Sanatçılar Odası Müzisyenleri Üsküdar’da Buluşturdu

Merkezi İstanbul Üsküdar’da bulunan ve Başkanlığını Terlan Kaya’nın yaptığı İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkârları Odası olarak Sahne sanatçıları ile sorunlar ve çözümleri için Üsküdar buluşmaları devam ediyor.

İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkârları Odası geçen hafta Tiyatro sanatçıları sabah çayında biraraya gelmişti bu gün öğle çayında müzisyenler ile bir araya geldiler.

Türkiye’nin sahne sanatları alanında tek ihtisas meslek odası olan, İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkârları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Terlan Kaya başkanlığında, Ümit Pehlivanlar Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter Yasemin Yerli ve Koordinatör Yaşar Kaba’nın  katkı ve katılımı ile Üsküdar Kültür Evi GASSOPDER Neşet Ertaş Salonunda öğle çayı düzenlendi.

Müzisyenlerin sabah çayı buluşmasına Cengizhan Mutlu Mesam Denetleme Kurulu Başkanı, Mehmet Şen İstanbul müzik sahne sanatçıları kültür ve yardımlaşma derneği başkanı, Handan Aydın Müziksen İstanbul Temsilcisi ,Turgay Demir Akademisyen ve Kültür Bakanlığı sanatçısı, Yrd. Doç.Dr. Oğuzhan Uç Akademisyen, Bülent Yüksel, Avukat Ayça Mete Üsküdar Belediyesi meclis üyesi, mali Müşavir Mine Demirel ve müzisyenler bir araya geldi.

Başkan Terlan Kaya yaptığı açıklamada ”Bu gün çayımızı birlikte yudumlamak aynı havayı solumak büyük mutluluk, sektör olarak pandemi nedeniyle çok zor iki geçirdik,  büyük geçmiş olsun, umarım yaralarımızı kısa sürede sararız.

Sahne Sanatçıları Odasında görevde 2. Dönemim 1. Dönem bir yanda yapısal sorunları giderirken diğer yandan da sahne sanatçılarımızın sorunlarının çözümleri doğrultusunda ciddi çalışmalar yaptık,, yasal düzenlemenin yapılamamasının önündeki en büyük engel meslek tanımlarıydı. Tiyatro da Usta sanatçılar dan oluşturduğumuz çalışma grubumuzla geçen yıl çalışmayı bitirdik

Şu an Mesleki yeterlilik kurumu gönderdiğimiz çalışma metni Ulusal Meslek Standartlarını oluşturmak için çalışmalara başladı. Şimdi müzisyenlerle ilgili meslek tanımı çalışmalarına başladık. Meslek tanımını birlikte yapmak zorundayız sonuçta bu işin ustası, uzmanı sizsiniz ne kadar kısa sürede bitirirsek yasal düzenleme o kadar erken gelir. MYK nın meslek standartlarını oluştururken biz uzman arkadaşlarla, Kültür sanat alanı özel kanunu üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Saha sizin olması gerekenleri birlikte yapmalıyız ki gelecek kuşaklar devam etsinler.

Bu süreci birlikte yürütelim istedik, mesleği sürdüren, sorunların hakkından bir şekilde gelmeye çalışan sizsiniz. Bu nedenle görüşleriniz önemli, sabah çayı dedik, samimi sohbet kıvamında olsun düşüncelerimizi hem yanımızdaki ile hem genel paylaşabilelim istedik. Arada bir araya gelmek hepimize iyi gelecektir görüşündeyiz.

Ülkede sahne tüm sanat alanlarında sanatçılarımızın var olan tek odası olmak, sorumluluğumuzu artırıyor. Bu alanda sorumluğumuzun bilnciyle hareket etmeyi görev saydık. Bu süreçte bu gün buraya katılım sağlamanız bizlere güç verdi.Teşekkür ediyorum. Sözü fazla uzatmayım söz sizde” dedi.

30 yakın müzisyen sırayla kendini tanıttı ve sorunlar ve çözümleri ile ilgili görüşlerini paylaştı. Ardından çalışmalar hakkında bilgiler verildi. konular üzerinden görüş alışverişi devam etti. toplantıda meslek tanımları için çalışma grupları oluşturulması kararlaştırıldı. Dernek temsilcileri ve üyeleri çalışmalara tam destek  açıkladı. Toplantı 3 saat sürdü.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …