Name Fidan: STK’ların bizleri toplum olarak güçlendirdiğine inanıyorum

Kocaeli Darıca İlçesinde siyaset yapan Name Fidan, memleketi Ardahan, bölge STK’ları ve siyaset gündemini Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya’ya değerlendirip önemli açıklamalarda bulndu.

Serhat Yaşam: Name Fidan kimdir? Kendinizden bahseder misiniz?

Name Fidan: Ardahan İlinin Hanak ilçesinde dört kardeşin ikinci üyesi olarak dünyaya geldim. Babam öğretmen annem ise ev hanımıdır. ilk ve orta öğretimimi memleketimde tamamladıktan sonra kendi ayaklarımın üzerinde durup çalışabilmek için şu anda ikamet ettiğim yere Darıca’ya geldim. Birkaç özel iş yerinde çalıştıktan sonra 89 yılında Maliyenin yapmış olduğu sınavı kazanıp İstanbul Defterdarlığında çalışmaya başladım. Aynı yıllar içerisinde eşimle tanışıp evlendim ve bir kızımız oldu. Çalışma hayatıma Kartal Vergi Dairesinde devam ederken Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini üstün başarıyla bitirdim. Görevim sırasında bir çok sendikal faaliyetlerde bulundum. Ve son olarak Pendik Vergi Dairesinde çalışma hayatımı 25 yılla tamamlayarak 2015 yılında emekli oldum. Emeklilik sonrası Ardahan Dernekler Federasyon Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Şuan aktif olarak Pendik Şubesi ÇYDD’nin gönüllü üyesi ve destekçisi olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Serhat Yaşam:  Siyasete nasıl başladınız? CHP Darıca ilçe Başkanlığındaki görevinizi anlatabilirmisiniz?

Name Fidan: Kendimi bildim bileli ailecek gönül verdiğimiz ideolojilerini benimseyip savunduğumuz parti CHP idi. Bu nedenle de çalışma hayatının yoğunluğu ve memuriyet görevim nedeniyle sağlayamadığım desteği hizmeti emekli olunca sağlayabilmek adına çok sevdiğim partime üye olarak siyasete de adım atmış oldum. İlk görevim il delegesi olmaktı daha sonra 2019 Yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi adaylığının ardından yapılan Darıca CHP 5.Olağan İlçe Seçim kongresinde ilçe saymanlık görevine getirildim. Şu anda saymanlık görevimi sürdürerek siyasi hayatıma devam etmekteyim.

Serhat Yaşam: Bölgedeki STK”ların çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Name Fidan: Sivil toplum kuruluşlarının (STK’lar) toplum için faydalı projeler üreterek, toplumun yaşadığı sorunlara çözüm önerileri sunduğunu halkımız üzerinde farkındalık yarattığını düşünüyorum. Ülkemizde çalışmalarını farkındalık kazandırmak ve topluma yararlı olmak için başarıyla yürüten birçok faydalı STK’lar bulunmakta bunların varlığından son derece mutluluk duymaktayım. STK’ların bizleri toplum olarak güçlendirdiğine inanıyorum. Lösev, TEMA ve benimde üyesi olmaktan onur duyduğum Prof. Dr. Türkan SAYLAN hocamızın kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin yapmış olduğu gibi örnek projeler üretmek gerekiyor. Bu anlamda bölgemizdeki STK’larında birilerinin sesini duyup onlara el uzatabilmek destek olabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum.

Serhat Yaşam: Memleketiniz Ardahan ilinin gelişmesi için sizce öncelikli nereler yapılmalı?

Name Fidan: Öncelikle üç sınır kapımız olmasına rağmen bu sınır kapılarından yararlanamıyoruz. Buralarda gereken iç gümrüklemelerin yapılarak sınır kapılarının daha aktif duruma getirilmesi gerekiyor.
* Tüneller çok önemli Sahara, Ilgar tünellerinin bir an önce bitirilmesi, Sahara tünelinin ihale edilme aşamasına getirilmesi gerekmektedir.
* Hayvancılık yöresi olan ilimizde Süt ve Et entegre tesislerinin yapılması gerekiyor.
* Ardahan ilimizin yaz ve kış Turizmin merkezi olması için Doğu Ekspresi treninin son durağının Ardahan olması gerekmektedir.
* İlimizin göç vermesinin önüne geçilmesi konusunda özel teşvikler verilerek yatırımlar özendirilmeli ve yeni iş sahalarının oluşması sağlanmalıdır

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Name Fidan: Son olarak Kura Nehri Ardahan’ımızındır ve öyle de kalacaktır. Bunların haricinde ekleyeceğim herhangi bir şey şuan için yoktur çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …

Bir cevap yazın