Reyhan Meral: Muhalefet Susturuluyorsa Demokrasi Yok Demektir

Beyoğlu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Reyhan Meral, Pandemi sürecinde Beyoğlu ilçesini ve Beyoğlu Belediyesi çalışmalarını Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya’ya anlattı.

Serhat Yaşam: Reyhan Meral kimdir? Kendinizden bize bahseder misiniz?

Reyhan Meral: Kars Susuz ilçesinde doğdum. Artvin Yusufeli’li bir babanın Kars Arpaçay’lı bir Annenin 8 çocuğunun 7. si olarak dünyaya geldim. Babam; eski adı Cilavuz olan Susuz’da Köy Enstitüsünden Öğretmen Okuluna dönüştürülmüş okulda Marangoz Atölyesinde Şef olarak çalışıyordu. Bundan dolayı ailem Susuz ilçesine yerleşmişler. Bu vesileyle biz de orada doğup büyümüş olduk.

Gençlik yıllarım Kars ve İzmir arasında mekik dokuyarak geçti. Ben Liseyi bitirdiğimde iki abim siyasi sebeplerle hapiste olduğu için çalışmak için İzmir’e gittim, bir süre sonra da evlenip İstanbul’a geldim.

Sadece iş hayatında yer almakla kalmayıp çeşitli dernek ve STK’larda da üye statüsünde ve yönetim kademelerinde görev aldım. Bunlardan birkaçı: Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği, Hayata Sarıl Derneği, Şefkat-Der, Yusufeli Barhal Köy Derneği, Ka-Der…Şimdi ise hali hazırda Siyaset Üstü Düşünce Derneği Genel Sekreterliği görevini sürdürmekteyim.

Serhat Yaşam: Siyasete ilgi duymanız ve uzun yıllardır siyaset içinde yer almanızın başlangıcı nasıl oldu?

Reyhan Meral: Ben 12 Eylül döneminde yaklaşık 10 yaşındaydım. Bir sabah uyandığımda 12 Eylül Darbesi olmuş, sabah askerler abimi almaya gelmişlerdi. O manzara sonrası abim cezaevine girdi. O gün ben siyasetin içine girmiş oldum. Abimi cezaevinde ziyarete gittiğimiz süreçte de siyasi görüşüm şekillenmeye başladı. Babam bir CHP’li ve Atatürkçüydü. Hayatımız boyunca Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı yaşadık. Beyoğlu’nda “Kentsel Dönüşüm” adı altında gerçekleşen bir “Rantsal Dönüşüm” ve içinde bizim de olduğumuz binlerce esnafın iş yerlerinin uydurma gerekçeler ile mühürlenip süresiz kapatılması sonrasında 2009 yılından itibaren CHP’ye üye oldum ve aktif çalışmaya başladım. Önce CHP’den Mahalle temsilciliği yaptım. 2016 yılında CHP Beyoğlu Kadın Kolları Başkanı olarak seçildim. 2019 yılı yerel seçimlerde CHP Beyoğlu Belediye meclis üyesi seçildim. Partim her dönem görev verdi, verilen her görevi layıkıyla ve alnımın akıyla yerine getirdim.

Serhat Yaşam: CHP Beyoğlu Belediye meclis üyesi seçilmeniz nasıl bir süreç sonunda oldu?

Reyhan Meral: Beyoğlu Belediye meclis üyesi seçilmeden önce CHP Beyoğlu ilçe Başkanlığı Kadın Kolu Başkanıydım. İstanbul’da 39 ilçe içinde, CHP Genel merkezi ve ülke genelinde en çok tanınan ilçe Kadın Kolu Başkanlarından biriydim. O dönem İstiklal Caddesi ve Taksim meydanında her gün eylem yaptığımız, bazen günde 2 eylem yaptığımız günler olurdu. Süreç doğal olarak beni Belediye Meclisine taşıdı. Şu anda Galatasaray Lisesi önünde, İstiklal Caddesi’nde ve Taksim Meydanı’nda eylem ve gösteriler yasak ama benim dönemimde açıktı. Biz sabahtan akşama kadar toplumun her kesiminde yaşanan hak kayıplarını, hak gasplarını çeşitli etkinliklerle halka ve basına duyuruyorduk dolasıyla beni bu süreç meclis üyeliğine götürdü. Yani kimsenin benim için özel bir çalışma yapması gerekmedi.

Serhat Yaşam: CHP Beyoğlu İlçe Kadın Kolları Başkanlığınız döneminde yapılan eylemler yüzünden isminiz ulusal medyada geniş çapta yer alıyordu. Bu durum size özel bir sıkıntı yaşatıyor muydu?

Reyhan Meral: İş hayatımızda ailecek yaşadığımız büyük maddi sıkıntıların yanı sıra unutamayacağım birkaç durum oldu. Örneğin Referandum sürecinde bir mahallede saha çalışması yaparken biz sokak ortasında gündüz vakti şiddet gördük. Başka bir gün bir grup AKP’li tarafından darp edilmiştik. Bunlar gibi maddi ve manevi yıldırma çalışmalarına çokça maruz kaldım. Ama yılmadım.

Serhat Yaşam: İstanbul’da birçok STK tarafından hak arama mekanların bulunduğu İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı Beyoğlu ilçesinde şu an eylem yapılabiliyor mu?

Muhalefetin varlığı, niteliği ve çalışabilirliği; iktidarın da kalitesini, demokrasiye bağlılık oranını gösterir. Muhalefetin çalıştırılmadığı, çalışamadığı, elinin kolunun bağlandığı bir ortamda iktidarın da demokrasisi sunidir. İçinde bulunduğumuz koşullarda da tam bu olmaktadır. Yani muhalefet; ki bu sadece CHP değil, her kim ki iktidara ben seninle aynı görüşte değilim, farklı düşünüyorum diyebileceği, görüşlerini dile getirebileceği bir platform bulamıyorsa, görüşlerini açıklamak istediğinde derdest ediliyorsa, burada muhalefet susturuluyor demektir. Muhalefet susturuluyorsa demokrasinin varlığından söz edilemez.

Serhat Yaşam: Son dönemde gündemde olan erken seçim ihtimalini güçlü bir seçenek olarak görüyor musunuz?

Reyhan Meral: Buna iktidar partisi ya da iktidar partisinin küçük ortağı karar verecek. Şu anda ülkenin ekonomik ve dış siyaset konjonktürü, kendi seçmenleri nezdinde de çok ciddi puan kaybettiğidir. Dolaysıyla şunu da çok iyi biliyorlar, şu anda bir seçim yapılırsa gerçektenkaybedecekler. Bunu bildikleri bir ortamda erken bir seçim yapacakları konusunda çok iyimser değilim. Ama bana göre erken seçim yapılmalıdır.

Serhat Yaşam: Beyoğlu ilçesi turizm ve ticaretin yoğun olduğu bir bölgedir. Pandemi sürecinde Beyoğlu Esnafı nasıl etkilendi?

Reyhan Meral: Beyoğlu genellikle yerli ve yabancı turizmin ve eğlence sektörünün bulunduğu noktadır ve tüm İstanbul’un eğlence merkezidir diyebiliriz. Fakat eğlence mekanları Pandemi döneminde uzun süre kapalı kaldı. Pandemi öncesinde de Beyoğlu’nda eğlence sektörü ile Beyoğlu Belediyesi arasında sıkıntılar vardı zaten. Esnaf işyerleri önüne masa koyulması ve işgaliye yüzünden zabıta ile çok sıkıntı yaşıyordu. COVID-19 Pandemisiyle birlikte bu sıkıntı iyice alevlendi. Bu sektörde Beyoğlu’nda ikamet eden vatandaşların önemli bir bölümü gibi sigortasız, günlük yevmiye ile restaurant, bar, otel gibi işyerlerinde çalışan çok sayıda işçi Pandemi sürecinde işsiz kaldı. Bu sebeple de hem Beyoğlu Belediyesine hem İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na sosyal yardım başvuruları arttı. Müthiş bir yoksulluk var. Aynı şekilde müzik, tiyatro gibi sanat dallarının sahne önü ve arkasında çalışan vatandaşlar da bunun yoksulluğun bir parçasıdır. Şu anda turizm işletmelerinin kazançları çalışanlarına yetebilecek seviyeye ulaşmış değil. Rus ve Arap turist geliyor. Avrupalı turistler kendileri için sağlıklı ve güvenli koşulların henüz oluşmadığını düşündüğü için tatil seçenekleri arasında Maalesef Türkiye yok.

Serhat Yaşam: Beyoğlu ilçesi Sosyal ve Ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?

Reyhan Meral: Beyoğlu İstanbul’un en yoksul ilçelerinden bir tanesidir. Şunun altını çizmek istiyorum; 20 yıldır AKP iktidarının yönetimindeki ilçelerin büyük bir bölümü yoksul ilçeler sıralamasında ilk başlarda. Bu aslında önemli bir veridir. Bir anlamda yoksul ilçeler onları tercih ediyorlar deseler de, yoksul ilçelerin yoksul kalmasını sağlamak da 20 yıldır orada hüküm sürenlerin tercihidir. Beyoğlu Belediyesi’nde 3 dönem boyunca Ahmet Misbah Demircan başkanlık yaptı ve son 1 dönemdir Haydar Ali Yıldız Başkanlık yapıyor. Ama Beyoğlu’nun birçok mahallesinde yoksulluk, işsizlik ve yarı yıkılmış binalar sorunu var. İnsanlar orayı çöplük olarak kullanıyor. Oradan çöpler alınamıyor böylece ne sineğin ne hamam böceklerinin ne de lağım farelerinin ardı arkası kesilmiyor. Çok ciddi bir tahrip olmuş kent sorunu var. Ben geçen dönem Beyoğlu Belediyesi Meclisi’nde İmar komisyonundayken o binalar için risk teşkil ediyor, yıkıntılar arasında çocuklar büyük riskler altında oynuyor, yaşıyor, halk sağlığını tehdit ediyor diye önergeler verdim. Bu sorun bugün de yarın da çözülecek gibi görünmüyor. Maalesef hiç müdahale yapılmıyor ve hiçbir önlem alınmıyor. Beyoğlu makus kaderine bırakılmış durumda. Aldıkları yoksul kenti 20 yıldır yoksul bırakmış durumdalar. Önümüzdeki yerel seçimde CHP doğru bir adayla Beyoğlu Belediyesi’ni rahatlıkla kazanacağına inanıyorum.

Göz Atın

İmamoğlu: İBB’nin Kurbanlıkları 232 bin Haneye Girecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2020 ve 20221 yıllarında yaptığı gibi, geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesinde de …

Bir cevap yazın