Tamer Toprak: STK Olayı Metropollerde Mikro Milliyetçiliğe Dönüşmüştür

İstanbul ve Amerika’da Ticari İşletmeleri bulunan Toprak Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Toprak, Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Tamer Toprak kimdir? Kendinizden bize bahsedebilir misiniz?

Tamer Toprak: Ardahan Göle ilçesi Çardaklı köyü doğumluyum. Ardahan tanınmış Ailelerden Ozzo Ailesinin bir bireyiyim. İstanbul Ataşehir’de iş insanı olarak Ticari İşletmelerimiz ile faaliyet göstermekteyiz.

Siyasal Yaşam: Sahibi olduğunuz Toprak Otomotiv hakkında ve sektördeki hizmetlerinizden bize bahsedebilir misiniz?

Tamer Toprak: İstanbul Ataşehir Ferhatpaşa’da merkezi bulunan ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım  Toprak Otomotiv, 2009 yılında Oto Servis olarak faaliyete başladı. Akabinde 2013 yılında Toprak Motors olarak araç alım satımına ve araç kiralama sektöründe adım attı. Toprak Otomotiv olarak 2009 yılından buyana aynı yerimizde ve değişmeyen müşteri potansiyelimizle güvenilir bir şekilde hizmet etmeye devam etmekteyiz. Bunun yanı sırsa açmış olduğumuz Toprak Oto Yıkamada dahil olmuştur. Amerika New York Şehrinde 2005 yılında faliyete giren 2 adet Baba’s Restaurant halen devam etmekte, bunun yanı sıra 2022 yılında ağımızı büyüterek Amerikada New York şehrinde yeni açmış olduğumuz Baba’s Motors’uda Ailemize katarak büyümeye devam etmekteyiz.

Siyasal Yaşam: Memleketiniz Ardahan’a gittiğinizde yaptığınız gözlemlerde neler yapılabilir? Merkezi hükümetin yatırımlarını yeterli buluyor musunuz?

Tamer Toprak: Memleketim Ardahan‘a her yaz gitme fırsatı buluyorum. Her gittiğimde yeniden doğmuş kadar huzurlu hissediyorum. Doğanın o enfes güzelliğiyle baş başa kalma imkanına sahip olduğumuz için memleketimiz bu anlamda bizim için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Herkesin hayalinde var olan yeşilin dünya ile dansını da iliklerime kadar hissediyorum. Siyasal açıdan incelememiz gerekirse, merkezi hükümetin elbette çok faydalı katkıları olmuştur. Ancak; yeterli görmediğimiz bir çok kalkınmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Dünyanın Metropol olarak kabul ettiği bir şehirde yaşıyoruz. Burada ki imkanlarla kıyaslamamız doğru olmaz. İklim şartları da kalkınmanın önünde büyük engel teşkil ediyor. Göçün henüz önlenmediğinin aşikar örneklerini görmekteyiz. Örnek verirsek; Göle ilçemizde Askeriyenin gitmesi Orman İşletmesinin gitmesi keza Cezaevinin gitmesi gibi bir çok örnek verebiliriz. Merkezi hükümetten bağımsız olarak sermayenin sadece tüketim üzerine bölgemizde yerleşmesi de esnafımızı çok zor duruma sokmuştur. Büyük marketler adeta küçük esnafların kapılarına kilit vurulmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda Bir esnaf olarak olayları gözlemlediğimde bunun büyük olumsuzluklar doğurduğunu da görüyoruz.
Neler yapılabilir sorusuna gelirsek; Kış turizmi için çok geç kalındığını düşünüyorum. Süt ve süt ürünleri tesislerinde büyük boşluklar var. Fabrikaların açılıp göçün ve işsizliğin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Siyasal Yaşam: Ardahan ve Göle STK’larında yer aldınız. Bölge STK’larını çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Tamer Toprak: STK olayı Metropollerde Mikro Milliyetçiliğe dönüşmüştür. Her yerel STK’nın muhtemelen faaliyet raporları verdiği pozlar ile doludur. STK dediğiniz yerler sadece taziye mesajı yayımlamaz, Bölgenin kalkınması için raporlar oluşturup yetkililere sunması gerekir. Büyük Şehirlerde STK’laşmanın en büyük özelliği Devlet ile vatandaş arasında köprü kurmasıdır. Ancak; STK’lar günümüzde bu köprüyü kendi menfaatleri uğruna kurdukları için başarısızlık kaçınılmaz olmaktadır. STK’lar bir güç ise bölge halkı bu gücü sadece halay başlarında değil her türlü kalkınmada öncü olarak görmeleri gerekir. Dernekleşmenin kurulma amacı da zaten fayda ilişkisiyle sosyal bir alan açarak insanları kurumsal açıdan temsil etmektir.

Siyasal Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Tamer Toprak: Bizlere böyle bir fırsatı tanıyan Siyasal Yaşam Gazetesine şükranlarımı sunuyorum.
Bizleri hatırlamanız, iletişim kurmanız oldukça kıymetli. Her ne sebepte olursa olsun siyasi görüşü dini dili ne olursa olsun Ardahan deyince tebessüm edecek hale geliyorsak bunu coğrafyamıza borçluyuz.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …