Üzeyir Engin: İşimi Çok Seviyorum

Engin Gayrimenkul ve Yıldız TV yönetim kurulu Başkanı Üzeyir Engin, Serhat Yaşam dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Üzeyir Engin kimdir?

Üzeyir Engin:1978 Ardahan Hanak doğumluyum. İlkokulu Hanak Aydere Köyünde okudum.1989’da İstanbul’a geldim. Ortaokul ve Liseyi İstanbul’da tamamladım. 2 Yıl Balıkesir’de İşletme okudum. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde yaklaşık 44 ay Finans bölümünde çalıştım. Günay Çapan yanında çalıştık. Daha sonra kendi işimizi açtık.Oto Galeri işi yaptık. Sonrası Emlak işine girdik.Emlak işine girdikten sonra 01 Temmuz 2014’de Türkiye’nin en büyük Kent projesi Biga Engin Kent’i başlattık.

Serhat Yaşam: Engin Gayrimenkul ne zaman kuruldu?

Üzeyir Engin: 2004 ocak ayında Engin Gayrimenkul kuruldu. K.Çekmece Sefaköy’de başladık.Arsa alım satım ve komisyonculuk üzerine kurduk. Ondan sonra İstanbul’a yakın olan bölgelerde, ilçelerde, Mahallelerde arsa alıp satarak yatırımcılara kazandırdık.O dönemler dönümü 1-3 lira olan yerler 10 yl sonra 10 lira oldu. Sonra Çanakkale Biga. Tabi müşteri pötföyümüz çoğaldı, Referans müşterimiz arttı. 2014 Temmuz ayında Biga Engin Kent’te 3 milyon metrekare yaklaşık 4 bin parsel, 6 bin konut, 25 bin kişinin yaşayacağı büyük bir kent projesi kurduk. Ordan büyük bir yükselişe geçtik. Yurt dışı ağırlığımız git gide artı. 2 sene sonra Didim Engin Kent’e başladık. Ordada Didim coğrafi bakımından, Deniz bakımından ve hava bakımından bizim müşteri kitlemize hitap ettiği için, orada 1800 parsel anlaşmamız oldu. Her iki yerin arsa satış oranı %95 bitti. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı büyüyor, gelişiyoruz. Firmamıza gelen müşteri sayısına baktığımızda Avrupa ayağı güçlendi. Yaklaşık 5 yıl önce başta Almanya olmak üzere sırasıyla Avusturya, Fransa, Belçika, İngiltere, Hollanda  olmak üzere bu bölgelere kendim ziyaret ettim. Artık ziyaretler o kadar fazla olmaya başlsadıki ofis açma ihtiyacı duyduk.Kendim her ay 10 gün bazen 15 gün yurtdışında geçiriyorum. Şu anda Almanya’da ofisimiz var yakında Avusturya Viyana şehrinde bir ofis açacağız. Tabi bu süreçte bunlar reklam ile oluyor.

Serhat Yaşam: Sahibi olduğunuz Yıldız TV izlenme oranı artı. Yıldız TV arsa satışlarınızda katkısı ne kadardır?

Üzeyir Engin: Biz daha önce Müzik kanalarında ana sponsor oluyorduk. Ödediğimiz paralar çok ciddi olunca kendi kanalımızı kurma gereği duyduk. Hem türkü, hem kültür bölgesel değil genel baktık. Her bölgeden insanların kendinden bişey bulacağı bir kanal. Yıldız EN TV yaklaşık 22 aydır yayında, gelen tepkiler inanılmaz, özelikle Avrupa’da insanların sahip çıkması kanal bizim diyorlar. Bu bizi mutlu etti. Çok iyi sanatçılar şu anda bizime program yapıyorlar. Bu gün Türkiye’nin duayen sanatçılardan Sebahat Akkiraz, Güler Duman, Tolga Sağ, Özcan Türel, Aynur Haşhaş gibi ismini sayamayacağım çok sayıda sanatçı ile program yapıyoruz. Onların bizi tercih etmesi çok güzel. Sebahat Akkiraz sanat yılının 50. yıl dönümünü Yıldız EN TV’de yapacağım diyor. Tabi böyle şeyleri duyunca mutlu oluyoruz. Buda gösteriyor biz doğru yoldayız, bu işi iyi yapıyoruz ve yapacağızda inşallah. Yıldız EN TV bizim Ardahan bölgesindede gerek Vali bey, gerek Belediye Başkanı ve Kaymakamlar ile görüştüğümüzde her ilçede izlendiği ve takip edildiğini belirttiler. Ardahan bölgesinden yaklaşık 5 sanatçımız program yapıyor. Bölge sanatçılarımızı her zaman destekliyoruz. Ayrıca bölge Dernekleri ve tüm Dernekler ücretsiz çıkarıyoruz. Eskiden televizyonlara 2-3 bin lira para veriliyordu şimdi öyle bişey yok. Bizde gelip ücretsiz programlarını anlatıyorlar. Ozanlar çok, Aşıklar çok Kültür ağırlıklı bölgelerimizede yer veriyoruz.

Serhat Yaşam: KAISİAD yönetiminde yer alıyorsunuz. İstanbul’daki STK’ları nasıl görüyorsunuz?

Üzeyir Engin: KAISİAD’ın tanıtım günleri yapmasına karşıyım. KAISİAD Kars’ta, Ardahan’da, Iğdır’da Okul yapsın. Oranın yollarını yapsın, Oranın Belediye ve Valiliği ile işbirliği yapsın. Adı üstünde KASIİAD Kars Ardahan Iğdır İşadamları Derneği, bir kahvaltı, bir gece yapmak KAISİAD’ın işi değil. Toplasan 10 kişiye kahvaltı, 100 kişiye gece, tanıtım günleri bunlar KAISİAD’ın işi değil. Bunları Federasyon Dernekleri, İl Dernekleri, Köy Dernekleri bunları yapacak. KAISİAD bunları yapmaması lazım.Bunu Başkana söyledim. En son kurultay vardı, kurultaydada çıktım söyledim. Kars, Ardahan, Iğdır İşadamları Derneği ise o logonun altında o bölgede yapılması gereken işler var.

Serhat Yaşam: KAISİAD Kars, Ardahan ve Iğdır’a Engelli arabaları ve öğrencilere giyim yardımları yapmıştı. Sizce bunlar yetersiz mi?

Üzeyir Engin: Bende işte onlar yapılsın diyorum. Ben iki dönemdir KAISİAD yönetimindeyim. Önceki dönemde 100’den fazla Engelli arabası bölge illerinde ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Öğrencilere burslar verildi. İşte KAISİAD’ın işi bu. KAISİAD Kars, Ardahan ve Iğdır’da yerel yöneticiler ile iş birliği içinde destek olsun.KAISİAD sadece 30 kişi değil 3 bin kişi olsun.5 bin kişi olsun. Bugün TÜİSİAD ve MUSİAD’da binlerce üye var.

Serhat Yaşam: Doğu Ekspresi Treni son durağı Ardahan olsun kampanyası var. Destek veriyormusunuz?

Üzeyir Engin: Bugün Kars’ta otelerde yer yok. Ben gidecektim arkadaşlarım yer yok dedi. Bu mutluluk veren bişey. Ardahan’da keşke aynı şey olsa. Burdan bir serzenişte bulunmak istiyorum. Eski Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan, çok iyi bir siyasetçi saygımız sonsuz. Ama nedense Ardahan ile ilgili çok büyük bir çalışma yapmadı. Kars’ı ön planda tutu. İsteseydi o Treni Ardahan’a getirirdi. Sayın Cumhurbaşkanında her türlü onayı alırdı. Büyük şeylerde Kars, Ardahan birlikteliği diyoruz ama oraya gidin Kars, Ardahan çekişmesi var. Samimi söylüyorum. Gerek ticarette, Havaalanın Kars’ta olması, Ama Bakanımızın Doğu Ekspresi Trenini Çıldır üzerinden Ardahan’a ulaştırması gerekiyordu. Biz burda Kars Ardahan birlikteliği diyoruz ama Kars’ta Ardahan’ı istemiyorlar, Ardahan hep gölgemizde kalsın istiyorlar. Aslında buda yanlış. Kars ile Ardahan birlikte olursa ama Iğdır’ı ayrı tutuyorum çünkü oranın coğrafik konumu bizim gibi değil. Eğer o Tren Ardahan’a gelseydi ardahan Kars’ın iki büyüklüğüne ulaşırdı. Bir Çıldır Gölü varki, Davos bir değişiğidir Ardahan. Burdan bakınca işin siyasi boyutu farlı olduğu için Ardahan Kars kadar ilerliyemiyor.

Serhat Yaşam: Siz bir İş adamı olarak,ülkemizdeki Ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz?

Üzeyir Engin: Siyasetçi değilim ama pazarda yansıyanı gördüğüm ile kağıt üzerindeki gördüğüm arasında makasın epey açıldığını hissediyorum. Doların ve Euronun sınırda olduğunu tam patlama noktasında olduğunu görüyorum.Çünkü Dolar ve Euro 6 aydır yerinde sayıyor, bu bir bekleyiştir. Ekonomide çok çok kötü değiliz ama yapılan 2018-2019 ve 2020’ye girdik. Bu dönemlerdeki artışa bakın, buna  Asgari ücrete dahil baktığınızda aradaki makas çok açık. Bunun etkisi Ortadoğudaki büyük sorun.Ortadoğu’daki sorun kıyamete kadar gider.Türkiye burda yaptığı yanlışlardan dolayı bu hale geldi, halen yanlış yapmaya devam ediyor. Halla günde 30 bin- 40 bin göçmen geliyor. Rusya ile Amerikanın oynunda ortada top koşturıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı 6 aylık bebeği dışarımı atalım ne yapalım diyor muhalefeti eleştiriyor.Ama Dünyada 7 milyar insanın 4 milyarı aç.Yoksukuk sınırı altında yaşıyor. O zaman hepsine biz göğüs gerelim.

Serhat Yaşam: Televizyonda Arsa satışı yaptığınız proramlarda satığınız arsanın bir yıl sonra ne kadar kar getirisi olduğunu vatandaşlara belirtiyorsunuz ve bunun garantisini veriyorsunuz. Sektörünüzdede öncü firmalar arasında yer alıyorsunuz. Firmanıza bu kadar talep ve güvenin sebebi nedir?

Üzeyir Engin: Çünkü bu işi Türkiye’de en iyi yapan benim. Çünkü ben alırken Elmayı dalından koparıyorum.Çünkü ben hala Kırklareli bölgesinde 12900 liraya arsa verebiliyorsam, yılbaşıda 180 kişiyi 20 günde Tapu sahibi yaptım. Arsa verdik, yatırım için tapu verdik.12900’e verdiğim yerler şimdi 35900 lira oldu. Çanakkale Biga örnek vereyim. 01 Temmuz 2014’de arsa 14900 lira ile girdik, şimdi 100 bin lira. Ben Almanya’da 5 parsel satım 100 bin liradan. Biz yaptık. Bu çok önemli Gayrimenkul çok zor bir sektör. Gayrimenkulde yanlış yaparsan canını yakarlar, doğru yaparsan halk seni zirvede tutar. Doğru olduğumuzu düşünüyorum. Gelen müşterilerin samimiyetini görüyorsun.Geçen gün bir müşterimiz Tavukları Kümese kapatım Arsa almaya geldim diyor. Bunlar çok güzel şeyler. İşimi çok seviyorum. işime aşığım, gece 3.5’ta yurt dışından, Sabahta işimin başına geldim. Bunu maaşlı bir kişi yapmaz, ister 10 bin lira maaş verin yine yapmaz. Ama bende bu sevgi çok ayrı. Kars, Ardahan, Iğdır’lı hemşehrilerime selam diyorum. Birlik ve beraberlik içinde siyasi görüşümüzü bir kenara bırakalım, bölge için yapılması gereken ne ise gerçekten canla başla, diline, dinine, ırkına bakmadan yapmaya hazırım.

Göz Atın

Iğdır Halk Kütüphanesi Yapımına Başlandı

Iğdır şehir merkezinde büyük bir ihtiyaç haline gelen Iğdır Halk Kütüphanesi yapımına başlandı Kültür ve …

Bir cevap yazın