Onur Aras: Sanata Olan İlgim Politik Yönümü Ortaya Çıkardı

Yağlı boya tabloları ve Karakalem Portre çalışmaları ile tanınan ünlü Ressam Onur Aras, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile Futbol, Polis mesleği ve Ressam sanatına nasıl başladığını anlattı.

Serhat Yaşam: Onur Aras kimdir? Kendinizden bahsedermisiniz?

Onur Aras: 1960 Ardahan doğumluyum. Asker çocuğu olmamdan dolayı babamın Anadolunun bir çok yerinde görev yapmasından dolayı tanıma fırsatı buldum.Bu benim için sosyal ve kültürel olarak toplum tanıma avantajı sağladı. Okul yıllarımda Resim Sanatına karşı ilgim vardı etkinliklere katılırdım. En çok da futbol sevgim vardı fakat babamın görev yaptığı yerler taşra yerler olduğu için Askerlerle aramızda oynardım. 1979 yılında İzmir’e tayin çıktığında Ödemiş’e geldik. Orada bir Kaymakamlık kupası düzenlendi. Bende bir takımda oynadım. Bu esnada gözlemci 2.lig takımı Ödemişspor’un Antrenörü rahmetli Beytullah Baliç beni beğenip takıma aldı. Daha sonra Bergamspor ve Nazillispor da Profesyonelce futbol oynadım. Nazillispor’da iken 1986 sezon bitimi bir an bir takım gelişmeler neticesinde kendimi Polis mesleğinde buldum. Polis okulundan sonra istanbul’a tayin edildim.

Serhat Yaşam: Futbol ve Ressam Sanatına nasıl başladınız?

Onur Aras: Görev yaparken de Polis Gücünde futbol oynadım. Sonra Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın yakın koruması olarak atandığım’da Sanat camiası ile tanışma fırsatı buldum ve işte o zaman boş zamanlarım da karaladığım çizgilerin yaşamdaki anlamını ziyaret ettiğimiz sanat galerilerinde izlediğimiz tiyatrolar da buldum.

Sonra Ağrı’ya tayınım çıktı Ağrı da görev yaparken benim çoçukluğum ‘da babam Taşlıçay ilçesinde görev yaptığının da çocukluğum burada geçmişti iyi hatırlıyordum. Elimden geldiğince kitap dergi okurdum politik bir yapıya sahiptim. Beni tanıyan meslektaşım bir kaç arkadaş beni 3.ligde oynayan Ağrıspor yöneticilerine söylemişler benimle görüştüler Polisgücü’den transfer ettiler, bir sezon burada oynadım ve futbolu noktaladım.

Serhat Yaşam: Ressam sanatına yeniden nasıl başladınız?

Onur Aras: Dedim ya Sanata olan ilgim politik yönümü ortaya çıkarınca hakkımda soruşturma yapıldı. Artvin iline tayin edildim. Oradan tekrar İstanbul’a tayin edildim. Sevgili Fikri Sağlar’la istanbul da edindiğim Sanat ortamını tekrar yakaladım. Resim sanatına yeniden başladım. Bir kaç Şubelerde çalışma neticesinde son olarak Ataşehir‘e atandım görev yaptığım Karakolun alt katında boş bir odayı temizleyip boyatarak Atölye olarak kullanmaya başladım. Ressam Arkadaşlarla tanışma ortamlarım oldu.

Serhat Yaşam: Mesleğinizde aldığınız ödüller nelerdir?

Onur Aras: Meslekte ilk sergimi 2007 yılında Beyoğlu’da açtım Ressam polis ödülü aldım. Beş karma sergiye katıldım. K.Çekmece Belediyesi’nin düzenlediği resim yarışmasında mansiyon, Üsküdar Belediyesi’nin açık havada düzenlediği 70 Ressamın katıldığı yarışmada 2.lik ödülü aldım. Bir kaç katılım ödüllerim de mevcut.

Serhat Yaşam: Yaptığınız Resimlere en fazla kimlerden talep geliyor? Pandemi sürecinde Resamlar nasıl etkilendi?

Onur Aras: Yağlı boya tablolarımı çizimlerimi değişik galeriler almakta. Tablo taleplerim oluyor sipariş üzerine çalışıyorum. Pandemi sürecinde tabi ki etkiledi. Nihayetinde Resim sanatı özel bir alan ekonomiye dayanıyor boya, tual, fırça vs Bunların çoğu ithal. Ressam Arkadaşların Atölyesi olup kurs verenler pandemi sürecinde atölyeleri ile baş başa kaldılar. Genel de Karakalem Portre çalışmalarıma talep oluyor. Kişisel veya hediye tarzında talepler oluyor.

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …