel şeyler yapıyor. Bu işi de çok iyi biliyor. İstanbul Ataşehir’de tulum peyniri olmak istedim. Ürün İlhan Koçulu yapmış ama üzerine Erzincan tulum peyniri yazılmış çok üzüldüm.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mehmet Ali Karadağ: Siyaset içinde yer alan çok sayıda Karslı hemşerimiz bulunmaktadır. Kendilerinden isteğim Kars’ın sorunlarına daha çok eğilmeleri ve ilgilenmeleridir. Çünkü Tarım, Hayvancılık ve Turizmde Türkiye’nin en kıymetli bölgesi olan Kars, Tren yollarının tam olarak oturması ile Kars çok başka bir yer olacaktır. Kars çok kıymetli bir yer olacak çünkü merkez olacak. Kars ticaretin merkezi olacak. Yeterki Karslılar memleketlerine sahip çıksın. Kendi memleketlerinin sorunlarına daha ciddi yaklaşsınlar. İster Belediye Başkanlığı olsun, ister Milletvekili adaylığı olsun öncelikli hak Kars’ta yaşayan insanların hakkıdır. Benim için parti değil, Kars’ta yaşayan vatandaşın adaylığı önemlidir doğrusu da odur. Murtaza Karaçanta’nın kazanmasının en büyük sebebi Kars’ta yaşıyordu ve Kars’ı çok iyi biliyordu ve 2-3 dönemde Belediye meclis üyeliği yapmıştı. Kars’ta Tarımın Hayvancılığın güçlenmesini isterim.

Göz Atın

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz

Dört farklı noktada öğrencilere sıcak yemek hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez gençleri bir …

Bir cevap yazın