Yapay Zeka Etiği ve Güvenirliği İçin Yeni Çözümler

Rolls-Royce, yapay zekanın etik kullanımı konusunda, toplumun teknolojiye olan güvenini artırmaya yardımcı olabilecek iki yeni çözümünü duyurdu. Yeni tanıtılan bu çözümler sayesinde Rolls-Royce, endüstri 5.0 olarak da bilinen yeni sanayileşme dönemine geçişi hızlandırmaya yardımcı olabilecek.

Rolls-Royce’un tanıttığı çözümlerden ilki yapay zeka etik çerçevesi. Bu çözüm sayesinde firmalar, uygulamalarında yapay zeka kullanma kararının etik olup olmadığını belirleyebilecekler. Bu çözüm, yapay zeka kullanım etiğinin teorinin ötesinde ilk defa pratik uygulamaya geçişini de temsil ediyor.

Tanıtılan ikinci çözüm ise, adım adım yürütülen süreci ile yapay zeka algoritma sonuçlarının güvenilirliğini temin etmesi. Yeni çözümler kapsamında tanıtılan beş katmanlı kontrol sistemi, sürekli değişen algoritmalara değil, bu algoritmaların çıktılarına odaklanıyor. Bu kontrol sistemi algoritma çıktı sonuçlarını sürekli takip ederek güvenilir olmalarını sağlıyor.

Etik yapay zeka uygulamalarına geçiş yapılabilecek

Rolls-Royce CEO’su Warren East, London Tech Week’in Yapay Zeka Zirvesi’ndeki açılış konuşmasında konu ile ilgili şunları söyledi: “Araştırma sonuçlarımızı yayınlayarak, yapay zeka etiği hakkındaki kavramların tartışıldığı bir dönemi kapatmayı planlıyoruz. Araştırma sonuçlarımız sayesinde yapay zeka uygulamalarını etik bir şekilde kullanabileceğiz”

East ayrıca, “Şu anda yapay zekaya yönelik güven ortamının oluşturulamaması için pratikte hiçbir neden yok. Toplumun güveni olmadan yapay zekanın sunduğu olanaklardan tamamıyla faydalanmak mümkün değil. Bu güven ortamı sağlanabilirse, hayatlarımızın ve işimizin bir parçası olarak yapay zeka günlük hayatımızda kolaylıkla kendine bir yer edinebilir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Rolls-Royce olarak iş birliğine dayalı yeniliklere her zaman açığız. Dünyamızın daha iyi bir yer haline gelmesine yardımcı olabilmek için çalışmalarımızı ayrıntılı olarak paylaşacağız. Ayrıca bu süreci paydaşlarımız, müşterilerimiz, meslektaşlarımız ve teknoloji liderleriyle tartışmaya devam edeceğiz”

R2 Data Labs Rolls-Royce’un yapay zeka geliştirme çalışmalarını yürütüyor

Tanıtılan bu yeni çözümlerin geliştirilme evresi Rolls-Royce’un veri inovasyon birimi R2 Data Labs tarafından yürütülüyor. Bu çözümler ayrıca, Rolls-Royce’un kendi alanında da yapay zeka uygulamaları çalışmalarının bir parçası.

R2 Data Labs’ın Global Direktörü Caroline Gorski görüşlerini “Rolls-Royce’un yapay zeka yetenekleri, diğer şirketlerin ürün ve hizmetlerinde kullanıldığı için yaygın olarak biliniyor. Yapay zeka kullanımı ile ilgili mevcut tartışmalar hem tüketiciye hem de kişisel verilerinin işlenmesine odaklanıyor. Ancak, yapay zeka çözümlerinin yalnızca belirli sektörlerde değil, daha geniş alanda uygulanabileceğine inanıyoruz” diyerek ifade etti.

Gorski, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapay zekayla ilgili zorlukların tümünün üstesinden gelebilmiş değiliz. Bu çalışmayı ücretsiz bir şekilde kullanılabilir hale getirdiğimizde, dünyanın dört bir yanındaki firmalar i yapay zekayı uygulayabilecek. Yapay zeka gelecekte çoğu firmanın büyümesine yardımcı olacak”

Editöre Notlar

Etik çerçevesi ve güven süreci, birçok büyük teknoloji firmasında görev yapan konu uzmanları tarafından gözden geçirilmiştir. Bu uzmanların yanı sıra birçok sektör temsilcisi ile akademi ve devlet yönetimi düzeyinde uzmanlar tarafından etik çerçevesi ve güven süreci incelenmiştir. Bu değerlendirmelerin hepsi yılın ilerleyen günlerinde Rolls-Royce.com web sitesinde Creative Commons lisansı altında eksiksiz olarak yayınlanacaktır.

30 yılı aşkın süredir gelişmiş analitik uygulamaları yapan Rolls-Royce, dünyanın önde gelen endüstriyel teknoloji şirketlerinden biridir. Rolls-Royce 1999’dan beri gerçek zamanlı motor sağlığı izleme hizmeti ile yapay zekayı kullanmaktadır.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, gezegenimizin temel enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere en temiz, en emniyetli ve en rekabetçi çözümleri beraberinde getiren gelişmiş teknolojilerin öncü üreticisidir.
  2. Rolls-Royce’un 150’den fazla ülkede müşterileri bulunmaktadır. Bu müşteriler arasında 400’ün üzerinde havayolu ve leasing müşterisi, 160 silahlı kuvvetler, 70 donanma dâhil olmak üzere 5.000’in üzerinde enerji ve nükleer müşterisi yer almaktadır.
  3. 2019 yılı geliri 15,45 milyar sterlindir. Bu tutarın yaklaşık yarısı, satış sonrası hizmetlerden elde edilmiştir.
  4. Rolls-Royce 2019’da AR-GE çalışmalarına 1,46 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Ayrıca Rolls-Royce, mühendislerini bilimsel araştırmanın öncüsü kılan 29 farklı Üniversite Teknoloji Merkezinden oluşan küresel bir ağı desteklemektedir.

Göz Atın

İzmir B.B Başkanı Tunç Soyer Devrimci 78’lilerle Buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından düzenlenen geceye …

Bir cevap yazın