Songül Bilgili; Türk Bayrağını Havalandırmak Her İnsana Kısmet Olmaz

Karete budokido Kyokushin sporu Antrönörü Songül Bilgili, Serhat Yaşam Dergisine Spora nasıl başladığını ve başarı öyküsünü anlattı.

Serhat Yaşam: Songül Bilgili kimdir? Kendinizden bize bahsedermisiniz?

Songül Bilgili: Ardahan ili Hanak ilçesinin Koyunpınar köyünde 1972 yılında doğdum. İlkokulu köyümde okudum. Birinci sınıfta iken babamı kaybettim. İmkanlar çok zordu babamın kaybıyla daha da zorlaştı. O zamanlar köyde yokluk fakirlik vardı. Okuma imkanı yoktu, Köyde dikiş nakış kursları açılmıştı. Biraz devam ettim malzeme alacak paramız yoktu, onu da bırakmak zorunda kaldım. Köyde kış aylarında halı kilim örülüyordu. Üç yıl halı kilim örmeye devam ettim azda olsa para kazanıyordum, o zamanlarda eşimle tanıştım. Bir yıllık tanışma süreci evlendim üç yıl köyde oturdum. Bir oğlum doğdu oğlum bir yaşınadaydı, İstanbul’a gelmeye karar vermiştik. Yol paramız dahi yoktu düğünde takılan altınları bozarak yol parası yapmıştık. İstanbul Esenyurt ilçesi İncirtepe mahallesinde beş yıl oturdum. 17 Ağustos 1999 depreminde kirada oturduğum evim tamamen yıkılmıştı. üç ay Sokak da yaşadık, yakınlarımın desteğiyle Şişli'de iş imkanı buldum. Eşimle birlikte çalıştık. Eşim emekli oldu ben çalışmaya devam ediyorum. Bu süreçte birde kızım oldu. İki çocuğum var oğlum Akdeniz Üniversitesini okudu şu an asker kızım da Lisede okuyor.

Serhat Yaşam: Karete Budokido sporuna nasıl başladınız?

Songül Bilgili: Karete Budokido sporuna başladığım net tarihi hatırlamıyorum. Çok uzun zaman oldu spor yapıyordum ama o bana yetmiyordu arayışdaydım birden fazla spor dalını denedim ama olmadı. Komşunun oğlu kareteye gittini öğrendim. Bundan önce köyde iken abimin bize getirmiş olduğu karete kitabında öğrenip kendinizi savunun ama Çince yazıyordu hareketler vardı. Hiçbir şey anlamadım bakmakla öğrenelimiyordu. Komşumun oğlunun kareteye gittiğini öğrendiğimde çok mutlu olmuştum aradığımı bulmuştum ve o çocukla gittim kaydımı yaptırdım. Mahallede arkadaşlarım ve çocukları teşvik ederek topluca gittik Karete yapmaya bir süre sonra arkadaşlar birer birer bıraktılar. Ama ben devam ettim karete salonunda beyaz elbise hareketler teknikler çok hoşuma gitti. Sertvuruş severim Karete sert bir spordur. Zor oluyordu gündüz çalış o akşam spor yap ama bıkmadım kar kış soğuk dinlemedim. Bu yıllar içinde bu arada biz sıkılıp uzaklaştık, uzaklaştığım da oldu. Ama bir kere kareteye sevmiştim bu arada kızım doğdu neredeyse salonda büyüdü. O dönem zordu bütün gün çalışıp akşam kızımı kucağımda salona gidiyordum 1,5 saat çalışıyordum, yorucuydu ama keyif alırdım. Bu arada kendime hedef koymuştum sınavlar olduğunu gördüm kuşak sınavıydı. Üç ayda bir yapılırdı, kuşak sınavına girdim kendimi ödüllendirme adına bu böyle yıllarca devam etti. Nihayet siyah kuşağa ulaşmıştım. Önce asistanlıkla başladım çalışmaya yardımcı Antrenör oldum. Bu arada karete ile kalmadı. Wushu kungfuya girdim. O dalda Antrenörlük aldım, hakemlik aldım, kademe duvan aldım artık Karete Wushu Kunfu Her iki dalda Eğitmenim var Antrenörüm artık buraya kadar yükseleceğimi tahmin etmemiştim. Sadece spor yapmaktı amacım, şimdi bu kademeler üstüne milli sporcu oldum. Avrupa maçlarına katıldım komite ikinci Karete üçüncülüğü aldım, çok mutlu olmuştum. Allah bana nasip etmişti. Türk bayrağını göklere kaldırmamı, istiklal marşını korkutmayı, çok güzel bir duyguydu. Benim için Manevi yönü çok yüksekti ve mutluluktan hıçkıra hıçkıra ağlamıştım. Türk bayrağını havalandırmak her insana kısmet olmaz ama bütün engelleri rağmen bunu ben yapmıştım. İşte karetenin bana kazandırdığı güvendiğim kadın olup spor genelde erkek yapar kadınları ön plana almazlar, spor hayatımda çok engel kondu bana çok yerde engellendim ama ben merttim ve serttim ben bunu yapabilirdim ne mutlu bana kendimle gurur duyuyorum ve benim gibi kızlarımıza öncü olup güçlü olmayı başarmak hedefimdir. Önce kendi kızıma sonra diğer kız çocuklarına yetişmesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Başarırız bunu ben başardıysam her çocuğun başaracağını düşünüyorum.

Serhat Yaşam: Karete budokido Kyokushin sporu yapmak isteyen gençlere neler önerirsiniz?

Songül Bilgili: Gençlerin Karete budokido Kyokushin yapmalarını çok isterim. Gençlere ve çocuklara çok faydası vardır. Öncelikle içine kapalı olan gençler ve çocuklar faydaları saymakla bitmez. Üniversite düzeyi bir eğitimdir artistik gösterisi, kıyafeti tekniği olarak çok iyi vücutumuzun alanını çalıştırıyorsun, kendini savunuyorsun, ruhunu ve bedenini sinir sistemini kontrol ediyorsun, disiplini saygıyı sevgiyi hazmetme iyi mücadeleyi, sosyalleşmeyi öğreniyorsun. Maçlar da çıkıyorsun tatamiye dövüşüyorsun maçın bitiminde doyasıya sarılıp derece yapan arkadaşınızı kutluyorsun. En güzel yanı dost oluyorsun. Disiplini yüksek bir spordur, yaşları ne olursa olsun bu sporla tanışmalarını gönülden isterim.

Serhat Yaşam: Ülkemizde spora olan ilgiyi yeterli görüyormusunuz?

Songül Bilgili: Ülkemizde spora olan ilgi yetersiz ülkemizin büyükleri ve söz hakkı olanlar spor eğitimine ağırlık vermeli ve teşvik etmeli yardım destek sağlamalı diye düşünüyorum. Okullarda dersler konulmalı, uzakdoğu sporları dallarında ve okulda olmalı. İmkanı olan çocuk salona ücret ödeyerek geliyor imkanı olmayan çocuk gelemiyor ondan dolayı okullara bu spor konmalı.

Serhat Yaşam: Pandemi sürecinde spor salonları nasıl bir süreç geçiriyor? Spor salonları hangi sıkıntıları yaşıyor?

Songül Bilgili: Pandemi sürecinden önce spor salonları zaten sıkıntılar vardı. Pandemi iyice zorlaştırdı, salonlar kiralarını ödeyemez oldular. Günlük temizlik, dezenfekte yapılmaya başlandı. Salonda kullanılan malzememiz kısıtlıydı. Pandemi de kişiye özel olmalıydı, malzemelerin çok pahalı ailelerin imkanı olmaya zorlanıyordu. Aidatlar zor ödüyorlardı. Pandemi aileleri korkutmuştu uzun süre çocuklarını salona göndermediler. Farkında olan aileler çocuklarda duruş bozukluğu, algı bozukluğu fark edenler çocuğunu salona gönderdiler. Gelmeyenler aidatları ödemediler kiralar devam ediyor. Başka iş yapmayan sadece spor salonu ile geçimini sağlayan Antrenör arkadaşlarımı biliyorum durumları çok kötü Allah yardımcıları olsun.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Songül Bilgili: Son olarak ülkemizi bu Koronavirüs belasından kurtulması eskisi gibi normalleşmesini diliyorum. Beni tanıyan tanımayanı bütün hemşerilerime sağlık huzur içinde spor yaparak sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Göz Atın

Bursa, Science Expo’ya hazırlanıyor

 Bursa’da bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla 2012 yılında başlayan, pandemi nedeniyle iki yıldır …

Bir cevap yazın