Şevin Alaca: HDP’yi var eden halk iradesidir

HDP Kadın Meclisi üyesi ve eski Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca, HDP Kongresi ve gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: HDP Kongresi nasıl geçti?
Şevin Alaca: Halkların Demokratik Partisi 3 Temmuz’da Ankara’da olukça coşkulu ve yoğun bir katılım ile 5.Olağan kongresini gerçekleştirdi. Bu kongre birçok açıdan önem arz ediyordu. Kürt siyaseti üzerinde ki basıkları HDP’nin öncü partilerinden biliyoruz bu ülke 90’ların karanlığından bugünlere geldi. Ancak mevcut iktidar döneminde de özellikle 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra HDP üzerinde ki baskı artarak devam etti. O günden bugüne kadar neler yaşandığını hep birlikte gördük. Eşgenel Başkanlar dahil bir çok vekilin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklandı. Seçimler ile kazandığı tüm belediyelere kayyum atandı. Sürekli olarak düzenlenen operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalar ile adeta göz açtırılmıyor. Yine tüm bunların yanı sıra devam etmekte olan bir kapatma davası var. Bu kadar yoğun baskı altında herhangi bir partinin varlığını sürdürebilmesi oldukça güçtür. HDP ile birlikte ülkedeki tüm Demokrasi Güçleri ve HDP bileşenleri üzerinde ki baskı ve sindirme politikası demokratik siyaset zeminini de ortadan kaldırmayı hedefliyor aslında. Dolayısıyla böyle bir süreçte yapılacak kongre çok önemli idi. Sık sık atılan bir slogan vardır “HDP umuttur ve umut dimdik ayakta” aslında kongre tam da bunu göstermiştir. Kongrenin güçlü bir katılım ile gerçekleşmesinin yanı sıra çıkacak mesajda bir o kadar önemli idi. Seçimler ve Kürt sorununun çözümü konusunda mesajlar olukça net ifade edildi. Bütünlüklü olarak değerlendirdiğimizde kongre HDP’nin önümüzde ki dönemde izleyeceği rotayı ve bu süreçte de belirleyici parti olduğunu ortaya koymuştur.

Serhat Yaşam: HDP kapanırsa B planı var mı?

Şevin Alaca: İleri Demokrasi söylemini dilinden düşürmeyen bu iktidar döneminde ve iki binli yıllarda parti kapatmalarını konuşmak, bırakın konuşmayı devam eden bir kapatma davasının olması gerçekten Demokrasi adına utanç vericidir. Herkes özgürce, istediği partide siyaset yapma ve düşüncelerini de ifade etmek hakkına sahip olmalıdır. Bunu tartışmak dahi kabul edilemezken biz ne yazık ki hala böylesi durumlar ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. HDP’nin öncü partileri defalarca kapatıldı. İlk defa parti kapatma ile karşı karşıya kalmıyoruz. Parti bu tür süreçlerden hep daha güçlenerek çıkmıştır. HDP seçmeni çok politiktir ve her süreçte, her şartta partisinin arkasındadır. Parti kapatıldığında milyonlarca seçmen ya da HDP siyasetini benimseyenler buharlaşmayacak. Yine kapatma davası ile birlikte yüzlerce kişi içinde siyaset yasağı isteniyor. HDP Hukuk Komisyonu kapatma davasına karşı güçlü bir savunma hazırladı. Ancak Hukuk sisteminin mevcut durumu ortadadır. Umuyoruz ki ülke Demokrasisi adına kapatma gibi bir karar çıkmaz. Ancak aksi durumda da değişen bir şey olmayacaktır. Bu parti ne tabeladan ne de belli isimlerden ibarettir. HDP’yi var eden halk iradesidir. Bu konuyla ilgili partinin bir çok alternatifi var ve duruma göre şekillenecektir. Kapatma davasına karşı özellikle Demokrasi güçlerinin, muhalefetin tavrı da çok önemlidir. Türkiye’de Demokrasiyi, özgürlükleri, farklı hassasiyetleri esas alan bir muhalefet olduğunu düşünmüyorum. Herkes Demokrasiye kendi çerçevesinden baktığı için çözüm odaklı olamıyor ne yazık ki.

Serhat Yaşam: HDP seçime nasıl hazırlanıyor?

Şevin Alaca: Hepimiz bu seçimin öneminin farkındayız. Ülkede rejim değişiyor ve belli bir görüşün çerçevesini çizdiği yeni bir yaşam modeli oluşturuluyor. Dolayısıyla bu çerçevenin dışında kalanlar için nefes almanın dahi zor olacağı bir sürece girilebilir. Çünkü kendinden olmayanı kabul etmeyen, terörist ilan eden bir kesim var. Oysaki biz tam tersine tüm kesimlerin ortak değerleri ile birlikte kendi renkleri ile de özgürce yaşayabileceği bir ülke istiyoruz. HDP için seçim süreci maruz kaldığı baskılardan dolayı zor olacak gibi. Ancak partinin süreci belirleme pozisyonu ve bu misyonunu da en iyi şekilde yerine getirmesi için gereken çalışmalar özveri ile yapılacaktır. Bazı dönemler de ittifaklar yapmak önemlidir. Ancak ittifak içinde ilklerinizi yitirmemek gerekiyor. HDP geçtiğimiz Eylül ayında “Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu” ile tutum belgesini açıklamıştır. Demokrasi, barış, kadın hakları, ekoloji, emek mücadelesini yükseltecek toplumsal ve siyasal kesimler ile ittifak yapabileceğini ifade etti. Seçim sürecinde vaz geçilmez ilkelerini de güçlü demokrasi, tarafsız ve bağımsız yargı, halk iradesinin esas alınması, Kürt sorununa yönelik demokratik çözüm, demokratik anayasa gibi 11 madde ile deklere etmişti.
Yine bu konuda kongrede verilen mesajlar da çok nettir. Eşbaşkanlar, kamuoyu önünde şeffaf görüşmeler yapılması durumunda müzakere ve ortak aday fikrine açık olunduğunu ancak bu çağrının karşılık bulmaması durumunda da kendi adayımız ile seçime girme tavrımızın olacağını açık bir şekilde ifade ettiler.

Serhat Yaşam: Ekonomik kriz siyaseti nasıl etkiliyor?

Şevin Alaca: Sokağa çıkıp insanlar ile sohbet ettiğimizde ekonomik krizin ne boyutta oluğunu açıkça görebiliriz ki iktidarda ülkede ekonomik kriz olduğunu kabul eden cümleler kurmaya başladı. Artan enflasyon, akaryakıt fiyatları, TL’nin döviz karşısında kaybettiği değer, yüksek kiralar, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar, markete gittiğimizde ödediğimiz para karşılığında elimizde ki poşetin küçüklüğü bunlar krizin bizim hayatımıza olan yansımalarıdır. İnsanlar asgari yaşam koşullarını dahi kaybetme noktasında. Dolayısıyla seçim arifesinde en önemli sorunun ekonomi olduğu ortadadır. İşte tamda bu durumda özellikle ekonomik krizin çözümü ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ortaya konacak politikalar seçmenin düşüncesine yön verecek.

Serhat Yaşam: Sizce yapılacak seçimde HDP ne kadar oy alır?

Şevin Alaca: Sürekli olarak anketler yapılarak sonuçları yayınlanıyor. Aslında kendimizde günlük hayatın içinde insanların nabzını ölçebilirz. HDP’nin oy oranları anketlerde baraj bandında gösteriliyor ancak barajın üstünde bir oy oranı olduğu çok net. Bu seçimde ilk defa oy kullanacak olan genç kesim arasında da HDP’ye ciddi bir ilgi var. Herkesi kucaklayan, birleştirici, çözüm odaklı, kapsayıcı politikalar ile halkın karşısına çıkıldığında karşılık bulmamasına imkan yok. HDP’de bu seçimde arkasına alacağı ciddi oranda ki halk desteği ile ülkenin sorunlarını çözmeye adaydır.

Göz Atın

Iğdır’da Kerbela Şehitlerini Anma Programı

Iğdır kent merkezinde Ehl-i Beyt Alimleri Derneği’nin düzenlediği Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma programı …