Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Açılış Yapıldı

Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ile Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin video konferans yöntemiyle katılım sağladığı törene Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen ve ilk etabı 20 Nisan’da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, tam kapasite ile hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Japonya Başbakanı Abe’ye açılışa katıldığı için teşekkür ederek hizmete giren hastanenin ülke, millet ve güzel İstanbul için hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve enerji dostu hastanenin, kamu-özel ortaklığının en güzel örneklerinden biri olduğunu belirterek 456’sı yoğun bakım olmak üzere 2 bin 682 yatağı, 725 poliklinik odası ve 90 ameliyathane masasıyla bu eserin bilhassa Kovid-19 salgınıyla mücadelede kritik bir rol oynayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık sistemlerinin çöktüğü kamu düzenlerinin yara aldığı bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’un Gurur Abidelerinden Biri Olacak Bir Eseri Daha Ülkemize Kazandırdık”

“Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hastanemizin adını iki ülkenin iş birliğine yaraşır şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Yine ismiyle müsemma olması için hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı binden fazla çam ve baharın müjdecisi kiraz çiçeği sakura ağacıyla donattık, donatmaya da devam edeceğiz. Bu bizim özellikle dostluğumuzun kalıcı olmasını inşallah sembolize eden adımlar oluyor. Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkanları ve diğer özellikleriyle İstanbul’un gurur abidelerinden olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık.” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bu tesisler içinde şehir hastaneleri moderne donanımları bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Başakşehir hastanesi ile birlikte 11’nci şehir hastanemizi hizmete alıyoruz. Kovid 19 salgını ile mücadele zamanında bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Hastalık hastanelerimizde yoğunluk olmadan kontrol altına alınmıştır. Kaliteli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık bakımında önemli bir konuma getirecektir. Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir. Bugüne kadar doktorundan hasta bakıcısına kadar zorluklara göğüs gören sağlık personelimiz bu yeni mekanlara yeni bir ruh verecektir. Bu düzeyde fedakar sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir. Her geçen gün güçlenen sağlık sektörümüz Türkiye’nin adını dünyaya sağlık ülkesi olarak yazdıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Törende Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nin üç birimine canlı bağlantı gerçekleştirildi. Anjiyo Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez ve Doç. Dr. Fatih Uzun; Tomoterapi Bölümü’nden Prof. Dr. Tevfik Fikret Çermik ve Doç. Dr. Didem Karaçetin; Amilyathane Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Can Hatemi ve Doç. Dr. Ömür Günaldı birimler hakkında bilgi aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış kurdelesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve yüklenici firma temsilcileriyle kesti.

Program sonunda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdiminde bulundu.

Göz Atın

İstanbul’un Skuter Eylem Planının Detayları

Skuter (Scooter) kullanımına standart geliyor. Gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı …

Bir cevap yazın