20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ın araç giriş çıkışlarına kapatıldığını, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ve insanların toplu olduğu yerlerde maske takmanın zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yaş üzerine getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının 20 yaşın altına da uygulanacağını açıkladı. Erdoğan, “30 büyükşehiri ile akciğer rahatsızlıkların sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz” derken, pazar ve marketler gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu ortamlarda maske takmanın zorunlu hale getirildiği söyledi. Sosyal izolasyonun uygulanmasına ilişkin tedbirlerinden artırıldığını söyleyen Erdoğan, 3 adım mesafe kuralına uymayanlara adli ve idari cezalar uygulanacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu’nun salgının yayılmasını durdurmak için tavsiye ettiği daha sıkı tedbirleri Erdoğan’a sunduğunu açıklamasının ardından ilave tedbirler açıklandı. Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında virüsün hareketlilikle yayılmasına vurgu yaparak, 1 Ocak 2000’den sonra doğanların da sokağa çıkmasına kısıtlama getirildiğini duyurdu.

Erdoğan, daha öncesinde şehirlerarası ulaşıma getirilen kısıtlamayı hatırlatarak, bu tedbirlerin de artırıldığını söyledi. “Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıkların sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz” diyen Erdoğan, transit geçiş yapan ve zorunlu mal taşıyan nakliye araçları haricinde en az 15 gün şehirlere giriş çıkış yapılamayacağını duyurdu.

Halkın toplu olarak bir arada bulunduğu pazar, market, iş yerleri gibi mekanlarda da maske takma zorunluluğu getirilirken, 3 adım mesafe kuralının da yürürlükte olduğu belirtildi. “Sokaklar dahil kalabalık olabilecek yerlerde asla bir arada bulunulmayacak. İkazlara uymayarak aksi davranışlar sergileyenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacaktır” ifadesini kullanan Erdoğan, tedbirlerin gerekli görülmesi durumunda il pandemi kurulları tarafından artırılabileceğini vurguladı.

Göz Atın

Pandemi sonrası zengin turist çekmek isteyen 6 ülke

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ile tüm dünya turizminde hızlı bir canlanma görülse de bazı ülkeler gelen …

Bir cevap yazın