Posof Günlüce Köyünde Etnografya Müzesi

Ardahan Posof’ ilçesi Günlüce köyünde PTT’de memur olarak çalışan Hasan Işık, kendi olanakları ile geçmiş tarihi kültürümüzün izlerini sürerek kendi köyünde ”POSOF GÜNLÜCE KÖYÜ POSOFLU HASAN ETNOGRAFYA MÜZESİ” kurdu.

Yıllar önce Yollarımız Göle PTT şubesinde kesişen Hasan Işık ile geçmiş Ardahan kültür üzerine yaptığımız sohbetlerde bir hobi olarak başladığı geçmişin izlerini taşıyan yanı bugün kendi köyünde bir müze’ye dönüşmüş..

Toplumsal belleğimizde unutulmaya ve yok olmaya yüz tutmuş kentimizin tarihi kültürel değerleri olan el yapımı kullanım objelerini günümüze taşıyor olması kuşkusuz bir kentin toplumsal beleğinde unutulmuş emek ile yapılmış antika değeri ile sanatsal değerlerimizi taşıyan kültürümüzü bir “Etnografya Müzesi”nde geleceğe taşıması çok anlamlı olduğu kadarda kent hafızasının hatırlanmasıdır.

Bir kenti kent yapan ögelerden biride tarihi ile birlikte var olma bilincinde kent hafızasıdır. Bizlere hatırlattığın için Hasan Arkadaşımızı kutluyoruz.

ORHAN ATALAY VE CAHİT ULGAR MÜZEYİ GEZDİ

Yakın zamanda Posof Günlüce köyü Posoflu Hasan Etnoğrafya müzesinin konukları Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ve Meclis Üyeleri oldu.
Müzeyi gezip inceleyen Atalay; geçmişimizi günümüze taşıyan toplumsal bilincimizde kent hafızamızı yenileyen bilince ve emeği geçen her kese teşekkür ediyorum.

Işık ise bu ziyaretten duyduğu memniyetini ”Vekilimiz Atalay, Başkanımız Ulgar ve Meclis üyelerimiz müzemize göstermiş oldukları nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederim” dedi.

Haber / Şanlıbey Alabay

Göz Atın

İstanbul’da 3,5 Milyona Hizmet Edecek Metroya Onay Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Milyonlarca vatandaşın kullanacağı İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosunun yapımını kimse engelleyemeyecek. Projeler …

Bir cevap yazın