Sevdagül Aykar Yıldız:Yazar olmak benim çocukluk hayalimdi

Ünlü Kitap Yazarı Sevdagül Aykar Yıldız, Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya ile son katıldığı Yazarlar Festivali ve ülkemizin Kültür Sanat bakışını anlattı.

Serhat Yaşam: Sevdagül Aykar Yıldız kimdir? Kendinizden bize bahsedebilir misiniz?

Sevdagül Aykar Yıldız: Ardahan merkez Alagöz köyünde doğdum. Uçmayı öğrenmeden göçmeye mecbur olan gurbet çocuklarındanım bende. Trakya da yaşıyorum. Evliyim ve bir çocuk annesiyim.

40’ı aşkın şiirim ülkemizin önemli bestekarları tarafından bestelendi. TRT denetiminden geçen şarkılar var. Sözleri bana ait. İzmir güzel sanatlardan sayın Doğan Zade hocamın bestesi şu an Kral müzik etiketiyle bütün dijital müzik platformlarında çalınıyor. Azerbaycan’da basılan 70 Azerbaycanlı ünlü şairin şiirlerinden oluşan antoloji kitabında Türkiye’den sadece bana yer verilmesi ve on şiirimin yer alması da ayrıca bir gurur kaynağıydı benim için.

Sevdadandır ilk şiir ve öykü kitabım, Sevda içinde ikinci kitabım. Dünya yalan dünyadı adlı Azerbaycan da ki Antoloji kitabı.

Serhat Yaşam: Kitap yazmaya nasıl başladınız?

Sevdagül Aykar Yıldız: Yazar olmak benim çocukluk hayalimdi. Gözlemci bir çocuktum ve etrafımda yazmaya değecek çok şey gözlemliyordum. Okuma yazmayı öğrendikten hemen sonra gizli gizli şiirler yazdım. Hikayeler kurguladım. Akabinde şiirler defterlere sığmayınca kitap çıkarmaya karar verdim. Bizler aşıklık geleneğiyle büyümüş çocuklarız. O nedenle şiire, sanatın her dalına yatkınlığımız çok fazla.Üstüne birde göç çocukları oluşumuz eklenince, duygusal yanımız ağır basıyor.

Serhat Yaşam: 18. Altınkum yazarlar Festivaline katıldınız. Kitaplarınıza ilgi ve gelen tepkiler nasıldı?

Sevdagül Aykar Yıldız: Daha önce de 15. yazarlar festivali ne de katılmıştım. Altınkum da muazzam bir okur kitlesi var. İnsanlar oldukça samimi ve hemen hepisi gerçek okuyucular. Keyifli ve verimli, doyurucu bir festival oldu. Ülkemizin ünlü isimleriyle aynı kulvarda olmakta ayrı bir onurdu benim için.Uğur Dündar, Gülseren Budayıcıoğlu, Mustafa Gazalcı, Ayşe Kulin gibi aydın kalemlelerle tanışmak, aynı ortamı paylaşmak oldukça keyifliydi.

Serhat Yaşam: Ülkemizde yazarlara verilen değeri yeterli buluyormusunuz?

Sevdagül Aykar Yıldız: Ülkemizde yazarların hak ettikleri yerde olmadıklarını düşünüyorum. Bu eskiden beri böyle süregelmiş bir durum.Okuyan bir toplum değiliz ne yazık ki.

Serhat Yaşam: Pademi süreci Kültür sanat etkinliklerini nasıl etkiledi?

Sevdagül Aykar Yıldız: Pandemi süreci her alanda olduğu gibi, kültür ve sanat etkinliklerini de etkledi tabiki.Programlar iptal edildi.Fakat yazmak çin de bol bol zamanımız oldu.

Serhat Yaşam: Bundan sonraki herefleriniz nelerdir? Yeni kitap çıkaracakmısınız?

Sevdagül Aykar Yıldız: Bundan sonraki hedefim tabi ki yeni kitaplar çıkarmak. Aylardır bitiremediğim sosyal içerikli bir romanım var sırada.Ve yeni bir şiir kitabı.İki yıl arayla çıkarıyoruz kitabı. Yani yeni bir şiir kitabı için bir yılım daha var.

Göz Atın

KAISİAD Başkanı Orhan Gökçe Güven Tazeledi

Merkezi İstanbul Esenyut’ta bulunan ve Başkanlığını Orhan Gökçe’nin yaptığı Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İşadamları …