Sait Üstündağ: STK’lar Siyasetin Arka Bahçesi Olmaması Lazım

Bölgenin hayır sever İş adamı Sait Üstündağ, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile bölge STK’ları, iş hayatını ve Ardahan’da yaptırdığı taziye evleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Sait Üstündağ kimdir? Kendinizden bize bahsedebilir misiniz?

Sait Üstündağ: 1964 Ardahan Göle ilçesi Dedekılıç köyünde doğdum. Evli 3 Çocuk Babasıyım. 1989 yılında İstanbul’a geldim. Çeşitli kurumsal firmalarda, kendi lojistik kara taşımacılığı ve İnşaat sektörlerinde faliyet gösterdik. 2005 yılında kara taşımacılığına son verdik. Şu anda inşaat sektöründe faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Ayrıca Beylikdüzü, Ataşehir ve Tekirdağ bölgesinde projelerimiz oldu. Bazı STK’larda görev aldık. Göle Derneğinde bir dönem Başkan yardımcılığı yaptım. Kars Ardahan Iğdır İş adamları Derneği Başkan yardımcılığı 4 yıl yaptım. Halen iki dönemdir Ardahan Kültür evi Derneğinde Başkan yardımcılığı yapıyorum. Bu arada bölgemizin ihtiyaç ve taleplerine de duyarsız kalmıyoruz. Ardahan Göle ilçe merkezine Muhtarlık ve Taziye evi, Köprülü Beldesi’nde yine Taziye evi yaptırıyoruz.

Serhat Yaşam: Göle ve Köprülü Beldesi’ne yaptığınız Taziye evleri başka bölgelerde devam edecek mi?

Sait Üstündağ: Bölgenin taleplerine göre katkılarımız olacak. Topluma faydalı olan projelere tabiki destek veririz. Bu bölge Baba ocağıdır. Kendimiz ayrılsak ta gönlümüz ayrılmıyor. Ben yaşadığım müddetçe, gücümün yetiği müddetçe topluma faydalı olan şeylere destek vermeye devam edeceğim. Bölgemizde yine ihtiyaç ve talep olursa tabi ki yine karşılarız.

Serhat Yaşam: Çeşitli STK’larda görev aldınız ve görev almaya devam ediyorsunuz. Ardahan STK’ları Bölgeye katkıları yeterince oluyor mu?

Sait Üstündağ: STK’ların Ardahan’a büyük bir faydasını görmüyorum. Bende STK’ların içindeyim ama maalesef bazı STK’ların siyasetin arka bahçesi oluyor. Kars, Ardahan veya Göle ilçesinin bir sorunu varsa ilgili makamlara iletmek ve çözüm konusunda takipçisi olma konusunda maalesef Dernekler yeterince çaba göstermiyorlar. Kars Ardahan Iğdır İş adamları Derneği (KASIAD) bu çabalara örnek teşkil edecek çabalarda bulunmuştu. KASIAD olarak bölgede 450 Engeli hemşehrimize Engeli sandalye göndermiştik. Bölgenin taleplerini büyük çoğunluğunu gerçekleştirmiştik. STK’lar Siyasetin arka bahçesi olmaması lazım. STK’ların siyasi partilerin bir ayağı olmamalı bu kabul edilemez. STK’lar içinde her siyasi görüşte insanlar yer alabilir. Ama STK’lar bölgenin ihtiyaçları, taleplerini karşılamalı veya dile getirmeli bunun için vardırlar.

Serhat Yaşam: Ardahan ve Göle ilçesinde kısa süre önce ziyaretleriniz oldu. Bölgenin kalkınması için ve göçün durması için sizce öncelikli neler yapılabilir?

Sait Üstündağ: Hükümetin bölgede Hayvancılık konusunda biraz daha destek vermesi gerekir. Bölgede devam eden kuraklık yüzünden Hayvancılık yapan köylüler elindeki İnekleri yarı fiyatına satıyorlar. İnsanları Tarımsal konularda bilinçlendirilmesi lazım. Vatandaş sadece bekliyor gökten yağmur yağsın tarla biçsin. Böyle bir şey yok. Köylü yerel yöneticiler tarafından Tarım konusunda bilinçlendirilmesi lazım. Herkesin evinin önünde son model Traktörler var. Eskiye oranla şimdi Tarım için çok sayıda modern araçlarla tarım yapılabiliyor. Yağmur beklemek yerine kuyu açılıp su temin edilip, kendi çabaları ile sulama işini yapabilirler.

Serhat Yaşam: İş adamı olarak ülkemiz Pandemi sürecinde nasıl etkilendi? Bu süreci kısa sürede atlatabilecek miyiz?

Sait Üstündağ: Bu durum sadece ülkemizde değil, Pandemi  tüm Dünyayı etkiledi. Ben inşaat kısmını anlatayım.  Eğer üretim hızlanırsa bu süreci kolay atlatırız. Üretimi hızlandırmazsak çok zor atlatırız.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sait Üstündağ: Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinde insanların Tarımsal olanda özelikle Ziraat mühendisleri tarafından bilinçlendirilmesi lazım. Ayrıca bölgeye Sanayinin gelişmesi konusunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Göz Atın

Maltepe büyük ve modern bir meydana kavuşuyor

İstanbul Maltepe minibüs yolu iki yönlü olarak trafiğe kapatılacak. Trafik yer altına alınacak. Çalışma ile …

Bir cevap yazın