Şevin Alaca: Kars’ta bir şeyler yapmak benim için önemliydi

Kars Belediyesi Eş Başkanlığı görevini yürütürken 1 Ekim gözaltınan alınıp 8 Ekim 2020’de tutuklanan ve yerine kayyum atanan Şevin Alaca, 6 Nisan 2021’de tahliye olmuştu. Şevin Alaca, Kars Belediyesi Eş Başkanlığı sürecini ve Kars Belediyesinde yaptıkları çalışmaları ile ilgili Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile yaptığı röportajda önemli açıklamalar yaptı..

Serhat Yaşam: Şevin Alaca kimdir? Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Şevin Alaca: Kars’ta doğdum. İlk okul öğrenimi Kars’ta tamamladım. Daha sonra Avukat olan babamın işinden dolayı Erzurum’da yaşamaya devam ettik. Orta, Lise ve Üniversite öğrenimi Erzurum’da tamamladım. 2003 yılında babamı kaybedince İstanbul’a yerleşmeye karar verdik. İlk başta babam gibi Avukat olmak istemiştim. Kars’ta Babamın mali müşavir bir arkadaşı yanında yaz tatilinde çalışıyordum. Sonrasında Mali müşavir olmaya karar verdim. 2019 yerel seçimlerde Kars Belediye Eş başkanlığını 18 ay sürdürdüm. Halen Mali müşavirlik mesleğimi devam ettiriyorum.

Serhat Yaşam: HDP’den  Kars Belediye Eş Başkanı olmanızın sürecini bize anlatabilir misiniz?

Şevin Alaca: Ben politik bir Ailede doğdum ve büyüdüm. Dedem Kars’ta Avukatlık yaptı ve ağır ceza Reisliği, Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı yaptı. Babam Kars’ta HADEP döneminde Avukatlık ve siyasete ön plana çıkmıştı. Aslında benim politik görüşüm şekillenmişti. 2014 yılında Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde sandık görevlisiydim ve Ataşehir ilçe yönetiminde aktif olarak çalışmaya başladım. HDP İl Kadın meclisinde çalıştım. Kars adaylığım sürpriz oldu diyebilirim. Siyaset benim için önemliydi, Kars’ta bir şeyler yapmak benim için önemliydi. HDP Kars il örgütü benim adaylığımı önermiş, bende bunu olumlu değerlendirdim. Kars’a gidip orada hizmet etmek benim için önemliydi. Babamdan bana kalan siyasi mücadele mirası ve hem de kadınlar adına bir şeyler yapmak için bu grev çok önemliydi. HDP’de Eş Başkanlık sistemini gerçekten önemsiyorum. Biz kadınlar için devrim niteliğinde bir uygulamadır. Kadının yok sayıldığı tekilleştirildiği bir ortamda, kadınların ön plana çıkmasını teşvik etmek amacıyla önemliydi. Bazı siyasi partilerde kadın kotası bulunuyor ama seçilebilir yerlerden gösterilmiyor. HDP bunun için bir fırsatı, Kars’ta yaşayan kadınlarında birçok sorunu vardı. Bu kadınların sorunlarında aktif rol almak ve Belediye hizmetlerinde mahrum kalmış kadınlara ulaşmak istiyorduk.

Serhat Yaşam: Kars Belediye Başkanlığı seçim süreci için gittiğiniz hangi zorluklarla karşılaştınız?

Şevin Alaca: Kars’ta zor bir süreç ile karşılaşacağımı bilerek gittim. Her şeyden önce zorlu bir seçim süreci geçirdik. Geçmiş dönemde edindiğimiz tecrübeye göre kazandığımız Belediyelere kayyum atanıyordu. Aslın seçimlerin çok önemli olmadığı bir süreçten geçiyorduk. Halk iradesinin önemsenmediği ve hukuki alt yapısının olmadığı hakların gasp edildiği bir süreçten geçiyoruz. Tüm bunların bilinciyle Kars’a gittim. Zor bir seçim süreciydi. Çalışmalarımızı provoke etmek adına, birçok girişimde bulundular. Gerçekten Kars halkı bıkmıştı ve hizmet almak istiyordu. Kars halkı asında birçok partiyi de yerel yönetimde denemişti. O dönem için Kars’ta HDP Rüzgarı esti halk umutlanmıştı. Çünkü Iğdır bu konuda önemli referanstı. %30 ile yaklaşık 12 bin oy almıştık. İlginçtir 3 parti birbirine yakın oy aldı ve biz az bir farkla seçimi kazandık. Kars’ta MHP’den HDP’ye keskin bir geçiş oldu. Biz Kars’ta sadece kendi partimizden değil, diğer partilere oy veren seçmenden de destek aldık. Kars kozmopolitik bir yapıya sahip. Sadece Kürt yok Azeri, Terekeme, Türkmen, Alevi ve suni gibi birçok karma bir yapısı var. Ama ortak bir yaşam kurulmuş Kars’ta. Maalesef seçim döneminde ayrıştırılıyor ve kimlik siyaseti üzerinden politikalar ilerliyor. Biz seçim döneminde herkese eşit mesafede olacağımızı kimseye ayrım yapmadan hizmet götüreceğimizin teminatını verdik.

Serhat Yaşam: Kars Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra yaptığınız çalışmalar vardı bunlardan bahsedebilir misiniz?

Şevin Alaca: Toplumsal Belediyeciliği hedef aldığımız için bunun için neler yapabiliriz bu konu üzerinde yoğunlaştık. Yol temizliği su ve çevre temizliği gibi Belediyenin yapması gerek hizmetlerin dışında ne yapabiliriz diye, bu önemliydi. Kars normalde işsizliğin yoğun yaşandığı bir kent, pandemi sürecinde iş yerlerin kapanması işten çıkarmalar daha da kötü etkiledi. Biz Kars’ta nasıl üretimi teşvik edebiliriz, bunun üzerine birtakım planlamalar yaptık. Kars’ın yöresel ürünleri bilinen ve tercih edilen ürünlerdir. Bunların ön tarafa çıkması için bir takım çalışmalar yaptık. Genetiği bozulmamış Kavılca buğdayını Belediye arazilerine ektik. Kaz civcivi köylülere yetiştirmelerini teşvik etmek için dağıtık. Kars’ın geçim kaynağı Hayvancılık ve Tarım olmasına rağmen yanlış devlet politikaları yüzünden büyük zarar gördü. Kars’ta bir Hayvan pazarı var. Aslında şehrin borsası ekonominin can damarı ama bunu teşvik edecek bir şey yok. Biz bu konuya yoğunlaştık. Belediye binasının altında Kars’ın yöresel ürünlerin satıldığı bir market açtık. Büyükşehirlerde yöresel ürünlerimizin tanıtımını yaptık. Kars’ta kadınların ekonomik olarak kazanç elde etmeleri için ”Mor Kafe” açtık. Mor Kafede sadece kadınlar çalışıyordu. Evde yaptıkları yöresel ürünleri Mor Kafede satma imkanları vardı. Doğu Ekspresi ile Kars’ta kış turizmi canlanmaya başlamıştı. Kars dayanışma mağazası açtık. İstanbul da yaşayan hemşerilerimizin bu konuda büyük desteklerini aldık. Büyük şehirlerden hemşerilerimizin gönderdiği kıyafet, ayakkabı gibi giyim eşyasını ihtiyaç sahibi vatandaşlar hiç bedel ödemeden beğendikleri ürünleri alıp gidiyorlardı. Yine Kars’ta kadına şiddetin önüne geçmek için kadın dayanıma merkezi açtık. Burada sosyal hizmetler uzmanı arkadaşımız görev yapıyordu. Çok güzel tepkiler alıyorduk. Kadınlar ile birebir konuşup sorunlarını dinliyorduk. Kadınların bu konuda direk bize ulaşmaları içim Mor hattı açmıştık. Biz bu talepleri alıyorduk ilgili komu kurumuna ulaştırıyorduk. Kars Barosu ile, Sosyal hizmetler ile, Valilik ile bu şekilde yürütmeye çalışıyorduk. HDP Belediyesi olunca maalesef bu çabalarımız karşılık bulmuyordu. Ama her türlü şarta görevimizi yürütmeye gayret ediyorduk.

Serhat Yaşam: Kars Belediye Eş Başkanlığı yaptığınız dönemde yerinize kayyum atandı ve bir süre cezaevinde kaldınız. Bu süreçte halkın tepkisi ne oldu?

Şevin Alaca: HDP İl Belediyeleri arasında kayyum atanmayan bir Kars Belediyesi kalmıştı. Tabi bizim için sürpriz değildi. Ayhan Bilgen görevden alındıktan sonra ben ve meclis üyesi arkadaşlarım bir hafta sonra görevden alındık ve tutuklandık. Kayyum atanması herkeste bir tepki oluşturdu. Her şeyden önce Kars Belediyesi iddia edildiği gibi bir takım illegal işlere bulaşmış ve yolsuzluğa bulaşmış bir Belediye değildi. Diğer tüm HDP’li Belediyeler gibi. Maalesef iktidar partisinin yürüttüğü siyasi süreçte Kars Belediyesi de nasibini aldı. Ben tutuklandım 6 ay hapiste kaldım. Ayhan Bilgen aynı şekilde. Sonrasında Kars’a gittim HDP’ye oy versin veya vermesin her kesimden bize yapılanlar karşısında büyük bir tepki olduğunu gördüm. Her şeyden önce bunun Kars’a yapılan bir haksızlık olduğunun farkındalar. Ben inanıyorum ki bir sonraki seçimde halk tepkisini sandıkta da gösterecektir. Çünkü Kars Belediye meclisi 5 partiden oluşan geniş tabanlı bir meclisti. Belediye kararların oy birliği veya oy çokluğu ile alınan bir Belediye meclisiydi. Onların hakları da gasp edildi. Aslında Belediye Başkanı görevden alındığında veya istifa etiğinde Belediye meclisi oyları ile bir Başkan vekili seçiliyor. Maalesef bu hakta gasp edildi. 5 Partinin bulunduğu meclis feshedilerek Kars halkının özgür iradesi yok sayıldı. HDP’yi ayırsak diğer 4 partinin seçmenine de haksızlıktı. Bunu demokrasi açısından böyle değerlendirmek lazım. Her zaman demokratik siyaseten yana olduk. Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini görüşümüzü ifade ettik. Çünkü bu Kars’a yapılmış bir haksızlıktır. Kars halkı hizmet almaya başlamıştı. Bunların önüne geçilmiş ve bunlar engellenmiş oldu.

Serhat Yaşam: Yeniden siyasete dönmeyi düşünüyor musunuz? Partinizden yeni bir görev için teklif gelir kabul eder misiniz?

Şevin Alaca: Siyaset yaşantımızın her alanında var. Düşüncelerimizde, dinlediğimiz müziğe ve sosyal çevremize kadar aslında siyasi duruşumuzu yansıtır. Şu anda benim devam eden hukuki bir sürecim var. Siyasal süreç nasıl ilerler onu bilemiyoruz. Tabiki partim her hangi bir görev verdiğinde görevden kaçmam.

Serhat Yaşam: 18 Aylık Kars Belediye Eş Başkanlığı döneminde ve sonrasında Kars ilinin gelişmesi konusunda sizce öncelikli neler yapılabilir?

Şevin Alaca: Kars ilimiz özel tarihi ve kosmopolitık yapısı ile çok özel bir kenttir. Kars birçok özeliği ile gizli bir cevherdir. Kars Tarım ve Hayvancılık can damarı olmasına rağmen bir entegre tesisi yok. Ya da Et veya bir Sucuk markası yok. Yine Kars kaşarı, Gravyeri var ama yeterince gerekli değer verilmiyor ve ön plana çıkarılmış değil. Kars’ta kış turizmi özelikle Sarıkamış kayak tesisi çok önemli bunların geliştirilmesi ve teşvik edilmeyi hak ediyor. Kars’ın dışında çok önemli Karslı iş adamları var maalesef gerekli ilgiyi gösterip yatırım yapmıyorlar. Kars’ta şöyle ilginç bir durumla karşılaştık. Kars Belediyesine yoğun bir iş talebi vardı çünkü Kars Belediyesini iş kapısı olarak görüyorlar. Bu durum Kars’ta iş imkanı olmamasından kaynaklanıyor. Kars’ta insanların çalışabileceği sanayi tesisi ve Fabrika yok. Biz bu konuda iş adamlarımızla görüşmelerimizi yapıyorduk. Kars’a gelip Fabrika ve başka iş yerleri açmaları konusunda davet ediyorduk. Örneğin turizm konusunda çok önemli imkanlar var. Kars kış turizmi ve Ani harabelerin bulunduğu tarihi bir şehirdir. Kars’ın ciddi anlamda turizm potansiyeli bulunmaktadır.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şevin Alaca: HDP’nin sembolü bir ağaçtır. Aslında bu ağaçların her yaprağı Kürtleri, Türkleri, Azerileri, Kadını, Genci, Ekolojiyi gibi Kars bir ağacın kök salması gibidir. Kars Şehri maalesef siyasi sürecin geldiği nokta ayrıştıran, ötekileştiren şiddet dili üzerinde kurulmuş. Kars ülke siyasetine örnek teşkil edebilecek bir şehir. Çünkü farklı kültürlerin, farklı inançların yıllardır, asırlardır birlikte yaşadığı bir yerdir. Bu anlamda toplumun ön yargılarını kırabilseydik Kars ülkede örnek teşkil edebilecek bir kent olmuştu. Kars Belediyesi çok ihmal edilmişti. Biz devraldığımızda ağır bir borç batağı vardı. Belediyenin bütün mal varlığı hacizliydi. Kars Belediyesinde Eş Başkanlık sistemini iyi uyguladığımızı düşünüyorum. Burada Ayhan Bilgen’in katkıları da çok önemlidir. Kadının siyasete öne çıkması konusunda örnek bir model çıkardığımızı düşünüyorum. Hem partimize, hem de Kars’a örnek bir model sunduğumuzu düşünüyorum. Eş başkanlık sisteminde kadınlar kendi düşüncesiyle, kendi rengi ile, kendi zihni ile, kendi iradesi ile bir takım karar mekanizması ile süreçte yer almasıdır. Umuyorum önümüzdeki yerel seçimde Kars halkına hizmeti partimiz elde eder. Kars halkı için başlattığımız örnek toplumsal belediyecilik modelini tam anlamıyla ortaya çıkma fırsatı doğmuş olur.

 

 

 

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …

Bir cevap yazın