Ümit Kaftancıoğlu, Ölümünün 41.Yıl Dönümünde Halk Tv’de Anıldı

41 yıl önce evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Eğitimci, Gazeteci, Yazar Ümit Kaftancıoğlu 11 Nisan Pazar günü HALK TV’de anıldı.

HALK TV’de Serhan Asker’in sunduğu ”Görkemli Hatıralar” programında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu katılımı ile Ümit Kaftancıoğlu anma programı yapıldı.

Gazeteci, Yazar ve Radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu, 12 Eylül öncesinin kurbanlarından biriydi. 11 Nisan 1980’de kızının gözleri önünde öldürülen Ümit Kaftancıoğlu’ndan geriye öykü, roman, derleme ve röportaj çalışmaları kaldı.

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?

1935 yılında Ardahan’da dünyaya gelen Ümit Kaftancıoğlu, okuma ve yazmayı çok küçük yaşlarda öğrenmiştir. İlkokul öğrenimini tamamladıktan sonra köy enstitüsüne giden Kaftancıoğlu, öğrenimini tamamladıktan sonra Rize’nin Pazar ilçesinde ortaokul öğretmenliği yapmıştır.

Daha sonra bir süre Türkçe öğretmenliği yapan Kaftancıoğlu, hakkında yapılan soruşturmalar sonucunda görevden uzaklaştırılmıştır. 1974 yılında TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başlayan Kaftancıoğlu, yazmış olduğu Dönemeç eseri ile TRT büyük Ödülünü almıştır.

11 Nisan 1980 yılında evinden işine doğru giderken silahlı saldırıya uğrayan Kaftancıoğlu, sırtına ve göğsüne isabet eden beş kurşun nedeni ile kaldırılmış olduğu hastanede hayata gözlerini kapamıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Kaftancıoğlu’nun anısına düzenlenen Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması, 2005 yılından itibaren düzenli olarak yapılmaktadır.

Göz Atın

Esenyurt’ta Avrupa Hareketlilik Haftası Yürüyüşü

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Avrupa Birliği’nin bir girişimi olarak her yıl düzenlenen ve bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir